Hello There, Guest! Login Register

Probleme site/portafiltru

Sper sa aflu aici ce s-a intamplat. Am doua site, una primita impreuna cu espressorul si un ims cumparat de la Barkshaker. Pana in dimineata asta, toate bune si frumoase, doar ca, la un moment dat, dupa doua espresso si un frotat de lapte, am vazut cu surprindere ca niciuna dintre site nu mai sta fixata in portafiltru. Ambele "joaca" in portafiltru si raman prinse de grup dupa ce fac espresso.
A mai patit cineva asa ceva?
Lelit PL81T, Eureka Specialita 15BL

Reply
(16-12-2018, 11:14)BogdanDN Wrote: ...niciuna dintre site nu mai sta fixata in portafiltru. Ambele "joaca" in portafiltru si raman prinse de grup dupa ce fac espresso.

Cred ca ai pierdut " arcul " din PF ... ( acea sarma otzelita circulara , care sta prinsa intr-un canal pe marginea interioara a PF pe interior ... )  sau slabita / rupta ... cauta in chiuveta / knockbox sau gunoi ... Big Grin ...
Bosco Posillipo | Bezzera Strega | Pavoni Expo | Honne | Olympus KR-E | ECM S64 | MK III | Kinu M47, M68 | Gene CBR 101...

Reply
(16-12-2018, 11:45)Levo Wrote:
(16-12-2018, 11:14)BogdanDN Wrote: ...niciuna dintre site nu mai sta fixata in portafiltru. Ambele "joaca" in portafiltru si raman prinse de grup dupa ce fac espresso.

Cred ca ai pierdut " arcul " din PF ... ( acea sarma otzelita circulara , care sta prinsa intr-un canal pe marginea interioara a PF pe interior ... )  sau slabita / rupta ... cauta in chiuveta / knockbox sau gunoi ... Big Grin ...   

Si ce pot face? Cumpar alt portafiltru? Sarma am gasit=o pe jos.

Reply
(16-12-2018, 11:46)BogdanDN Wrote: Si ce pot face? Cumpar alt portafiltru?

... NU , Doamne fereste ... arunci cojocul pentru un puric .. ? Big Grin  ... cumpara un alt arc , daca nu-l mai gasesti pe cel original ...
Bosco Posillipo | Bezzera Strega | Pavoni Expo | Honne | Olympus KR-E | ECM S64 | MK III | Kinu M47, M68 | Gene CBR 101...

Reply
(16-12-2018, 11:51)Levo Wrote:
(16-12-2018, 11:46)BogdanDN Wrote: Si ce pot face? Cumpar alt portafiltru?

... NU , Doamne fereste ... arunci cojocul pentru un puric .. ? Big Grin  ... cumpara un alt arc , daca nu-l mai gasesti pe cel original ...  
Nu mai e un cerc continuu si pus in portafiltru nu mai sta exact pe canal. Dar vad ca si cel de la Barshaker nu e continuu si are zone drepte, liniare. Sa incerc sa vad daca mai merge.
 Multumesc! Tocmai mi-ai salvat 200 leiSmile)

Reply
(16-12-2018, 11:46)BogdanDN Wrote:
(16-12-2018, 11:45)Levo Wrote:

Si ce pot face? Cumpar alt portafiltru?   

Nuuu, nici gand Smile)
o cheama "filter locking spring", dar utita-te in cos de gunoi, knock box.
sau poate cum spune si @Levo - s-a miscat din locatia lui, sau este slabita.

L.E. @Levo a fost mai rapid la raspuns Smile
--Only God Can Judge Me--

Reply
http://barshaker.ro/AccesoriiBarista/Por...Spring-1mm

Reply
(16-12-2018, 11:56)Levo Wrote: http://barshaker.ro/AccesoriiBarista/Por...Spring-1mm

Merge uns! Va multumesc!

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)