Hello There, Guest! Login Register

Primul Setup

Big Grin 
Va salut, de aproape jumatate de an am inceput sa imi beau cafeaua de dimineata intr-o cafenea barista nou deschisa la mine in oras, tot de aproape atunci am dat si de forumul acesta(si ce bine am facut). Din pacate, o sa trebuiasca sa ma mut din orasul natal si as vrea cu ocazia asta sa imi achizitionez si primul setup de buget. Din cautarile mele de pana acum m-am hotarat pe doua variante dar nu stiu care dintre ele ar fi mai buna:

-Lelit PL41TEM
-Gaggia Classic 2019

Tin sa mentionez ca inca nu m-am hotarat la o rasnita, asa dar, daca imi puteti recomanda una pana in 1000-1500 Ron, mi-ar fi de mare folos.
Si daca tot suntem aici, mai intreb un lucru: de la ce prajitorie imi recomandati sa cumpar? Eu m-am cam decis intre Papa Jacques si Sloane. Dar, fara sa mai cumpar pana acum, nu stiu daca ar fi cele mai bune alegeri(aici m-ar cam interesa mai mult calitatea cafelei, nu neaparat pretul).
Cum am spus si mai sus, orice sfat e bine venit.  57
Lelit PL41TEM+Eureka Mignon Specialita+sita Ascaso

Reply
Salutare.

Aș merge pe Lelit că are PID, poate la râșniță mai mărești un pic bugetul și te uiți la o Eureka Mignon Specialita sau Baratza Sette 270, iar cafea consumi ce îți place și un pic și după setup-ul ce îl vei achiziționa.

​​​​​​Poate vei primi răspunsuri și de la colegi mai experimentați.
Gaggia Classic 2012 & Baratza Sette 270.

Reply
Salut, chiar as vrea ca rasnita sa fie in bugetul respectiv(m-am intins cu el cand a fost vorba de espressor), iar despre cafea am intrebat pentru ca nu am mai cumparat pana acum si poate imi recomandati vreo prajitorie mai de calitate si serioasa. Cred ca trebuia sa mentionez ca ma refer la prajitori, nu la cafeaua in sine, scuze.

Reply
Dacă nu te deranjează să râșnești manual, vezi și Kinu Phoenix, are un coleg de vânzare cu 700 ron nouă.

Referitor la cafea, până nu încerci câțiva prăjitori să vezi care sunt pe gustul tău, nu ai cum să îți dai seama. Toți care sunt pe forum sunt serioși. Eu am cumpărat și de la Yume, Claro, Sloane, Sarkis, cu toții au avut cafele ce au fost pe gustul meu dar și unele ce nu au fost, deci încearcă.
Gaggia Classic 2012 & Baratza Sette 270.

Reply
Tot pe Kinu as merge si eu ca sfat pentru rasnita. La banii aia (daca nu te deranjeaza ca-i manuala) e de departe cea mai buna alegere.
Cat despre espressor, Lelit clar (datorita faptului ca ai PID).
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ/Tamper Dinamometric Concept Art 57,5 mm/Nivelator Motta 57,5 mm/Kribli-Grabli/Stand Lelit PL105
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO

Reply
M-am uitat si m-am tot uitat si am dat de Macap M2M, care vine cu 5% reducere in cazul achizitionarii la pachet cu un Lelit. Ce ziceti de ea?
Cat despre manuala, din ce am vazut si pe alte forumuri, cea de la ROK pare cam de preferat.

Reply
(24-01-2020, 14:09)RobertRo Wrote: M-am uitat si m-am tot uitat si am dat de Macap M2M, care vine cu 5% reducere in cazul achizitionarii la pachet cu un Lelit. Ce ziceti de ea?
Cat despre manuala, din ce am vazut si pe alte forumuri, cea de la ROK pare cam de preferat.
Salut,

Eu am Macap M2M stepless, este foarte robusta, bine construită, un tanc de rasnita. Zicea Liviu intr-un post ca au implementat o chestie buna, adica, daca se supraincalzeste din diverse motive, se opreste automat pentru cateva minute. Tot el spune ca unele rasnite tot in jurul prețului acesta au anume mecanism din plastic care la supraincalzire se strica si trebuie cumparat din nou. Ce pot sa iti spun este ca o folosesc la single dose, uneori are retenție si de 2gr, in mare parte sub 1gr retentie. Eu am cumparat-o ca vroiam electrica desi nu stiu cum este cu una manuala, nefiind comod de fel. Daca ar fi sa mai aleg inca o data ori as merge de la Sette 270 in sus ori daca nu e buget pe Kinu M47 care toata lumea o lauda si nu cred ca degeaba. Sper ca te-am ajutat cu aceste informatii! Spor!
Lelit Anna PL41TEM/Macap M2M Stepless (de vanzare)/sita Ascaso 14-20gr/tamper Lelit 57.35mm/ nivelator pretampare Motta 57mm/ naked portafilter/ handmade Kribli Grabli

Reply
(24-01-2020, 14:30)IonutMihail Wrote:
(24-01-2020, 14:09)RobertRo Wrote: M-am uitat si m-am tot uitat si am dat de Macap M2M, care vine cu 5% reducere in cazul achizitionarii la pachet cu un Lelit. Ce ziceti de ea?
Salut,

Eu am Macap M2M stepless, este foarte robusta, bine construită, un tanc de rasnita. Zicea Liviu intr-un post ca au implementat o chestie buna, adica, daca se supraincalzeste din diverse motive, se opreste automat pentru cateva minute. Tot el spune ca unele rasnite tot in jurul prețului acesta au anume mecanism din plastic care la supraincalzire se strica si trebuie cumparat din nou. Ce pot sa iti spun este ca o folosesc la single dose, uneori are retenție si de 2gr, in mare parte sub 1gr retentie. Eu am cumparat-o ca vroiam electrica desi nu stiu cum este cu una manuala, nefiind comod de fel. Daca ar fi sa mai aleg inca o data ori as merge de la Sette 270 in sus ori daca nu e buget pe Kinu M47 care toata lumea o lauda si nu cred ca degeaba. Sper ca te-am ajutat cu aceste informatii! Spor!

Salut Ionut, mersi de sfat, chiar sunt nedumerit la capitolul rasnita dar toti cei care mi-ati lasat reply-uri m-ati ajutat foarte mult. Vad ca ai un Lelit de care vreau si eu sa imi cumpart, poate ma ajuti si cu cateva pareri sau sfaturi? Mersi mult.

Reply
(24-01-2020, 14:09)RobertRo Wrote: Cat despre manuala, din ce am vazut si pe alte forumuri, cea de la ROK pare cam de preferat.

O afirmatie foarte questionabila... aici a fost un singur user care a vandut-o, sau incearca...
Si chiar nu vad un singur avantaj al acestei rasnite fata de multe altele care o pot surclasa la acelasi pret sau mai mic.
Alte forumuri poate nici nu au auzit de Kinu, asa parerea lor este cam ca ... alta intrebare ? Smile

La fel si de Lelit, daca te referi la PL 043 MMI, rasnita aia nici nu e clar cine o face, mai sunt alte 7 care au aceasi mecanica, asa ca eticheta Lelit pe ea nu inseamna mare lucru.

Reply
Si eu am un m2m stepless. O foloseam in single dose, dar afecta curgerea, chiar si la cafeaua de la Sarkis. De cand tin hopperul cu boabe in el totul e mai lin (daca raman boabe, le scot seara). E foarte robusta rasnita. Tin minte ca in prima zi cand am luat-o am rajnit aproape 1 kg de cafea tot incercand sa scot cafele care sa nu fie acre sau amare si in afara faptului ca s-a incalzit putin, nu a avut nicio problema.

PL81T + M2M stepless
PL81T + M2M stepless

Reply
(24-01-2020, 17:26)RobertRo Wrote:
Salut,

Salut Ionut, mersi de sfat, chiar sunt nedumerit la capitolul rasnita dar toti cei care mi-ati lasat reply-uri m-ati ajutat foarte mult. Vad ca ai un Lelit de care vreau si eu sa imi cumpart, poate ma ajuti si cu cateva pareri sau sfaturi? Mersi mult.
Salut Robert,

In legatura cu Lelit PL41TEM, majoritatea mai avizati sustin ca este cel mai bun raport calitate/pret si intaresc si eu aceasta afirmatie. Eu beau 2 cappuccino/zi (sotia nu o impresioneaza aceasta experiența) si sunt mulțumit de puterea de frotare, scoate o crema decenta tinand cont ca este SB. Parerea mea si a multor altora este sa alegi Lelit, fiind peste Gagia. In rest sunt multe filmulețe online despre el, nu stiu ce pot sa iti spun eu mai nou, doar daca ai tu intrebari la subiect. Oricum, orice ai alege si cu o cafea proaspat prajita o sa ai un rezultat mult peste ce gasesti in Severin (este si orasul meu natal). Spor!
Lelit Anna PL41TEM/Macap M2M Stepless (de vanzare)/sita Ascaso 14-20gr/tamper Lelit 57.35mm/ nivelator pretampare Motta 57mm/ naked portafilter/ handmade Kribli Grabli

Reply
(24-01-2020, 18:27)IonutMihail Wrote:
(24-01-2020, 17:26)RobertRo Wrote:
Salut,

Salut Robert,

In legatura cu Lelit PL41TEM, majoritatea mai avizati sustin ca este cel mai bun raport calitate/pret si intaresc si eu aceasta afirmatie. Eu beau 2 cappuccino/zi (sotia nu o impresioneaza aceasta experiența) si sunt mulțumit de puterea de frotare, scoate o crema decenta tinand cont ca este SB. Parerea mea si a multor altora este sa alegi Lelit, fiind peste Gagia. In rest sunt multe filmulețe online despre el, nu stiu ce pot sa iti spun eu mai nou, doar daca ai tu intrebari la subiect. Oricum, orice ai alege si cu o cafea proaspat prajita o sa ai un rezultat mult peste ce gasesti in Severin (este si orasul meu natal). Spor!

Mersi de sfaturi. Cat despre Severin, intr-un singur loc deschis de vreo 4-5 luni gasesti o cafea buna si de calitate si baiatul de acolo chiar si urmareste acest forum, ti-as recomanda sa o incerci daca mai treci pe aici.

(24-01-2020, 17:42)renatoa Wrote:
(24-01-2020, 14:09)RobertRo Wrote: Cat despre manuala, din ce am vazut si pe alte forumuri, cea de la ROK pare cam de preferat.

O afirmatie foarte questionabila... aici a fost un singur user care a vandut-o, sau incearca...
Si chiar nu vad un singur avantaj al acestei rasnite fata de multe altele care o pot surclasa la acelasi pret sau mai mic.
Alte forumuri poate nici nu au auzit de Kinu, asa parerea lor este cam ca ... alta intrebare ? Smile

La fel si de Lelit, daca te referi la PL 043 MMI, rasnita aia nici nu e clar cine o face, mai sunt alte 7 care au aceasi mecanica, asa ca eticheta Lelit pe ea nu inseamna mare lucru.

De la Lelit ma refeream la PL41TEM al lui Ionut. Din ce spui tu aici sa imi dau seama ca imi recomanzi M47-le cand vine vorba de manuale in range-ul asta de pret?

Reply
Ai pomenit de Lelit in acelasi paragraf cu rasnita, de aici confuzia...

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)