Hello There, Guest! Login Register

Rășnită pentru french press, M47 sau Phoenix?

Buna,

Nou subscriber, sper să nu fac greșeli de exprimare majore, văd că sunt mulți ingineri pe aici, iar diverse discuții tehnice recunosc că mă depășesc. Am incercat să mă informez inainte de a investi într-o râșnită de cafea și văd că cei mai mulți dintre voi detin un Kinu care pare a fi un Rolls Royce al râșnițelor de cafea. Sunt o băutoare de cafea înrăită, dar trec printr-o perioadă în care apreciez gustul cafelei prin metode clasice, nu mă grăbesc cu achizitia unui espressor. Din câte înteleg Kinu deși acoperă o gama largă de râșnire, este predominant folosit pentru espresso și pentru cafele mai prăjite. Ce sfaturi aveți pentru mine, este Kinu cea mai bună alegere pentru început, chair dacă nu va fi folosit pentru espresso ci french press, V60, cold brew? Prefer cafele panameze, mai light prăjite unde caut gustul floral, citric cel mai mult. Daca da, Kinu M47 sau Phoenix? Nu mă grăbesc să fac upgrade uri, prefer să achizitionez aparatul potrivit din prima. Portabilitatea este un factor important. Bugetul maxim 2000 de lei.

Va multumesc pentru sfaturi, a fost o delectare să văd cât de pasionată e lumea și mă bucur că în Romănia există importatori si prăjitori de cafea de exceptie.

Reply
Salut,

Si eu oscilez intre cele doua modele Kinu 47 Clasic sau Kinu 47 Phoenix

Ma intreb daca merita diferenta de pret dintre ele ?

Multumesc
Kinu M47 clasic, Espro Travel Press, Handpresso, Airscape.

Reply
Bună,

Rasnitele sunt aproape identice dpdv ale macinaturii: au același cuțite de 47 mm și, de cât am înțeles, același precizie care permite rezultate foarte bune și pe espresso și pe metode alternative.

Diferenta între ele este de design și de unele elemente din plastic la model Phoenix dar care, cred, nu impacteaza cu nimic calitatea macinaturii.

Fabrica (ca în moment de fata este închisă din cauza situația actuala) ne sprijină enorm de mult și ne oferă, periodic, un model cu un discount semnificativ care face aceasta răsnita un best buy pintre rasnitele manuale (in plan internațional).

Pana acum a fost modelul Phoenix la reducere însă următorul poate fi tot Phoenix sau altceva (multă lumea am înțeles își doresc classic, dar fabrica decide).

Fiind ca ai un nick care este probabil feminin, trebuie doar sa ai grija ca Kinu, fiind axata pe viteza (18g de cafea în aprox 1 minut și ceva) are nevoie de o forta (torque) destul de mare pentru espresso și, în anumite cazuri, este posibil sa fie problematic. În cazul metode alternative (V60, French press, etc.) asta nu este o problema fiind ca se lucrează cu granulație mai mare și forță necesara este mult mai mica.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
Kinu nu este râșniță de brew. Nici macar cu cuțitul de brew. Poate fi folosită pentru brew dar nu pentru asta a fost concepută.

O râșnița electrica chinezească, cu cuțite ghost, este mult mai potrivită. Sau un OE Apex daca bugetul permite și e ok o râșnița manuală.
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: factory g106, m47 brew, v60, xeoleo ghost

Reply
@dev, nu sunt de acord cu tine. A fost testata vs comandante, și, cu noul cuțit, a câștigat.

Reply
Cine a testat-o, cu ce cafea, ce apă, ce metodă....

Eu am cuțitul de brew, de câteva luni, și am încetat să-l folosesc pentru că nu e niciun avantaj la un brew dintr-o cafea light. Faptul că scoate o măcinătura multi modală, fără acele două vârfuri pe distribuție, caracteristice unei râșnițe cu cuțite de espresso, nu face decât să "tulbure" rezultatul în ceașcă. Cu alte cuvinte, nu iese un brew curat în care să poți identifica note individuale.

Am preferat, de fiecare dată, ceea ce obțin cu râșnița de espresso, folosită single dose sau ceea ce produce râșnița de filtru/bulk, Bunn, care nu are cuțite unimodale.

Reply
Am fost câteva persoane, printre care Raducanu la F190 și sa făcut testare in orb între Kinu (cu cuțit se brew, atunci doar un prototip), Comandante, Xeoleo și încă una (nu îmi aduc aminte). Pe forum este relatare.

Rezultate au fost cât de cât echilibrate între Kinu și Comandante, fiind părerile împărțite întra cele doua (o persoana alegea aproape întotdeauna Comandante), restul Kinu.

Kinu este in stare sa scoate un rezultat cu un corp mai pronuntat, datorita cantitatea mai mare de fines-uri, în timp ca comandante dădea note mai decise, dar diferență fiind la nivel de nuante.

Reply
Wilfa uniform este o rasnita pentru brew destul de laudata si se incadreaza in buget. 
Un review poti vedea aici:
https://youtu.be/TvmYngoL8RQ
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Elektra MCAL, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Kinu M68, Brewista 

Reply
(17-04-2020, 14:20)Cosmin Wrote: Wilfa uniform este o rasnita pentru brew destul de laudata si se incadreaza in buget. 
Un review poti vedea aici:
https://youtu.be/TvmYngoL8RQ

Multumesc, pare a fi mai potrivit pentru ce imi doream eu.

Reply
Nu ar strica să arunci un ochi aici:
https://fellowproducts.com/products/ode-brew-grinder

Am acasă Wilfa Uniform și este o râșniță bine construită. Calitatea măcinăturii este bună, dar se află în zona Kinu 47 cu cuțite espresso, care nu pot să spun că mă satisface, aici fiind de aceeași părere cu dev. Nu am testat cuțite de brew de la Kinu...
Sunt conștient de subiectivitatea afirmațiilor mele, pentru că referința este măcinătura obținută cu EK43.
Dacă iau în considerare doar Wilfa și Kinu, aș opta pentru Wilfa, care chiar dacă nu aduce un plus calitativ, are de partea ei ușurința în utilizare și ajustarea foarte rapidă și precisă a gradului de măcinare.
Macină și pentru espresso cu rezultate bune, chiar dacă nu este stepless, iar cu o ajustare minoră a dozei se pot obține rezultatele dorite. Ea vine în două versiuni, cu cântar sau fără, dar din păcate în România nu există la vânzare modelul fără cântar, dar se poate comanda de aici: https://www.cremashop.eu/en/products/wil...-100s/4001
Cafea, entuziasm, cunoaștere...

Reply
(17-04-2020, 15:06)razvan.yume Wrote: Nu ar strica să arunci un ochi aici:
https://fellowproducts.com/products/ode-brew-grinder

Am acasă Wilfa Uniform și este o râșniță bine construită. Calitatea măcinăturii este bună, dar se află în zona Kinu 47 cu cuțite espresso, care nu pot să spun că mă satisface, aici fiind de aceeași părere cu dev. Nu am testat cuțite de brew de la Kinu...
Sunt conștient de subiectivitatea afirmațiilor mele, pentru că referința este măcinătura obținută cu EK43.
Dacă iau în considerare doar Wilfa și Kinu, aș opta pentru Wilfa, care chiar dacă nu aduce un plus calitativ, are de partea ei ușurința în utilizare și ajustarea foarte rapidă și precisă a gradului de măcinare.
Macină și pentru espresso cu rezultate bune, chiar dacă nu este stepless, iar cu o ajustare minoră a dozei se pot obține rezultatele dorite. Ea vine în două versiuni, cu cântar sau fără, dar din păcate în România nu există la vânzare modelul fără cântar, dar se poate comanda de aici: https://www.cremashop.eu/en/products/wil...-100s/4001

Si Ode brew? Versus Wilfa? Multumesc de recomandare.

Reply
Sau poate nu e nevoie sa reinventam roata și să pretindem că o râșnița cu cuțite de espresso devine râșnița de brew daca le așezăm vertical...

Un exemplu de râșniță pentru metode alternative:

http://barshaker.ro/Baratza-Virtuoso-PLUS?keyword=Virtuoso&category_id=0

Reply
[/quote]
[/quote]

Nu am avut ocazia să testez una, dar din ce am citit și cunoscând produsele Fellow, nu aș ezita să cumpăr Ode. Ba chiar cred că am s-o fac în viitorul apropiat...

Reply
(17-04-2020, 15:15)dev Wrote: Sau poate nu e nevoie sa reinventam roata și să pretindem că o râșnița cu cuțite de espresso devine râșnița de brew daca le așezăm vertical...

Multumesc de recomandare, pretul e foarte bun, vad ca are cutite conice versus celelalte care au cutite plate.

Reply
(17-04-2020, 15:15)dev Wrote: Sau poate nu e nevoie sa reinventam roata și să pretindem că o râșnița cu cuțite de espresso devine râșnița de brew daca le așezăm vertical...

Părerea mea despre produsele Baratza: calitate mediocră la prețuri mari. Iar acest fapt este chiar filozofia lor de business, nu un derapaj. Economisesc foarte mult folosind cele mai ieftine materiale, cu foarte puține excepții. Știu concret despre multe probleme tehnice cu râșnițele lor. Nu aș cumpăra una nici la jumătate de preț...

Reply
(17-04-2020, 15:17)razvan.yume Wrote: Trebuie sa recunosc, design wise arata fantastic. Ar fi interesant de stiut cand ar putea sa o livreze, vad ca apare la vara. Tentant.

[/quote]

Nu am avut ocazia să testez una, dar din ce am citit și cunoscând produsele Fellow, nu aș ezita să cumpăr Ode. Ba chiar cred că am s-o fac în viitorul apropiat...
[/quote]

Reply
Chiar dacă nu am pus mâna pe una, aș comanda Ode. Echipa Fellow face produse inovatoare și de foarte bună calitate. Au colaborări cu oameni care știu cafea...
Aș avea multe de spus, dar trebuie să mă apuc de prefermentul pentru cozonaci...
Oana, dacă o comanzi și nu-ți place, ți-o plătesc eu...

Reply
Potrivit unui studiu al celor de la Socratic Coffee, e foarte greu de spus dc exista diferente semnificative de distributie si EY intre Kinu, Comandante si, da, EK43 stock. 

Acestea fiind spuse, ce stiu despre Wilfa Uniform este ca are cutite de Mazzer Mini (deci cutite de espresso - ok, nr rotatiilor/min e scazut, asta ajuta la scaderea proportiei de fines) si puterea de 90W!!! Ce inseamna asta cu prajiri light, dc se blocheaza sau nu, nu pot spune. Eu am fost interesat sa iau un Wilfa Uniform si sa pun cutite SSP de Mazzer Mini, insa puterea de 90W m-a descurajat, desi exista persoane multumite de modificare.

Folosesc Apex si parea mea e ca e excelenta, dar cum cei de la Barshaker nu mai aduc deocamdata in tara, comanda direct de la OE si plata transportului si a TVA-ului aferent nu sunt o placere. Si nu as zice ca e portabila.

Prin urmare, mai ales in urma studiului celor de la Socratic Coffee, as zice ca, pt brew, Kinu cu cutit de brew e best buy.

Sigur, la origine, Kinu e o rasnita de espresso, asta se vede in marimea cutitului si in lungimea bratului (ceea ce s-ar putea sa fie un avantaj pt o femeie, un brat mai lung inseamna o parghie mai mare, deci o forta de rasnire necesara mai mica), e putin nepotrivit pt rasnirea pt brew dpdv al ergonomiei (parere personala, mai mult ca sa gasesc si ceva negativ) si eu astept sa aduca la barshaker 1zpresso grinder, insa avand in vedere pretul si calitatea, as merge cu mare incredere spre Phoenix. Acum, ca M47 sau Phoenix sau Simplicity, depinde doar de buget si de cat de mult se doreste constructia mai solida a mecanismului de stabilizare a axului de la M47/Simplicity, dar nu a facut nimeni vreun studiu din care sa reiasa diferente intre M47 si Phoenix pe brew.
OE Apex, Mazzer Mini E + SSP (brew)

Reply
(17-04-2020, 15:30)razvan.yume Wrote:

Părerea mea despre produsele Baratza: calitate mediocră la prețuri mari. Iar acest fapt este chiar filozofia lor de business, nu un derapaj. Economisesc foarte mult folosind cele mai ieftine materiale, cu foarte puține excepții. Știu concret despre multe probleme tehnice cu râșnițele lor. Nu aș cumpăra una nici la jumătate de preț...
Nici eu nu sunt fan Baratza, dar nici nu sunt fan marketing care ne "spune" că o râșnița e "bună la toate" sau că schimbi un cuțit din două și devine alta râșnița.

Reply
Buna seara 
Pun si eu o intrebare de incepator

Ce intelegeti voi prin ' brew '
Este alta metoda de preparare a cafelei decat espresso?

Multumesc

Reply
In lumea cafelei, exista espresso si restul. "Restul" acesta e denumit "brew" si contine Aeropress, V60, cafetiera, cold brew, etc.

Reply
(17-04-2020, 15:55)cradun Wrote: Potrivit unui studiu al celor de la Socratic Coffee, e foarte greu de spus dc exista diferente semnificative de distributie si EY intre Kinu, Comandante si, da, EK43 stock. 

Acestea fiind spuse, ce stiu despre Wilfa Uniform este ca are cutite de Mazzer Mini (deci cutite de espresso - ok, nr rotatiilor/min e scazut, asta ajuta la scaderea proportiei de fines) si puterea de 90W!!! Ce inseamna asta cu prajiri light, dc se blocheaza sau nu, nu pot spune. Eu am fost interesat sa iau un Wilfa Uniform si sa pun cutite SSP de Mazzer Mini, insa puterea de 90W m-a descurajat, desi exista persoane multumite de modificare.

Folosesc Apex si parea mea e ca e excelenta, dar cum cei de la Barshaker nu mai aduc deocamdata in tara, comanda direct de la OE si plata transportului si a TVA-ului aferent nu sunt o placere. Si nu as zice ca e portabila.

Prin urmare, mai ales in urma studiului celor de la Socratic Coffee, as zice ca, pt brew, Kinu cu cutit de brew e best buy.

Sigur, la origine, Kinu e o rasnita de espresso, asta se vede in marimea cutitului si in lungimea bratului (ceea ce s-ar putea sa fie un avantaj pt o femeie, un brat mai lung inseamna o parghie mai mare, deci o forta de rasnire necesara mai mica), e putin nepotrivit pt rasnirea pt brew dpdv al ergonomiei (parere personala, mai mult ca sa gasesc si ceva negativ) si eu astept sa aduca la barshaker 1zpresso grinder, insa avand in vedere pretul si calitatea, as merge cu mare incredere spre Phoenix. Acum, ca M47 sau Phoenix sau Simplicity, depinde doar de buget si de cat de mult se doreste constructia mai solida a mecanismului de stabilizare a axului de la M47/Simplicity, dar nu a facut nimeni vreun studiu din care sa reiasa diferente intre M47 si Phoenix pe brew.

'Prin urmare, mai ales in urma studiului celor de la Socratic Coffee, as zice ca, pt brew, Kinu cu cutit de brew e best buy."

---Sa inteleg ca exista doua tipuri de cutite pt Kinu M47?
Te intreb pentru ca astept redeschiderea fabricii si vreu sa momand un Kinu M47 clasic sau phoenix nu stiu care.
Multumesc

(17-04-2020, 21:44)cradun Wrote: In lumea cafelei, exista espresso si restul. "Restul" acesta e denumit "brew" si contine Aeropress, V60, cafetiera, cold brew, etc.

Multumesc  Smile

Reply
Da, unul din cutite e fix. Cutitul mobil (cel care sta pe ax si care poate fi scos mai usor decat cel "fix") poate fi fie cu profil pt espresso, fie cu profil pt "brew". Profilul pt brew ofera mai putine fines, o rasnire mai usoara, aceeasi uniformitate foarte buna a particulelor, insa nu poate rasni suficient de fin pt espresso.

Sent from my moto g(6) using Tapatalk

Si Phoenix si M47 poate fi comandat cu ambele cutite. Diferenta dintre ele sta in tehnologia folosita pt stabilizarea axului, insa aici ma depaseste discutia.

Reply
(17-04-2020, 21:52)cradun Wrote: Da, unul din cutite e fix. Cutitul mobil (cel care sta pe ax si care poate fi scos mai usor decat cel "fix") poate fi fie cu profil pt espresso, fie cu profil pt "brew". Profilul pt brew ofera mai putine fines, o rasnire mai usoara, aceeasi uniformitate foarte buna a particulelor, insa nu poate rasni suficient de fin pt espresso.

Si Phoenix si M47 poate fi comandat cu ambele cutite. Diferenta dintre ele sta in tehnologia folosita pt stabilizarea axului, insa aici ma depaseste discutia.

Pe site ul lor celor de la Kinu nu este decat trei modele de rasnite dar nu  spune pt ce sunt recomandate cutitele cu care sunt dotate.
Daca vreu pt espresso trebuie sa cer acest lucru la ei ?

Reply
Comanda se face prin sectiunea de reduceri a forumului pt a beneficia de reducere (numai pt Phoenix, la pretul de 700 RON), nu prin site-ul Kinu.

Reply
(17-04-2020, 22:05)cradun Wrote: Comanda se face prin sectiunea de reduceri a forumului pt a beneficia de reducere (numai pt Phoenix, la pretul de 700 RON), nu prin site-ul Kinu.

Asa este pt Phoenix. Dar daca vreu varianta clasica atunci trebuie sa o comand doar de la ei.
Poate mai sunt doritori pentru Kinu M47 clasic si obtinem un discaunt si pentru aceasta varianta.
Nu stiu daca merita diferenta.
Varianta Phonenix comandata pe forum este cu ce fel de cutite ? Huh pt espresso.

Reply
Nu am aceasta informatie, trebuie intrebat la fabrica sau poate stie un/o coleg/a.

Reply
(17-04-2020, 22:21)cradun Wrote: Nu am aceasta informatie, trebuie intrebat la fabrica sau poate stie un/o coleg/a.

Vad ca site ul lor exista un cutit cu aceasta descriere
 "Pour-Over Replacement Burr
Kinu specially designed a burr for Pour-Over enthusiasts. You can use it for your Kinu M47 Classic , Simplicity & Phoenix."

Am sa intreb daca este cutitul pt alta macinatura decat espresso.

Reply
În mod normal râșnițele vin doar cu cuțitul pentru espresso.
Cuțitul pentru brew se achiziționează separat pentru cine dorește.

Reply
Cred ca daca se face comanda prin formular se poate alege ce tip de cuțit iți dorești. Dar pt fi sigur, trebuie întrebat făbricii (tot prin formular).

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)