Hello There, Guest! Login Register


Printare 3D accesorii

#1
Bună ziua și bine v-am găsit.
Ca un consumator înrăit de cafea vreau să vă prezint serviciile de printare 3D pe care le ofer.
Sper că ați auzit de tehnologia printării 3D, iar dacă nu sunt sigur că veți rămâne la fel de impresionați cum am fost eu când am văzut ce se poate face cu o imprimantă 3D.
Am hotărât să investesc bani în această tehnologie și să o pun la dispoziția oamenilor pasionați din toate domeniile ce au nevoie de obiecte și accesorii personalizate, astfel am posibilitatea de a creea obiecte din plastic PLA care este un produs 100% biologic și biodegradabil pentru că este derivat din porumb și sfeclă de zahăr.
Da, ați citit corect, plastic bio, la fel de rezistent ca plasticul propriu-zis.
Produsele ce v-ar interesa le puteți găsi în format digital pe Thingiverse și pot fi modificare conform cerințelor dumneavoastră.
 
#2
Desi e un topic publicitar evident, o sa-l mentin pentru eventuali suporti de tampare din acest material Smile Sectiunea de vanzari e facuta pentru espressoare, rasnite (SH) si accesorii din domeniu, nu pentru prezentari comerciale.

Am editat link-urile evident. Daca cineva doreste ce a vazut in propunerile tale, te poate contacta aici sau prin PM-ul forumului.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#3
Eu zic ca sunt multe chestii interesante ce se pot realiza prin tehnologia asta.
Ai pm medusa
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
#4
Da-ne niste idei Smile

Un tamper pentru incepatori ar fi chiar interesant.

M3Dusa, conform regulamentului nescris, te rog sa publici si niste preturi pentru cateva exemple din acel link. De exemplu pentru asa ceva sau pentru asa ceva. Se face o taxare in functie de cantitatea de material utilizata sau cum?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#5
În primul rând țin să-ți mulțumesc Lyvyoo pentru votul de încredere.
Am făcut o estimare de preț pentru tamper-ul ăsta și este de 20 lei fără transport.
Pentru holder-ul de aeropress prețul este de 85 lei fără magneți. La acest model, nefiind supus unor forțe mari cum este tamper-ul se poate apela la un grad de infill mai mic pentru a micșora prețul.

Precizez că obiectele au un grad de infill(cât la % sunt pline în interior) de 70%, în structură de fagure pentru a-i oferi rigiditate și rezistență.
Pentru obiecte mai rigide se poate alege gradul de infill de 90%-100% dar se va folosi o cantitate mai mare de material, prețul fiind direct proporțional cu această cantitate. Totuși, pentru tampere recomand minim 50% infill.
Pe de altă parte, se poate să scădem gradul de infill până la 0%, obiectul fiind făcut doar din pereți, în acest caz se poate alege numărul de pereți exteriori, de la 1(fragil) la 3(destul de rigid) sau 5-7(rigid).
Fiecare comandă plasată va fi însoțită de o fotografie în care veți vedea gradul de infill și un fișier pe mail în care veți vedea cât material a fost folosit, astfel veți verifica prețul.
 
#6
Am retinut.
Ii rog pe userii eventuali interesati sa publice aici preturile altor obiecte comandate, ca sa ne mai facem idei.

*M3Dusa, la semnatura se pune doar aparatura de espresso din dotare. Deci ti-o editez. Iti dai seama ca nu poti intra pe un forum si sa pui site-uri reclama peste tot...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#7
@M3Dusa:
care sunt dimensiunile maxime, pentru un obiect, suficient de rigid pentru a suporta forte de 15-20Kgf pe una din axe?
ma poti include pe-o lista cu tamper, dar de 41 mm (!), rigid si asta, ca mai sus, plus cu baza neteda; nu zic... lucioasa;
multumiri;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#8
(09-07-2013, 01:36)radudani Wrote: @M3Dusa:
care sunt dimensiunile maxime, pentru un obiect, suficient de rigid pentru a suporta forte de 15-20Kgf pe una din axe?
ma poti include pe-o lista cu tamper, dar de 41 mm (!), rigid si asta, ca mai sus, plus cu baza neteda; nu zic... lucioasa;
multumiri;

Bună, scuze de răspunsul întârziat.
Că tot veni vorba de dimensiuni, țin să precizez că pot creea obiecte într-un volum de 200x200x200mm. În caz că sunt cerute obiecte mai mari, obiectul se poate tăia în mai multe subansambluri după care se montează în stadiul dorit.
Pentru o forță de 15-20 kg pot printa cam orice formă, dar cu condiția să aibă 100% infill, iar secțiunea orizontală să nu fie mai mică de 7-8cm în diametru.
Cu privire la tamper, aștept pe PM mai multe detalii în privința modelului și preferințelor personale(dacă vreți să scrie ceva pe el sau să conțină un simbol/logo). Dacă nu găsiți modelul pe Thingiverse, puteți să-mi dați un link cu imaginile și respectiv dimensiunile tamper-ului și eu îl voi creea de la 0.
O seară plăcută.
 
#9
De exemplu pe un tamper cam trebuie sa apesi cu aceasta forta de 15kg, cateodata exagerand si apasand mai tare. Daca nivelul de infill ar fi de 100%, in loc de 70%, care ar fi pretul final, in locul celor 20 de lei?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#10
Tocmai am rulat modelul cu 90% infill și 5 straturi exterioare iar prețul este de 30 de lei. cu siguranță va rezista presiunii exercitate. Deocamdată nu am reușit să-l rulez cu 100% infill dar lucrez la asta.
 
#11
Asa ceva ce pret are ?

http://www.thingiverse.com/thing:11065

Rezista la presiunea celor 15-20 kgf ?
Se poate executa in culoare neagra ?
Care ar fi un termen de livrare in Bucuresti ?
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#12
Pentru stand tampare reusit este asta: http://www.thingiverse.com/thing:103321
 
#13
(10-07-2013, 00:18)astinga Wrote: Pentru stand tampare reusit este asta: http://www.thingiverse.com/thing:103321

Ai dreptate , acesta arata mult mai bine .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#14
(10-07-2013, 06:51)RaduCarutasu Wrote:
(10-07-2013, 00:18)astinga Wrote: Pentru stand tampare reusit este asta: http://www.thingiverse.com/thing:103321

Ai dreptate , acesta arata mult mai bine .

Acest stand durează destul de mult să fie printat și consumul este de 56.15 grame de material, respectiv prețul de 120 lei.
O să îl procesez cu alte setări, un infill mai scăzut, pentru că nu este sub acțiunea unor forțe mari cum este tamperul.
Revin cu alte detalii.
 
#15
Ba da, sunt aceleasi forte mari pentru ca se pune portafiltrul pe el, apoi se apasa cu tamperul, cu cele 15 kg forta
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#16
În cazul ăsta, nu mai reduc infill-ul și fac o reducere de preț la 90 lei pentru stand.
 
#17
(11-07-2013, 22:08)M3Dusa Wrote: preț la 90 lei pentru stand.

Revin si intreb :
- se poate executa in culoare neagra ?
- care este termenul de executie (zile , saptamani ) ?
- care sunt conditiile de livrare in Bucuresti ( plata , transport ) ?
-garantie ( 56 g pare cam fragil , instabil ) ?

Sunt interesat !
Astept un raspuns ,

Multumesc
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#18
(11-07-2013, 22:27)RaduCarutasu Wrote:
(11-07-2013, 22:08)M3Dusa Wrote: preț la 90 lei pentru stand.

Revin si intreb :
- se poate executa in culoare neagra ?
- care este termenul de executie (zile , saptamani ) ?
- care sunt conditiile de livrare in Bucuresti ( plata , transport ) ?
-garantie ( 56 g pare cam fragil , instabil ) ?

Sunt interesat !
Astept un raspuns ,

Multumesc
1 - se poate executa în mai multe culori, [Image: 10347_133754463499660_1003190582_n.jpg] fiind paleta disponibilă deocamdată.
2 - Deoarece în timpul săptămânii sunt ocupat cu munca de zi, comenzile vor fi onorate în zilele de vineri, sâmbătă, duminică, astfel încât luni să fie depuse la poștă.
3 - Prefer să livrez prin Poșta Română, obiectele plecând din Iași în ambalaje corespunzătoare.
4 - weekend-ul ăsta voi modifica standul și o să-i consolidez zonele problematice, dacă nu, voi încerca să fac un design nou.
Dacă aveți idei/sugestii, puteți atașa aici o schiță de mână.
Odată ce voi finaliza modelul digital, îl voi printa în avans și o să atașez aici câteva imagini.
 
#19
Tocmai ce am terminat design-ul și de verificat datele unui tamper cu talpa de 41mm. Detalii:
- Diametru talpă - 41mm
- Înălțime talpă - 12mm
- Înălțime totală - 90mm
- Diametru inferior mâner - 25mm
- Diametru superior mâner - 40mm
Aceste dimensiuni sunt conform cerințelor domnului Radudani.
Am atașat aici informația digitală a tamper-ului. Aceasta poate fi verificată urmând pașii:
1 - se downloadează fișierul de aici
2 - se deschide pagina http://gcode.ws/
3 - se uploadează fișierul downloadat prin drag-ul acestuia pe pagina deschisă în zona Drop File Here sau prin căutarea acestuia prin apăsarea butonului Răsfoire/Browse
4 - se așteaptă ca cele două căsuțe să afișeze valoarea de 100%
5 - odată terminată citirea fișierului, în stânga veți vedea greutatea obiectului plus alte câteva informații
6 - în partea dreaptă veți vedea obiectul în secțiuni orizontale la fiecare 100 microni(0.10mm), secțiuni pe care le puteți vizualiza pe întreaga înălțime a obiectului acționând butonul din dreapta careului de afișare.

O seară plăcută.
 
#20
Tamper-ul a fost printat din păcate doar parțial pentru că în timpul nopții cât imprimanta lucra, au apărut niște probleme de gen hardware și procesul s-a oprit prematur, cu costul a două piese importante ale mașinăriei.
Totuși, nu s-a irosit materialul degeaba și am ajuns la câteva concluzii:
1 - talpa tamper-ului este dreaptă și lucioasă ca oglinda.
2 - tamper-ul a fost printat cu 95% infill și 5 straturi exterioare. Datorită mânerului printat parțial, am avut inspirația să mă urc pe el și pot să afirm că a rezistat la cele 80 kg ale mele. Voi printa un tamper cu infill de 25-30% și-l voi testa, sunt sigur că va rezista celor 15-20 kg, astfel micșorându-se și prețul.
3 - Talpa are circumferința poligonală și nu perfect rotundă dintr-o greșeală făcută de mine în format digital, se va repara cu ușurință.
4 - acele mici umflături de pe suprafața tamper-ului au apărut ca efect al defecțiunii.

Piesele necesare readucerii la viață a imprimantei vor veni la sfârșitul acestei săptămâni, până atunci mă voi ocupa de design-ul standului de tamper.
Tamper
Tamper
O seară plăcută.
 
#21
Ii rog pe utilizatorii Espressoman sa nu comande asa ceva Smile))
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#22
Smile am avut comandă pentru pistolul ce a fost mediatizat acum câteva săptămâni dar am decis să nu produc așa ceva, chiar dacă persoana respectivă m-a asigurat că vrea să-l folosească pe poligon pentru a vedea dacă funcționează cu adevărat.
Arma poate trage doar 1 glonte, deoarece din cauza șocului multe componente se dezmembrează.
 
#23
ce se mai aude cu temperu' ? si eu as fi interesat de unul de 53 mm
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
#24
O noua idee de printare 3D, vazuta pe grupul international Gaggia. Citez:

"For those that might be interested, I've made a 3D printable Gaggia Classic Drip Tray.

http://www.thingiverse.com/thing:104728

It can be customized to be taller or shorter than the stock tray. I'm currently printing a tray that is shorter to support tall cups such as mugs. A taller tray could be made for those with bottomless portaholders or otherwise wanting their cups placed higher. I've also noticed that with time, the stock drip tray can get kind of yucky or even warped -- replacing it with a 3D printer, for those that have one, can be fast and cheap.

If you browse my other "Things", you'll also find tamp stands and other espresso-related goodies such as my custom Mazzer hopper. I've printed my own using ABS plastic, but there are commercial services that can print ceramic and metals."
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#25
" Ca un consumator înrăit de cafea vreau să vă prezint serviciile de printare 3D pe care le ofer. "
Cafeaua este si ea printata ? Smile si la ce pret ar iesi un kg. de robusta ?
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)