Hello There, Guest! Login Register

Problema presiune Lelit Vip PL91T Victoria

Salutare!

Sunt mai nou pe aici si am nevoie de un sfat! Am un Lelit Vip PL91T Victoria. Problema e ca atunci cand folosesc sita mare, aparatul nu are presiune (ajunge pe la 5-6 bar). Cu sita mica e totul ok (presiune 9-11). Puteti sa imi spuneti daca asta e o problema a sitei sau trebuie sa trimit aparatul in service. Nu a facut mereu asa. Il am de 2 luni, dupa cateva saptamani de folosinta a facut problema asta, apoi si-a revenit si dupa cateva saptamani a inceput din nou. Ce imi recomandati?

Va multumesc!

Lucian

Reply
Salut,

Dacă cu sita mica are presiune nu cred ca este aparatul problema.

Cu sita blind presiune ajunge la 9 bar?

Cred ca problema este cafea rasnita prea grosier. Ce rasnita folosești?
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
(02-02-2019, 02:37)micrenda Wrote: Salut,

Dacă cu sita mica are presiune nu cred ca este aparatul problema.

Cu sita blind presiune ajunge la 9 bar?

Cred ca problema este cafea rasnita prea grosier. Ce rasnita folosești?

Rasnita este un Lelit William PL72. Cu sita blind nu am incercat. O sa ii fac maine nu backflush si vad. Cu sita mica si cafeaua rasnita la fel, nu face problema asta.

Reply
In general, dacă cu blid este tot ok (și ar trebui) și cu cafea sunt probleme, este foarte probabil sa fie o problema de preparare:

1. Prea grosier
2. Channeling sever / fixurarea pucului.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
(02-02-2019, 02:59)micrenda Wrote: In general, dacă cu blid este tot ok (și ar trebui) și cu cafea sunt probleme, este foarte probabil sa fie o problema de preparare:

1. Prea grosier
2. Channeling sever / fixurarea pucului.

daca e asa, nu ar trebuie sa fie problema si cu sita mica? Scuze daca intrebarea e tampita, dar chiar nu inteleg cum de e totul ok cu o sita si cu alta nu. Cafeaua e rasnita la fel (pe scara de la 1 la 8 cat are rasnita, sunt pe 7) si tampata la fel.

Reply
Ce cafea folosesti?
ECM Classika PID / Eureka Mignon Specialita / Kribli-Grabli / Motta tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 

Reply
Rasnirea difera de la o sita la alta pt aceeasi cafea. Tot ce poti sa faci este sa jonglezi din cantitatea de cafea.
1. Poti sa reglezi mai fin si sa pui mai putina cafea in sita single
2. Poti sa pui mai multa cafea in sita dubla, la acelasi grad de macinare

Reply
Wink 
Am rezolvat! Ma scuzati, sunt un dobitoc!  Wall

Incercand sa gasesc reteta perfecta, m-am tot jucat cu rasnita. Si din cauza de lipsa de experienta, de fapt o dadeam spre grosier in loc sa o dau pe fin. Si nici nu eram beat...Cred ca acum jumatate din voi rad si jumatate isi fac cruci... Smile

Pfff...ma intorc la ibric. 

Problem solved! Va rog sa ma scuzati!

Reply
Pai daca era grosier ptr espresso, de ibric nici nu mai vorbim  Tongue . Toti greșim. Succes in continuare!  57
ECM Classika PID / Eureka Mignon Specialita / Kribli-Grabli / Motta tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)