Hello There, Guest! Login Register


Prajitoria Sarkis Cafe - discutii generale

#1
Smile 
Daca PJ a fost primul , eu voi fi urmatorul .
Acest forum/site este dedicat celor care incearca sa descopere cafeaua de calitate . Incerc sa-mi aduc modesta mea contributie la creearea unei elite a bunului gust in acest domeniu prin cunostiintele pe care le am.
Am inceput cu cateva sortimente ,de baza a-si putea spune , din toata lume dar in timp la unele am renuntat in favoarea altora , de ce :?
Deoarece doresc a informa poporul roman ca pe langa tarile producatoare de cafea pe care le stie mai exista si altele care chiar au cafea de calitate
La ora actuala vand cafele NUMAI ARABICA din :
- Columbia ;Brazilia ;Ethiopia;Costa-Rica ; Guatemala ;Java ;Papua New Guineea;Ecuador Galapagos ; Republica Dominicana
In P-ta Gemeni din Bucuresti ,unde am locatia ,incerc sa vin in intampinarea gustului vostru sau aici pe forum astept intrebarile voastre legate de cafea , mod prajire si tot ce tine cum se obtine aceasta LICOARE minunata
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#2
bine ai venit mihai pe forum, asteptam si de la tine posturi in care sa ne inveti despre calitatile si caracteristicile cafelei verzi si despre "secretele" prajirii.
 
Reply
#3
(30-03-2012, 12:31)Fane Wrote: bine ai venit mihai pe forum, asteptam si de la tine posturi in care sa ne inveti despre calitatile si caracteristicile cafelei verzi si despre "secretele" prajirii.

Faptul ca m-am apucat de aceasta afacere demonstreaza ca sunt un pasionat al cafelei de calitate . Singurul mod in care va pot invata despre cafea este acela de a va aduce cat mai multe sortimente din care voi sa va alegeti si sa va identificati cafeaua ce este pe gustul vostru
Asa cum am mai spus cea mai buna cafea este amestecul de cafele ;
De ce ? pentru ca intr-un amestec aromele se imbina
Asa ca va recomand sa incercati sortimentele de sine statatoare dupa care sa treceti la "next level "
Secretele de prajire ....ha,ha,ha, daca fiul meu va dori sa continue aceasta afacere el le va afla
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#4
Doresc sa va anunt pe aceasta cale ca am adus din Rep.Dominicana Kaorma Estate ,iar Java pe care o am acum este semi spalata , este alta decat ce aveam , am incercat aceste sortimente din dorinta de a va / ma diversifica , este o provocare si pentru mine deoarece nu am mai prajit aceste doua cafele iar Galapagos este San Cristobal ce reprezinta o alta calitate ( pana acum am avut Santa Cruz ) , se spune ca aceasta este mai buna , las la latitudinea voastra aceasta apreciere
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#5
toata aprecierea, si multe reusite in continuare
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#6
Pentru a veni in ajutorul vostru de a afla cat de proaspate sunt sortimentele de cafea , incepand de saptamana viitoare , va voi trimite pe telefon un mesaj cu ce cafele prajesc si cand .
Asa ve-ti putea sa stiti cu exactitate datele de prajire ale fiecareia pentru a putea tine cont de acest parametru cand faceti comanda sau cand veniti sa o luati din magazin
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#7
Fa un fel de cerere de acceptare de comunicari de marketing inainte si intreaba daca omul vrea sau nu, si unde anume, pe telefon sau pe email. De exemplu eu as vrea, dar pe email.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Tocmai de aceea am spus de saptamana viitoare pentru a va da posibilitatea de a aceepta sau nu .
Cei ce nu doresc a primi pe telefon aceasta informare va rog a-mi comunica pe mail deoarece nu vreau a va creea un disconfort
Multumesc
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#9
e o ideie buna. decat sa ni se bage barbi ca se prajeste 250 grame de cafea la comanda (nu stiu daca se amortizeaza curentul consumat la o asemenea cantitate), barbi care noua ne vine greu sa le credem si iti reduc credibilitatea si tie, mi se pare o atitudine mult mai fair asta care vrei s-o promovezi acuma si cu beneficii pt ambele parti. pt noi ca bem cafea proaspat prajita, pt tine ca nu mai esti nevoit s-o dai din colt in colt cu data prajirii si-ti ofera un motiv de a tine calda relatia cu clientii Smile . ar fi bine sa tii cont si de amendamentul lui Liviu. sunt clienti care nu le place sa fie spamati si ar fi fair sa-i intrebi daca doresc sa primeasca notificarile, iar unui client care nu vrea sa primeasca notificari, in cazul in care i le trimiti efectul e invers, il agasezi.
 
Reply
#10
O idee buna, eu unul doresc aceasta informare.
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#11
Si eu doresc sa primesc informarea, pe e-mail. Ti-am trimis pm cu e-mail-ul meu. O zi buna.
 
Reply
#12
Si eu doresc informarea, pe mail. Las adresa pe PM. Multam
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#13
Am readus vechea cafea Java Blawan , referitor la informare cu data prajirii , o voi face in cel mai scurt timp posibil deoarece trebuie sa ma inteleg cu operatorul de telefonie , ar insemna multe mesaje , imi cer scuze
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#14
Bine ca nu trebuie sa te intelegi si cu cei de la enel...Smile
Cred ca nu e cu suparare daca postezi si aici data prajirii, cei interesati pot intra sa verifice noutatile.
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#15
Mihai, eu zic sa insisti asupra clientilor si sa obtii adresele de email in primul rand (evident daca omul intra pe net nu daca o are de forma) mai ales ca este gratis si poti trimite nspemii de mesaje simultan, rapid si fara costuri, mesaje care ajung pe loc.
Partea de sms presupune costuri maricele daca prajesti la doua zile sa spunem si trimiti 100 de mesaje odata. Apoi acele mesaje, fiind trimise automat, pot ajunge si la 7 dimineata in telefonul destinatarului (am patit eu cu cele de la gsp.ro). Plus limita de caractere per mesaj, plus dependenta de o anumita firma etc.

Ideea este foarte buna si felicitari pentru initiativa unica in tara! Doar incercam o sugestie, aceea de a insista pe cat posibil, pe email!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
Ideea este ca pe langa voi mai am clienti si din afara forumului , oricum cred ca cea mai buna varianta va fi informarea prin mail
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#17
dap. dar ce strica sa postezi si aici? cei care citesc forumul isi iau informatia de aici, cei care nu, ai sa le trimiti tu mail-uri/sms. pana la urma asta-i si un soi de reclama pt tine pt are nimeni nu ti-a cerut nimic, chiar te incurajeaza userii.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#18
+1 pentru emails sau postare aici.
Gaggia Classic | Ascaso i-mini
 
Reply
#19
Alaturi de Mokele si eu am aceeasi parere despre noua Java. Am inceput borcanul de cateva zile si intr-adevar ce zicea colegul se adevereste. Tot aia veche e de baza. Bine ca ai readus-o in oferta.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#20
(03-05-2012, 01:08)okayo Wrote: Alaturi de Mokele si eu am aceeasi parere despre noua Java. Am inceput borcanul de cateva zile si intr-adevar ce zicea colegul se adevereste. Tot aia veche e de baza. Bine ca ai readus-o in oferta.
Stiu , a fost o dezamagire inclusiv pt. mine ,asa cum am spus a fost o provocare impreuna cu voi vom merge prin mai multe regiuni de cultivare a cafelei si imi doresc sa ajungeti la performanta ca atunci cand vi se va spune ... Cafea din Columbia , sa raspundeti ... DE UNDE?
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#21
Hokey, atunci e stabilit... Cat mai cultiva "prietenii nostri" acele soiuri care ne-au placut mult ( eu votez pentru Galapagos si Java) sa nu lipseasca din oferta si sa fie cam in aceasi parametri. Cand se schimba recolta gustam, vedem, mai vorbim.:-)
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#22
ma gandeam sa incerc si eu aceasca java cu prima ocazie , deocamdata mai am ceva pe stoc astept sa termin si iau legatura.Se poate prin fan curier in Alexandria plata cand ajunge coletul?
La Marzocco GS3 AV + MAHLKONIG K30 - SSP 65mm burrs.
 
Reply
#23
(04-05-2012, 01:28)Phoenix Wrote: ma gandeam sa incerc si eu aceasca java cu prima ocazie , deocamdata mai am ceva pe stoc astept sa termin si iau legatura.Se poate prin fan curier in Alexandria plata cand ajunge coletul?
Bineinteles , conditile de livrare le gasesti pe www.sarkiscafe.ro la sectiunea Termeni si Conditii
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#24
(04-05-2012, 07:31)honciucmihai Wrote: [quote='Phoenix' pid='263' dateline='1336084124']
ma gandeam sa incerc si eu aceasca java cu prima ocazie , deocamdata mai am ceva pe stoc astept sa termin si iau legatura.Se poate prin fan curier in Alexandria plata cand ajunge coletul?
Bineinteles , conditile de livrare le gasesti pe www.sarkiscafe.ro la sectiunea Termeni si Conditii adica comanda minima de 1kg , caz in care transportul este platit doar rambursul de catre tine ( 11lei fara TVA) , la comanda mai mica platesti toate costurile . Livrarea se face prin UrgentCurier
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#25
Azi am gustat de la fratele forumist Mokele o cafea pe care a luat-o de dvs, kenya sau ceva de genul. Desi gustul imi era cunoscut ( java, galapagos) s-a comportat remarcabil. Savoare, corpolenta, curgere... E binevenita dupa experienta usor derutanta cu Java.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#26
Cu mare parere de rau doresc a va anunta ca nu consider a fi o cafea potrivita pt. espresso Java , de aceea nu va recomand a-mi comanda acest sortiment in perioada urmatoare decat daca o ve-ti servi la ibric sau filtru , pentru espresso nu merge . Cand voi aduce ceva ce se va ridica la inaltimea cafelei ce a facut furori in randul Dvs. va voi anunta . Imi pare rau de acest incovenient dar se pare ca natura in Indonezia a lucrat impotriva consumatorilor de cafea .
In alta ordine de idei am adus Kenya AA plus, cel mai bun sortiment de cafea din Kenya .
Mokele si Okayo au avut ocazia sa bea din ea si astept parerile lor .
Daca v-am promis ca vom merge prin toata lumea ,asa vom face cu bune si rele
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#27
Pentru bune votez cu "sa mergem" , pentru cele rele eu mai stau pe acasa.
Mihai, Kenya ce ai adus-o e ce trebuie. La gust pentru mine e unul din sortimentele cu care eram obisnuit: Java sau Galapagos. Inca nu imi e clar. Oricum concluzia este ca nu va lipsi din casa. Cand se termina rezervele vin la cumparaturi

E bine ca ai facut precizarile pentru Java. Asa e corect.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#28
Am aprovizionat azi cu niste Kenya si Columbia pentru rude. Ma bucur cand va pot aduce clienti. O colega de servici a devenit (dupa ce i-am umplut capul cu discutii despre cafea proaspat prajita ) consumatoare fidela si a fost si ea azi cu mine. O sa mai treaca. Sigur
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#29
(09-05-2012, 22:08)okayo Wrote: Am aprovizionat azi cu niste Kenya si Columbia pentru rude. Ma bucur cand va pot aduce clienti. O colega de servici a devenit (dupa ce i-am umplut capul cu discutii despre cafea proaspat prajita ) consumatoare fidela si a fost si ea azi cu mine. O sa mai treaca. Sigur
Multumesc
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#30
(31-05-2012, 18:35)honciucmihai Wrote: 31.05.2012 am prajit Columbia , Papua , Costa-Rica, Brazilia ,Sarkis Espresso ,Sarkis Cafe si amestecul comandat de catre Sirpet si RaduCarutasu la care a marjat si Mokele

Felicitari pentru modul in care ai reusit sa prajesti amestecul . Este clar ca tipul soft de prajire ,de pana acum , nu este corespunzator pt espresso. Ca o confirmare vine si faptul ca abiia acum sitele de singla si dublu se umplu cu 7 respectiv 14-15 g ( in sitele VST de 7 si 15 g ) dupa care nivelarea se poate face la nivelul sitei prin taiere de exemplu . ( Precizez ca la sita de single VST se umple perfect cilindrul din partea de jos. ) . Extractia este mult mai cremoasa si pentru prima data zaharul a stat deasupra , deci crema este si mult mai consistenta .Am postat pe softpedia mai detaliat impresiile.
Inca odata felicitari si cu siguranta eu voi dori , ca de acum inainte , sa merg pe acest mod de prajire , pe care l- am incadrat la full city.
Si cu aceasta ocazie mi s-a intarit convingerea ca in amestec blendurile sunt puse mai bine in evidenta.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)