Hello There, Guest! Login Register

Portafiltru fara fund Lelit 57mm aftermarket

Salutare,

a folosit/cumparat cineva portafiltrul fara fund https://www.kfea.ro/portafiltru-fara-fun...ibil-lelit  ?
Pare sa fie ceva aftermarket. 
Oare potriveste? Este un comentariu pe site ca nu ar etansa calumea.
Lelit 42 EMI, Ascaso 57mm precision Competition Filter, Knock Box.

Reply
Salut, eu il folosesc de aproape 2 ani cu sita Ascaso si nu am probleme cu el. Il las la incalzit si cate o ora si nu are nimic
Lelit PL41TEM/Niche Zero/sita Ascaso 14-20gr/tamper Lelit 57.35mm/nivelator pretampare Motta 57mm/naked portafilter/handmade Kribli Grabli/Cafflano Kompresso/

Reply
Nu se potrivește eu am cumpărat unul pentru Lelit 41Tem de la Kfea.ro care nu este original și nu etașează bine am fost nevoit să-l ajustez un pic din aripile de prindere un pic cu pila,măsori cu un subler și vezi că sânt diferențe de 1,5mm la grosimea aripilor de prindere,mai bine cauți unul original
Lelit Mara X PL62X,Macap M42M,Lelit 41TEM,Lelit 043 MMI

Reply
(17-02-2021, 22:25)lig76ct Wrote: Nu se potrivește eu am cumpărat unul pentru Lelit 41Tem de la Kfea.ro care nu este original și nu etașează bine am fost nevoit să-l ajustez un pic din aripile de prindere un pic cu pila,măsori cu un subler și vezi că sânt diferențe de 1,5mm la grosimea aripilor de prindere,mai bine cauți unul original
Stai sa inteleg, daca tie ti s-a întâmplat treaba cu etansarea care putea sa intervina si de la garnitura aparatului, poate era veche sau ceva, acum nu recomanzi acel produs? Nu a zis nimeni ca este original, chiar are gaura in maner si da, urechile nu sunt perfecte, asa si? Înseamnă că nu este bun? Eu zic că ești pur subiectiv, dar poate mai sunt colegi care l-au luat sa împărtășească experiența cu el ? Astfel colegul poate sa puna in balanta daca face achizitia sau nu, pana la urma cred ca este o diferență de vreo 70-80 de lei fata de cel original, de ce sa nu ii redirectioneze către alceva. Eu imi aduc aminte ca l-am recomandat pentru la cineva aici, mai așteaptă putin poate intervin si altii care il au. Spor!
Lelit PL41TEM/Niche Zero/sita Ascaso 14-20gr/tamper Lelit 57.35mm/nivelator pretampare Motta 57mm/naked portafilter/handmade Kribli Grabli/Cafflano Kompresso/

Reply
Uite asa arata, urechile cred ca se vad ca nu sunt drepte dar eu zic ca daca acolo este o garnitura din cauciuc si portafiltru vine presat pe ea, acea garnitura ar trebui sa ii ia forma buzei portafiltrului, poate colegul a avut ghinion cu al lui. In ceea ce privește calitatea este ca în prima zi [Image: 88694d20650f0ea98cb50728d647d6d0.jpg][Image: e12008d95f9d334fdf8d8d1c33065e5b.jpg][Image: 58c7037dbd025b176a026906dabd9e67.jpg][Image: 066f6a160a10acbc90c9a825f1b0e1ed.jpg]

Reply
Asa din poza nu se vede mare diferenta. Probabil depinde si de garnitura etc. Nu m-as baga sa il pilesc si sa fac improvizatii.
Acum depinde de fiecare daca merita diferenta de pret sau nu. Cu transport cu tot vine undeva la 185 ron vs 240 ron original + transport. Deci 260. 
Scump nu este daca isi face treaba. Tocmai am dat 160 ron pe un knock box ca am plin de pete de cafea prin bucatarie cand golesc portafiltrul.  Big Grin
Multumesc de feedback. Sunt curios si de parerile altora care il detin.
Lelit 42 EMI, Ascaso 57mm precision Competition Filter, Knock Box.

Reply
Eu zic sa nu te bagi la pilire deoarece stiu ca trebuie sa găsești aparatura si meseriasul sa ti-l faca si nu stii cum iese la sfârșit. Si eu la inceput vroiam sa iau unul SH, sa il tai dar l-am gasit pe asta si chiar nu se merita. Eu sunt din București si e oarecum un avantaj ca ma duceam la ei sa imi faca retur pe el cu chitanta, daca se întâmpla treaba cu etansatul. Oricum, eu zic ca se merita : se spala usor, se încălzește mai usor, te ajuta sa vezi greselile de preparare a pucului astfel incat sa iti găsești o metoda de preparare cat mai buna pentru tine. Dezavantajul este ca nu are picurator, nu poti sa faci 2 espresso simultan, altele nu imi vin acum în minte. In ceea ce priveste garnitura de otel care tine sita , eu nu am probleme cum relatează altii, atunci cand scuturi pucul. Da, este mai slaba decat cel original dar nici pe departe sa sara din portafiltru la scuturare. Spor!

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)