Hello There, Guest! Login Register

Problema Brewista Smart Scale II

Deși specificațiile tehnice îl prezintă ca fii rezistent la apa, astazi cântarul meu a luat o "gură" bună de apă, rămânând inutilizabil și cu display-ul aprins. Am pus uscatorul pe el, însă cred c-a intrat apă în el și pe sub display. Vreo idee de rezolvare? [Image: 957b98a5ce1180a5d7e391e2d0dc415a.jpg]
EXPOBAR BREWTUS IV-R | HONNE | VST | FELICITA ARC | KRIBLI-GRABLI | GC CBR-101

Reply
Lasa-l la uscat vreo 2 zile, cel mai probabil isi revine singur. Eu cu Hario al meu am patit asa de vreo 3 ori, mereu si-a revenit dupa ce l-am lasat in pace sa se usuce.
OE Apex (de vanzare), Mazzer Mini E + SSP (brew), ECM Classika PID + robinet

Reply
Sau poți sa îl desfaci și sa îl cureti. Probabil are apa peste tot în interior.
Strietman CT2 | Niche Zero | M47 brew | Aeropress | V60

Reply
Luat inima-n dinți și purces la operarea pacientului!
Dezlipit platanul de aluminiu care-i prins cu 3 benzi de scotch dublu adeziv. Într-un final am ajuns și la display. Sub acesta am găsit acumulată multă apă. Uscat, șters, așezat totul la loc.
Rezultatul :cântar perfect funcțional!

Mulțumesc pentru ajutor!
EXPOBAR BREWTUS IV-R | HONNE | VST | FELICITA ARC | KRIBLI-GRABLI | GC CBR-101

Reply
(04-07-2019, 15:24)palado Wrote: Luat inima-n dinți și purces la operarea pacientului!
Dezlipit platanul de aluminiu care-i prins cu 3 benzi de scotch dublu adeziv. Într-un final am ajuns și la display. Sub acesta am găsit acumulată multă apă. Uscat, șters, așezat totul la loc.
Rezultatul :cântar perfect funcțional!

Mulțumesc pentru ajutor!

Caută alcool isopropilic (dacă nu greșesc la denumire, la chimie udam mult buretele și mergeam după creta Smile ). E alcool puritate 99%.
Deschide, și tamponează bine toate contactele. Dacă ai posibilitatea scufunda “placa” in alcool. De preferat sa scoți bateria dacă se poate.

Mai poți folosi și spray de contacte ulterior. Sau aplici doar spray.

Ceea ce a-a întâmplat cu apa, va duce in timp la corodare. Așa vei preîntâmpina aceasta problema.

Pentru viitor FYI: când aveți electronice ce fac baie puneti-le fără baterie (dacă se poate chiar scoasă imediat) in orez. O punga preferabil de hârtie sau vas deschis plin cu orez si băgați acolo aparatul. ( partea electronica dacă se pote desface sau complet). Orezul va trage umezeala.
Lăsați 1-2 zile.
Apoi aplicați primii doi pași.

Și dacă tot suntem la tema asta de hack: la telecomanda de la tv (dar și la butoanele d Ela cântarele noastre - cele fără touch) dacă nu mai merge faceți același lucru cu alcoolul si spray. O deschideți și direct la contactele butoanelor. Dacă ulterior nu funcționează puneți pe butoane pilitura de la mina de creion.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)