Hello There, Guest! Login Register


Probleme cu rasinta Lelit din PL82T

#1
Salut,

Eram curios daca ati avut probleme cu rasnite Lelit, in particular cea incorporata in modelul PL82T (kate).
Daca nu ma insel este angrenajul din entry-level PL043 (Fred).

Am luat espressorul acum vreo luna si am fost deja de 2 ori la service cu rasnita blocata si sunt pe cale sa ma duc a treia oara. Poate v-ati lovit de problema asta si aveti ceva sfaturi in cazul in care nu se rezolva.

De fiecare data (cam la 2 saptamani, dupa ce schimbam cafeaua si incercam sa fac mici ajustari) am ajuns cu rasnita blocata.
Prima oara au spus ca e vina mea ca am rasnit prea fin si s-au blocat cutitele cu praf de cafea.
A doua oara au zis ca nu am ajuns la rasnire prea fina si ca cel mai probabil o boaba tare si mica a blocat angrenajul! Smile

In weekend cred ca am identificat totusi problema, asta dupa ce ce am tocat aproape jumatate de kilogram de cafea buna si multe ore de nervi.
Sunt destul de convins ca are un defect, in sensul ca nu pot sa ajustez granulatia in jos (adica spre COARSE) atata timp cat are cafea in ea.
Mentionez ca toate modificarile le-am facut in timp ce merge, nu pe loc, in pasi mici, fara sa fortez.
Am scos cafeaua cat sa pot vedea pozitia de reglaj cu ochiul liber.
Cand schimb granulatia, daca dau spre fin merge ok. Daca vreau sa dau spre mare, merge in gol sau "sare" butonul, practic ramanand pe loc. Am patit inclusiv sa sara si sa se duca 2-3 pozitii in sus, ca un recul, si mai spre fin!

Singurul mod in care am reglat-o cat de cat a fost scotand toata cafeaua din ea, dat in jos spre coarse pana aproape de minim, dupa care ajustat in sus cu cafea in timpul rasnirii.
Daca as vrea sa revin in jos ar trebui sa repet procedura.

Practic de-asta am "blocat-o" de 2 ori, pentru ca ea nu se duce niciodata in jos, doar in sus (spre fin).

Ca o paranteza, va dati seama ca regret ca am luat un model cu rasnita inclusa, daca as alege azi probabil m-as orienta catre Baratza sau Eureka, in zona 1500-2000 RON. Bazat pe experienta, nu as recomanda nimanui o rasnita Lelit, chiar daca merge e super enervant faptul ca nu stii niciodata pe ce pozitie esti cu rotita "micrometrica".

De ce v-am scris? Aveti idei legate de:
- probleme tipice si solutii (e.g. piese de plastic, alternative de calitate mai buna, etc)
- erori in utilizare care puteau duce la asta?
- cum sa pun problema la service sa nu ma imbrobodeasca iar ca e vina mea?

Merci!
Rasnita: Eureka Mignon Specialita / Kinu M47 Phoenix
Espressor: Ambient Espresso Minima (ex-Lelit PL82T)
 
Reply
#2
(15-04-2019, 17:15)aditanase Wrote: Salut,

Eram curios daca ati avut probleme cu rasnite Lelit, in particular cea incorporata in modelul PL82T (kate).
Daca nu ma insel este angrenajul din entry-level PL043 (Fred).

Am luat espressorul acum vreo luna si am fost deja de 2 ori la service cu rasnita blocata si sunt pe cale sa ma duc a treia oara. Poate v-ati lovit de problema asta si aveti ceva sfaturi in cazul in care nu se rezolva.

De fiecare data (cam la 2 saptamani, dupa ce schimbam cafeaua si incercam sa fac mici ajustari) am ajuns cu rasnita blocata.
Prima oara au spus ca e vina mea ca am rasnit prea fin si s-au blocat cutitele cu praf de cafea.
A doua oara au zis ca nu am ajuns la rasnire prea fina si ca cel mai probabil o boaba tare si mica a blocat angrenajul! Smile

In weekend cred ca am identificat totusi problema, asta dupa ce ce am tocat aproape jumatate de kilogram de cafea buna si multe ore de nervi.
Sunt destul de convins ca are un defect, in sensul ca nu pot sa ajustez granulatia in jos (adica spre COARSE) atata timp cat are cafea in ea.
Mentionez ca toate modificarile le-am facut in timp ce merge, nu pe loc, in pasi mici, fara sa fortez.
Am scos cafeaua cat sa pot vedea pozitia de reglaj cu ochiul liber.
Cand schimb granulatia, daca dau spre fin merge ok. Daca vreau sa dau spre mare, merge in gol sau "sare" butonul, practic ramanand pe loc. Am patit inclusiv sa sara si sa se duca 2-3 pozitii in sus, ca un recul, si mai spre fin!

Singurul mod in care am reglat-o cat de cat a fost scotand toata cafeaua din ea, dat in jos spre coarse pana aproape de minim, dupa care ajustat in sus cu cafea in timpul rasnirii.
Daca as vrea sa revin in jos ar trebui sa repet procedura.

Practic de-asta am "blocat-o" de 2 ori, pentru ca ea nu se duce niciodata in jos, doar in sus (spre fin).

Ca o paranteza, va dati seama ca regret ca am luat un model cu rasnita inclusa, daca as alege azi probabil m-as orienta catre Baratza sau Eureka, in zona 1500-2000 RON. Bazat pe experienta, nu as recomanda nimanui o rasnita Lelit, chiar daca merge e super enervant faptul ca nu stii niciodata pe ce pozitie esti cu rotita "micrometrica".

De ce v-am scris? Aveti idei legate de:
- probleme tipice si solutii (e.g. piese de plastic, alternative de calitate mai buna, etc)
- erori in utilizare care puteau duce la asta?
- cum sa pun problema la service sa nu ma imbrobodeasca iar ca e vina mea?

Merci!

Salut Adi,

Am acelasi model de aproape 2 ani si nu am nici o problema in ajustare indiferent de directie (fin/grosier).

Probabil o problema de fabricatie la espresorul tau.

Din cate vad, deja l-ai schimbat deci am ajuns prea tarziu aici :-)

Numai bine
New Eq: Atom 75, PL162T, PLA481A, PLA482A0, PL105, Tamper Autonivelare DYI;
Vacation Eq: Hario, Kalita, Kompresso;
Past Eq: PL042TEMD, PL105, PL100, PL121, PL82T, PL105, PL100PLUS, PL121PLUS;
 
Reply
#3
Merci de raspuns. Cred ca era si de datoria mea sa dau un closure pe thread pentru cei care mai ajung pe aici. La a treia vizita la service si dupa ce am escalat si la importator s-au uitat intr-un final mai atent si au vazut ca era stricata rotita de reglaj, fiind de plastic se toceste daca aplici mai multa forta decat trebuie.

Cum am ajuns aici nu stiu - proasta utilizare, cafea prea tare, blocat rasnita cu macinatura prea fina... nu conteaza de fapt, faza e ca e greu ca utilizator sa-ti dai seama cand gresesti iar ei trebuia sa-si dea seama ca e (l-am?) stricat de la prima vizita.

Intre timp au schimbat piesa defecta iar eu l-am vandut unui coleg dupa instructajul de rigoare cum sa regleze granulatia Smile.
Rasnita: Eureka Mignon Specialita / Kinu M47 Phoenix
Espressor: Ambient Espresso Minima (ex-Lelit PL82T)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)