Hello There, Guest! Login Register


Probleme extractie espresso - puc lipit de dus

Depinde de la cafea la cafea, în funcție de densitatea fiecăreia.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Ce nu stiu este dc e recomandat sa faci extractia intr-un puck mai mare sau intr un puck mai mic, ca 18 g se pot integra in ambele site atat 14-18 g cat si 18-21 g, din ce stiam eu din trecut ar fi indicat intr o sita mai mica, acum recent am vazut intr un review al sitelor ca e mai ok intr o sita mai mare ca e mai usor de curatat, mie mi se pare dimpotriva ca e mai usor de curatat dintr o sita mai mica ptr ca pucul va fi compact, insa de gust nu am auzit nimic , de unde s ar face o extractie mai reusita
Lelit Mara X | Niche Zero | Normcore Tools | TimeMore Black Mirror 
 
Reply
Eu nu aș lua-o așa. Vorbim și de tipul prăjirii cafelei. Cu cât e mai prăjită cafeaua cu atât e mai afânată când e măcinată. Mi s-a întâmplat la începuturi când foloseam cafea de acest tip, ca cele 18 grame cântărite să nu îmi intre în sita de 16-18 g sau să intre dar să atingă sita de duș. Și de aceea e nevoie de una mai mare. La cele light nu e cazul, deoarece sunt mai dense și 18 grame încap lejer, ocupă maxim 2/3 din sită.
Legat de curățare nu înțeleg care ar fi diferența, vorbim de 2-3 grame în plus. Dai cu portfiltrul, cade pucul, clătești cu apă și ștergi sita. E la fel la ambele ca procedurâ de lucru.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
@Gozmin, folosesc RDT (dau un fis de apa ) si cu nici o cafea nu am avut problema sa iasa din basket, din punct de vedere al gustului eu nu am simtit vreo diferenta ptr ca si beau cu lapte, acum nu stiu unde e mai ok sa o extrag, 99 % i am dat cu sita de 14-18 g
Lelit Mara X | Niche Zero | Normcore Tools | TimeMore Black Mirror 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)