Hello There, Guest! Login Register


[Proiect DIY] Proiect tool WDT open source

#1
Încep prin a prezenta numărul de ace și dispunerea lor:

1. Numărul de ace l-am fixat la 8 bucăți (primele
2-3 tooluri au avut 9 ace , dar va asigur ca nu afectează cu nimic);
2. Dispunerea lor este astfel încât la o rotație de 360* a toolului sa se parcurgă 8 cercuri cu diametre diferite.

Sursa de inspirație este aici : https://wb.coffee/product/duomo-the-eigh...tion-tool/

Rezultatul îl puteți vedea in aceata poza
[Image: a4678af2e762b18c41594fc7e5cc604d.jpg]

Ca sa pot repeta dispunerea acelor am făcut astfel de șabloane

[Image: c8b4d9c9cb981bdfbac7d75be4a1b256.jpg]


Atât pentru 58 cât și pentru 54 mm eu am folosit 8 ace cu o distanță între ele de 2-3 mm lăsând in centru și la margine un spațiu de aproximativ 4 mm.

Dacă sunt intebari sau neclarități va propun sa le discutam înainte sa trecem la alte informații.
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
Reply
#2
Intrebari? Am eu una. Care este lungimea acelor, adica cit de aproape de fundul sitei trebuie sa ajunga?
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#3
Deocamdata, foarte detaliat si bine structurat Ciprian a prezentat numarul de ace si dispunerea lor. Intrebarile asteptate sunt pe tema asta.
Lungimea, grosimea si sursa acelor, precum si modul de montare urmeaza a fi prezentate. Mie mi s-a parut destul de clar.
 
Reply
#4
Folosesc de cca  2 saptamani ,e ok incerc sa ma obisnuiesc sa nu mai fac wdt inainte. Wink
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#5
3. Lungimea acelor : in general am facut acele o idee mai lungi decat adancimea sitei. Dupa uscarea adezivului le-am scurtat manual cu un sfic pe toate din aproape in aproape astfel incat sa nu atinga fundul sitei. Orientativ intre varful acelor si fundul sitei am lasat 1 - 2 mm
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
Reply
#6
Salut,

Frumos wdt-ul , dar de ce nu puneți câteva poze inainte/dupa? Eu sunt curios de forma finala a pucului si cum intervine acea parte care intra in portafiltru. Practic trebuie sa niveleze ceea ce cu anumite cafele nu este chiar un lucru bun deoarece nu lasa macinatura sa creasca normal in volum dupa aplicare. Mulțumesc!
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#7
trebuie sa omogenizeze, nu sa niveleze
Lelit Bianca, Eureka Atom 75 + SSP
 
Reply
#8
(18-03-2021, 12:34)dijon Wrote: trebuie sa omogenizeze, nu sa niveleze

Nivelarea e implicita. De exemplu, Kribli si niveleaza si de aia e excelent, poti tampa direct si nu mai ai nevoie de nivelator. Spre deosebire de Kribli, instrumentul wdt de la Barista Space omogenizeaza, dar lasa in urma lui urme de zici ca a trecut plugul pe acolo.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#9
Eu am luat un astfel de tool, taseaza un pic cafeaua daca pui sita plina, deci ca sa nu taseze treb cam 16g de ex in sita de 18. Dar chiar si cand a tasat/nivelat, gustul tot a iesit mai bun, poate sunt totusi si cafele pt care nu e ok asta.
Tasarea se intampla din cauza elementului rotund pe care sunt fixate acele, cu rolul de a se sprijini in interiorul sitei.
Solutia ar fi sa se sprijine pe exteriorul portafiltrului, dar cred e mai greu de prelucrat din lemn asa ceva, ca o buza care vine peste.
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#10
(18-03-2021, 13:58)dragos.stoian Wrote: Eu am luat un astfel de tool, taseaza un pic cafeaua daca pui sita plina, deci ca sa nu taseze treb cam 16g de ex in sita de 18. Dar chiar si cand a tasat/nivelat, gustul tot a iesit mai bun, poate sunt totusi si cafele pt care nu e ok asta.
Tasarea se intampla din cauza elementului rotund pe care sunt fixate acele, cu rolul de a se sprijini in interiorul sitei.
Solutia ar fi sa se sprijine pe exteriorul portafiltrului, dar cred e mai greu de prelucrat din lemn asa ceva, ca o buza care vine peste.
Exact la acest aspect ma refeream. Cu ce am eu făcut hand made chiar daca am spatiu chiar mai bine decat Kribli foarte putin in sus, la unele cafele crescand volumul foarte mult mi le tampeaza, dar fiind rumegus presat se agata de placa cafeaua, nu tampeza uniform la fel ca lemnul. Oricum, in concluzie se pune in sita aproximativ 80% din volumul ei maxim sa fie ok . Eu exagerez putin, pun 19.5 in sita de 20gr maxim .
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#11
(18-03-2021, 16:03)IonutMihail Wrote:
(18-03-2021, 13:58)dragos.stoian Wrote: Eu am luat un astfel de tool, taseaza un pic cafeaua daca pui sita plina, deci ca sa nu taseze treb cam 16g de ex in sita de 18. Dar chiar si cand a tasat/nivelat, gustul tot a iesit mai bun, poate sunt totusi si cafele pt care nu e ok asta.
Tasarea se intampla din cauza elementului rotund pe care sunt fixate acele, cu rolul de a se sprijini in interiorul sitei.
Solutia ar fi sa se sprijine pe exteriorul portafiltrului, dar cred e mai greu de prelucrat din lemn asa ceva, ca o buza care vine peste.
Exact la acest aspect ma refeream. Cu ce am eu făcut hand made chiar daca am spatiu chiar mai bine decat Kribli foarte putin in sus, la unele cafele crescand volumul foarte mult mi le tampeaza, dar fiind rumegus presat se agata de placa cafeaua, nu tampeza uniform la fel ca lemnul. Oricum, in concluzie se pune in sita aproximativ 80% din volumul ei maxim sa fie ok . Eu exagerez putin, pun 19.5 in sita de 20gr maxim .

La mine e lemn perfect drept sus, deci e un fel de nivelare ok care ma ajuta sa tampez si drept, nu ma deranjeaza.
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#12
Forma toolului contruit de mine este asemanatoare cu cea a unui nivelator gen Motta. Înțeleg și respect punctul vostru de vedere, doar ca tehnic eu nu am avut cum sa il construiesc altfel.

Am primit feedback pro și contra referitor la faptul ca nivelează un pic. Experiența mea in extracții s-a imbunatit de când folosesc toolul chiar dacă nivelează un pic.

Experimental am făcut 2 tooluri cu buza foarte subțire, dar sunt foarte instabile din punctul meu de vedere, nu recomand aceata soluție.

[Image: 1057e3fd69caf41365e63b7cfd7c8b34.jpg]
O poza cu ambele versiuni
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
Reply
#13
Eu cred ca ai facut un produs foarte bun, nu mai vorbesc ca ai ajutat si câțiva colegi care si-au îmbunătățit extracțiile cu el, deci asta este un lucru bun. Parerea mea, dar cred ca il faceai daca exista aceasta posibilitate, era ceva mai bun daca era asemănător cu Kribli, adica sa se spijine pe exteriorul portafiltrului. Faptul ca e facut din lemn mi se pare foarte solid si stabil in același timp. Spor la extractii!
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
#14
Salut, Ciprian

Faci cumva si pt vanzare? M-ar interesa si pe mine, tot pt o sita de 58 mm, de 20grame, folosita la un Gaggia Classic.

Multumesc,
Gaggia Classic + PID Espressuino + steam rancillio V3 + preaheating coil + sita dus IMS + manometru + OPV Bezzerra / Ascaso I-mini i1 / tamper ESPRO 58,4 mm
 
Reply
#15
(19-03-2021, 00:46)Ciprian Wrote: Forma toolului contruit de mine este asemanatoare cu cea a unui nivelator gen Motta. Înțeleg și respect punctul vostru de vedere, doar ca tehnic eu nu am avut cum sa il construiesc altfel.

Am primit feedback pro și contra referitor la faptul ca nivelează un pic. Experiența mea in extracții s-a imbunatit de când folosesc toolul chiar dacă nivelează un pic.

Experimental am făcut 2 tooluri cu buza foarte subțire, dar sunt foarte instabile din punctul meu de vedere, nu recomand aceata soluție.

[Image: 1057e3fd69caf41365e63b7cfd7c8b34.jpg]
O poza cu ambele versiuni
ce adeziv ati folosit, am si eu un proiect cu ace din sirma de inox de 0.6, dar nu am reusit sa fixez acele
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
Reply
#16
Scuze ca nu am reușit sa revin cu restul de informații , continui prezentarea aici și o sa răspund și la întrebările se mai sus.

1. Am stabilit dispunerea acelor mai sus;
2. Găurile pentru fixarea acelor sunt de 1 mm;
3. Adezivul folosit este Bison Epoxy ( cu acesta am obținut cele mai bune rezultate);
[Image: 034e1342688804c5aeaa2360bb3570ee.jpg]
4. Dintr-o bucata de bambus cu grosimea de 26-28 mm am decupat cilindri cu o freza de 68 mm(piesa din stânga din imaginea de mai jos);
[Image: 48664c9d326a8fa2018ea604b138d84c.jpg]
5. Cu o freza 62 mm mm am făcut buza care se scufunda in sita , piesa din dreapta;
6. Ajustarea pana la 58/57 mm am făcut-o manual cu o pila fina pentru fier pana la o potrivire cât mai precisa;
7. Folosesc mai multe freze de lemn/rigips de genul celei din imagine;
8. Cu un șlefuitor manual am finisat materialul și am ajustat eventualele erori;
9. Totul este făcut manual, supus greșelii, de aici au rezultat mai multe tooluri pe care le-am făcut cadou
10. Fiecare piesa a primit 4-5 mâini de Ulei de Tung și au fost șlefuire cu lâna de oțel între starurile aplicate (acest proces dureaza 4-5 zile);
11. Ultimul pas este lipirea acelor și după uscarea adezivului am ajustat lungimea cu un sfic prin scurtare.

Acestea sunt operațiunile făcute de mine pentru fiecare tool, dacă sunt întrebări va răspund cu drag.

Va propun sa nu folosim acest topic pentru comert, mi-am propus ca atunci când voi putea sa mai pregătesc tooluri sa fac topicuri pentru vânzarea fixa a 3-5 bucăți care sa fie deja pregătite 95%.

Și ca sa las subiectul deschis am pregătit și toolul V2 care nu mai are ace lipite și care ii permite utilizatorului sa schimbe acele ori de câte ori dorește

[Image: 878f92d677caf615e153c47dd2131a02.jpg]
[Image: 7d496d2b0b97950f3591ab5c25dca94e.jpg]
[Image: a16d435d4ef070d1d8277251cc7c1094.jpg]

Numai bine
Brasilia Mini SB | Macap M42M
Elektra Leva S1 '85 | Kinu M 47
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)