Hello There, Guest! Login Register


Rancilio S26

#1
Am facut un topic nou si cu rancilio...sa termin revizia ca deocamdata e bucati. Izolarea boilerului ar trebui sa ajute mediul ambiant Smile
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#2
M-am grabit putin...rancilio are o crapatura de 3-4cm in hx...problema mascata de faptul ca pompa scapa apa. Cand apasai pe buton se deschidea electrovalva si presiunea din boiler impingea apa prin hx.

Ps: daca stiti pe cineva cu un rancilio s24/26/27 sau epoca in stare nereparabila, m-ar interesa un hx de la ei Big Grin
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#3
si nu se poate suda? e mare crapatura?
ex AN-2R, ex Cessna 172, ex Alenia C-27J, actualmente Boeing 757-200SF, ex ibric. Ascaso Dream UP Versatile in curs de reconditionare, corretto roaster, rasnita manuala vintage :)
 
Reply
#4
O sa incerc si varianta asta, pana gasesc altul. Problema e ca arata cam asa:
[Image: reqy5a8u.jpg]

Stii un loc unde se sudeaza cuprul, sa reziste la presiune mare?
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#5
Salut,
orice frigotehnist iti sudeaza cu aliaj de argint si rezista pana la 32 bar.
Nu trebuie sa coste mai mult de 50 ron, si tine ca nou.
Lelit PL41TEM, Mahlkoenig vario,Naked Pf,VST - 18gr, La Marzocco - 7gr, Tamper dinamometric Concept-art 58 American curve, Jura Milk Frother
 
Reply
#6
Merci...caut. e bine de stiut. Nu stiu nici un frigotehnist, dar il cunosc pe google. Smile
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#7
(14-04-2014, 09:51)nickso Wrote: Merci...caut. e bine de stiut. Nu stiu nici un frigotehnist, dar il cunosc pe google. Smile

Te ajut eu cu frigotehnist.
Lelit PL41TEM, Mahlkoenig vario,Naked Pf,VST - 18gr, La Marzocco - 7gr, Tamper dinamometric Concept-art 58 American curve, Jura Milk Frother
 
Reply
#8
orice frigotehnist iti sudeaza cu aliaj de argint si rezista pana la 32 bar.

Fiind vorba de o lipire tare nu cred ca rezista atat de mult. Atentie insa la faptul ca multi apeleaza la o lipire cu cositor si nu cu argint!!!
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#9
Poxilina mai e o solutie, am lipit calorifere, galerie de evacuare la motor. Un manson cred ca ar fi cel mai simplu.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#10
(14-04-2014, 11:20)amarok Wrote: orice frigotehnist iti sudeaza cu aliaj de argint si rezista pana la 32 bar.

Fiind vorba de o lipire tare nu cred ca rezista atat de mult. Atentie insa la faptul ca multi apeleaza la o lipire cu cositor si nu cu argint!!!

Merci de atentionare...o sa ii explic foarte bine ce am nevoie iar colegul care mi l-a recomandat mi-a spus ca va folosi argint. O sa va tin la curent.


(14-04-2014, 12:06)baloozzy Wrote: Poxilina mai e o solutie, am lipit calorifere, galerie de evacuare la motor. Un manson cred ca ar fi cel mai simplu.

E si asta o varianta dar trebuie sa tinem cont ca zona se afla in partea de abur, parte in care se transfera cea mai multa caldura apei din hx. Mansonul de poxilina o sa afecteze transferul termic...plus ca nu stiu daca e...comestibila..
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#11
Am rezolvat cu hx-ul. Mai pe seara o sa pun niste poze cu sanremo in actiune, la cererea partilor interesate Smile

Multumesc pentru sfaturi si ajutor in privinta lu' rancilio. Cand deschid topicul, cu ajutorul lui Liviu, o sa mutam postarile, ce au legatura cu rancilio, la locul lor.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#12
Am deschis topicul pentru a avea Liviu unde sa mute postarile, de pe topicul cu vanzarea Sanremo, care au legatura cu espressorul in cauza. Diseara cand o sa ajung acasa o sa pun poze cu piesele si cu hx-ul reparat.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#13
Gata cu prima montare de proba. Are multe imbinari cu garnituri de cupru si, fara un punct serios de sprijin (acasa nu am menghina) pe unele le strang mai greu.

Hx-ul reparat:
[Image: aze2a3a3.jpg]

Majoritatea pieselor curatate, asteptandu-si randul sa fie montate:
[Image: agasuze2.jpg]

Grupul cu garnitura de silicon pentru e61, de 8,5mm:
[Image: y4a7uqev.jpg]
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#14
Asta este primul espressor, pe care il vad eu, care are pompa rotativa SI opv... nereglabil, ce-i drept, dar e opv reglat la aprox 9 bar. Curge ditamai suvoiul, in timpul extractiei, in tavita de scurgere.

[Image: y5y4yha2.jpg]

E piesa de la mijlocul ansamblului, care pleaca spre stanga...exact deasupra solenoidei. Maine o sa incerc sa reglez bypass-ul pompei folosind opv-ul...sunt curios daca merge.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#15
In seara asta am baut primele doua shot-uri de la rancilio...extraordinare. apa de extractie aproape ca nu fierbe...deci pare ca are nevoie de flush-uri foarte scurte.
Si primele doua cappuccino:
[Image: ryte5u5u.jpg]
[Image: aza9a5ar.jpg]

Astazi trebuia sa iau si panourile, laterale si din spate, de la vopsit, insa se pare ca meseriasul a vrut sa termine mai repede si a sarit partea cu sablarea...asa ca au ramas acolo sa le faca bine.

Zgomotos sirai-ul totusi....
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#16
In sfarsit mi-au venit panourile de la vopsit...a luat mult timp dar arata fenomenal. Le-am pastrat culoarea rosie dar am schimbat nuanta...nu ca cea originala ar fi fost o optiune Big Grin

[Image: jyru9e3y.jpg]
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#17
Arata foarte misto , felicitari .
Expobar Brewtus IV , M Vario , VST , Dinamometric , Knock Box , V60 , Hario Mill and more
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)