Hello There, Guest! Login Register


Pungi cafea

#1
Discutand despre cutiile pentru pastrat cafeaua, am realizat ca nu am nevoie. Ba chiar am zeci de pungi ramase, cu supapa. Mare parte si cu zip.
Deci, la 250g am cca 10 de la Papajacques, vreo 12 de la Blubean, cateva de la Claro, Yume, si Guido, inclusiv vreo 3-4 de 500g de la Papajacques.
Daca are cineva nevoie de ele...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#2
Pungile cu valva sunt excelente pentru pastrarea cafelei.
Numai ca se pot folosi de un numar limitat de ori pentru ca, din pacate, in timp prind un miros de ranced. Chiar si cele goale (folosite) trebuiesc inchise bine si eliminat aerul, altfel prin mirosul de ranced.
Desigur ca un factor important e nivelul de prajire / uleiuri de suprafata din cafeaua folosita.
Dar legat de valve, am vazut diferite modele, unele cu o singura duza centrala (mai mare), altele cu mult mai multe duze (mai mici).
Ce am observat e ca nu din toate iese tot dioxidul, unele pungi umflandu-se in timp.
Din ce pungi am folosit eu, fie cumparate fie ramase de pe la diversi prajitori, mi s-au parut cele mai bune cele din hartie cu aluminiu la interior. Mai bune in sensul ca elimina dioxidul fara a sa umfla, sunt rezistente, si dureaza destul de mult ca sa prinda acel miros de ranced.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#3
Nu e mai bine nefolosite sa le pastrezi deschise, ca sa se aeriseasca ? Confused Huh
 
Reply
#4
Eu le-am tinut deschise. Ulei nu prea au de unde, nu agreez cafeaua prajita bine...  [Image: biggrin.gif]
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#5
(25-07-2016, 11:28)Mihai L Wrote: Eu le-am tinut deschise. Ulei nu prea au de unde, nu agreez cafeaua prajita bine...  [Image: biggrin.gif]

Nici un nu agreez chiar deloc cafelele prajite "bine".
Dar uleiuri tot mai apar pe peretii pungii in timp, chiar daca e un nivel de prajire light.
La modul general, printre factorii principali care duc la rancezirea unor uleiuri sunt aerul, caldura si lumina.
Cum pungile sunt opace, nu mai raman decat caldura si aerul.
Eu le tin inchise pentru ca aerul cred ca e cel care duce cel mai mult la rancezirea uleiurilor.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)