Hello There, Guest! Login Register


Probleme Gastroback(breville) advanced pro g

#1
Ieri a sosit espressorul Gastroback advanced pro g pe care pana la urma l-am luat sh de la cineva din Germania...ieri a functionat super ok, cu cafea columbia de la sarkis iar astazi mi s-a intamplat urmatoarea problema

Rasnesc normal la aceeasi finete, tampez cu aprox aceeasi forta iar cand apas pe buton sa curga cafea nu curge nimic sau curge dupa mult timp aprox 10-11 secunde sau mai mult...plus ca nici pompa nu se mai aude la fel de puternic

Iar aburul nu mai este asa puternic

Ce parere aveti?

 
Reply
#2
Smile Nu ca nu ai fi fost avertizat ....
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Avertizat?...poate incerci sa ma ajuti, te rog nu sa-mi spui ca am fost sau nu avertizat...

Am desfacut dusul si totul este ok...era curat

Si chair daca tampez cu mai putina forta acelasi lucru se intampla...

Nu stiu de ce am alt id cand postez de pe tapatalk
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#4
Sfatul meu este sa iei legatura cu importatorul Breville din Romania si sa-l duci la o revizie, decalcifiere, ceva..chiar daca mai platesti ceva in plus poate ti-l rezolva. Mult succes!
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
#5
Avertizat de fiabilitatea mărcii ma refeream. Probabil userii tehnici pot da un sfat mai pertinent ca mine, in problema ta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
O sa intreb si la service-ul breville dar stiu ca nu importa espressoare in afara de "prima latte"...


O sa-i fac acum o decalcifiere...ceva nu este in regula cu presiunea...apa, daca va uitati la filmulet curge fff incet si nu cred ca e normal
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#7
Daaa, e o problema. Debitul este mult prea mic. Du-l la service sau fă-i o decalcifiere. Bafta.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#8
Dupa decalcifiere ar putea sa-si revina?...si presiunea aburului tot din cauza asta este scazuta?
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#9
Nu știu deoarece nu cunosc modelul. Este ceva ciudat ca și debitul de abur și debitul de apa sunt afectate în același timp. Singura explicație ar fi ca împart o porțiune de traseu...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#10
Espressorul vine cu 4 site...2 presurizate si 2 nepresurizate iar ieri am facut doar cu sita dubla nepresurizata

Azi inainte de a se ntampla problema am folosit sita single presurizata iar cand am apasat sa fac cafeaua am oservat ca acul manometrului oscila iar imediat dupa aceea am oprit espressorul si am incercat sa fac un double mai tarziu si nu a mai curs nimic

Sunt in procesul de decalcifiere si se pare ca si-a revenit....pt ca apa are debit mai mare asa dintr-o data
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#11
Pune-i sita blind și așteaptă sa vezi dacă ajunge presiunea unde trebuie. Eventual scoate capacul, sa te poți uita în interior și sa vezi eventuale probleme.

PS: asta as face eu. Exista posibilitatea sa se strice mai rău. Dacă nu ești dispus sa ți-o asumi, du-l la un service.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#12
Dupa decalcifiere totul este ok...debit apa plus abur fff bine...va multumesc pt raspunsuri inclusiv lui Liviu chiar daca a fost putin rautacios
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#13
Super. Asteptam review-ul promis, împreună cu poze, filme și explicații Smile
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#14
Pfff, pe sapt viitoare...merci Nickso
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#15
Nu e nimeni răutăcios pe aici Smile Dar mi se pareau prea aplicabile profetiile de pe forumurile internationale... Extractii reusite!

P.S. Posteaza de pe un singur user, cel cu 01 va fi sters.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
Si poate te inspira :
http://youtu.be/EtkIQLHVPq4

Mai ai alaturi si alte clipuri care iti prezinta o multime de aspecte legate de utilizarea aparatului si de rezultatele pe care le poti obtine . 
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#17
Pfff, as fi vrut eu sa-l pe cel din filmulet...acela este dublu la pret, este "the oracle" este un dual boiler...multumesc oricum, Radu
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#18
Ma bucur ca si-a revenit si ca te poti folosi de el. Stiu ce inseamna sa-ti cumperi ceva si sa te dezamageasca, mai ales cand ti-l doresti mult. Asteptam poze cu shot-uri cat mai reusiteSmile
Lelit PL41e with PID & shower screen IMS Competition, Kinu M 38, Anfim Best, Bialetti Venus, V 60
 
Reply
#19
Promit ca o sa pun un filmulet cu un shot reusit...cele mai putin reusite nu le veti vedeaSmile...eram super nervos pt ca am luat espressorul si am crezut ca am luat teapa desi cine mi l-a dat imi este oarecum prieten

Bine ca s-a terminat si sunt mai linistitSmile
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#20
Salutare, am o mica problema cu gastroback-ul meu in sensul ca atunci cand folosesc sita simpla nepresurizata de 2 ori am constatat ca acul manometrului oscileaza si pompa se aude sacadat iar curgerea este "sugrumata"...este prea multa cafea sau prea tampata?...sau si una si alta?

Si doar cu sita simpla...cu cea dubla nu am probleme
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#21
Cu sita blind cum face?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
Nu am sita blind...am 2 site presurizate si 2 nepresurizate plus o chestie din cauciuc care se pune impreuna cu pastila pt curatare
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#23
Sita dubla cu chestia de cauciuc (un disc ce se aseaza in interiorul sitei), formeaza sita blind.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#24
Stiam ca sita blind este o sita metalica fara gauri...ok, o sa incerc cu discul de cauciuc

Cu sita blind functioneaza normal....adica pompa se aude ok, acul manometrului se ridica fff putin, apa curge normal
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall
 
Reply
#25
Incearca sa pui ceva mai putin cafea si vezi daca face la fel.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)