Hello There, Guest! Login Register

Prajitoria de cafea... ca franciza

Am aflat recent ca exista si modelul de afacere descris in subiectul topicului... deocamdata stiu numai de cei de aici:

https://coffeestory.ro/info/franciza.html

... or mai fi si altii...

Nu vreau sa ii fac reclama, ci din contra, sa imi exprim o opinie contrara, considerand ca este unul din cele mai nepotrivite tipuri de afaceri pretabile la o franciza.
Prajirea cafelei nu este ceva ce se poate franciza, printr-o brosura de cateva pagini sau curs de cateva ore. Trebuie mult mai mult...
Si vad asta din plin la unitatea din Craiova... locatie goala, experienta in prajire asemenea, fara perspective de imbunatatire la 2 prajiri pe saptamana cat pare sa fie cererea anemica... si evident nici o analiza pentru a face afacerea sa mearga, de exemplu a intelege de ce ceilalti prajitori din localitate au incarcare de zeci-sute kg pe saptamana, in timp ce tu francizantul esti singurul care ocupa un scaun intr-o cafenea amplasata in loc cu vad, vineri seara la ora 9... si stai cu ochii in celular.

Incerc sa inteleg ce fel de persoane pot fi atrase intr-o asemenea pacaleala... la sumele vehiculate in pagina respectiva, cineva care are deja cunostiinte si pasiune isi poate da drumul singur la o cafenea mult mai de succes decat am vazut aseara. Iar fara incredientele accentuate mai sus, nu cred ca cineva va avea succes in orice fel de franciza. Degeaba ai finantare daca blazarea este pe masura...

Incerc sa imi dau seama si cat ii pasa francizorului de cum evolueaza puisorii care ii cloceste prin diverse locuri in tara... cu cat au succes mai mic, cu atat i se scufunda firma mai mult...

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)