Hello There, Guest! Login Register

Problema Lelit 41tem si rasnita pl43mmi

Salut, am si eu o situatie, am cumparat acum 2 sapt un lelit 41tem cu rasnita pl43mmi, astazi a mai cumparat acelasi pachet tatal meu, chestia este ca la espresorul lui daca setez pidul pe temp de 95 grade el creste pana la 94 si ramane constant acolo, poate urca la 95 dupa un timp si scade la 94 rapid, daca setez pid-ul pe 94 grade sta constant pe 93, am o,diferenta de un grad, a mai patit cineva asa ceva ? Este oare cv problema? La espresorul meu temperatura pe care o setez aceea ramane constanta.
A doua chestie interesanta este la rasnita, avem acelasi model, iar cafeaua care o macin la rasnita mea pe nivelul 2.8 la el trebuie sa o macin pe nivelul 5? Care este problema si aici? Multumesc!
ECM Mechanika V Slim, Eureka MIGNON SPECIALITA'
(Lelit 41TEM, Lelit 43MMI, Leveler Motta)

Reply
La rasnita asta gradul de rasnire este indicat de hopper. Care hopper poate fi rotit fara probleme sau montat gresit.
Aceeasi macinatura ti-o poate indica cu 0, 4 sau 7, dupa cum montezi/rotesti hopperul. Vezi ca la PL43MMI este pe forum procedura de reglare dupa curatare.
Quamar M80DR, M47 Phoenix, ex-M38, ex-PL043MMI, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
Multumesc mult, voi cauta sa vad cum se regleaza. In ceea ce priveste espresorul ai idee ce ar putea fi cu diferenta aceea de un grad intre ce reglez eu din pid si unde se opreste el?

Reply
Ma depaseste putin, dar ar putea fi ceva setari...? Offset, etc.
Vezi si aici pe forum:
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...1#pid23551
Quamar M80DR, M47 Phoenix, ex-M38, ex-PL043MMI, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
Multumesc pt feedback. Daca mai poate cineva sa imi ofere ceva informatii as fi recunoscator!

Reply
copiaza setarile pid-ului de pe espresorul tau care functioneaza in parametrii ok, pe celalalt si teoretic ar trebui sa raspunda in acelasi mod, pentru ca au aceleasi componente.
Lelit PL41LEM cu PID si dimmer, Eureka Mignon Specialita 15BL

Reply
Pare sa fie problema de setari? Nu defectiune mecanica ? Pot sa stric ceva sau sa dereglez total espressorul daca fac treaba aceasta? Multumesc !

Reply
nu ai ce sa strici. poti sa iti notezi vechile valori, daca vei dori sa revii la ele vreodata.
Lelit PL41LEM cu PID si dimmer, Eureka Mignon Specialita 15BL

Reply
Multumesc mult, ma voi uita in setari sa vad ce difera!

Salutare, am verificat setarile si ambele unt in aceasi parametri... nu este nici o diferenta de setare de la unul la altul Sad

Reply
Variații de 1 grad, care e rotunjit și ăla, mie mi se par normale, nu m-aș îngrijora prea tare...
Rasnita: Eureka Mignon Specialita / Kinu M47 Phoenix
Espressor: Ambient Espresso Minima (ex-Lelit PL82T)

Reply
Setarile sunt la fel la ambele..... sper sa nu fie cv problema mai grava. Multumesc pentru raspunsuri.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)