Hello There, Guest! Login Register


Pompa Gaggia

#1
Buna seara!

          Cer un sfat celor priceputi : espresorul meu Gaggia( cumparat de la reprezentanta de la noi acum 2 ani) are momente cand  se blocheaza in sensul ca jetul de apa si aburi nu reuseste sa treaca prin portafiltru. Presupun ca pompa ar fi de vina...Ce-i de facut ? Sa o inlocuiesc la service cu una noua?

   Gaggia Classic , Rasnita Krups, Tamper Lelit( asadar, incepator rau...).
 
Reply
#2
Bun venit,

Spune-mi te rog un alt nume de user, sa ti-l schimb, ca sa nu se inteleaga de catre cineva pe viitor ca ai avea vreo legatura cu importatorul...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
cred ca merita sa incerci o decalcifiere mai intai. 
si eu m-am gandit la pompa la primul blocaj, dar n-a fost nevoie decat de o decalcifiere si s-a rezolvat. 
prima data am utilizat solutia din clipul de mai jos. apoi, doar sare de lamaie dizolvata in apa. raportul apa/sare de lamaie? nu stiu exact. Dupa ochi, important e ca inainte sa-i dai drumul prin aparat, sa se dizolve sarea in rezervor



https://www.youtube.com/watch?v=4SPkjWJzUJQ
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#4
Pentru espressoarele cu boiler din aluminiu cred ca cea mai buna solutie este http://youtu.be/N9i-EH7qXOc
 
Reply
#5
(17-09-2015, 22:50)Lyvyoo Wrote: Bun venit,

Spune-mi te rog un alt nume de user, sa ti-l schimb, ca sa nu se inteleaga de catre cineva pe viitor ca ai avea vreo legatura cu importatorul...

   Salve!

      Imi schimb username-ul in Mihai. Multumesc mult.

(18-09-2015, 08:49)bogy Wrote: Pentru espressoarele cu boiler din aluminiu cred ca cea mai buna solutie este http://youtu.be/N9i-EH7qXOc

     Multumesc mult, doar ca boilerul din espresorul meu este din cupru....

(18-09-2015, 01:45)sms Wrote: cred ca merita sa incerci o decalcifiere mai intai. 
si eu m-am gandit la pompa la primul blocaj, dar n-a fost nevoie decat de o decalcifiere si s-a rezolvat. 
prima data am utilizat solutia din clipul de mai jos. apoi, doar sare de lamaie dizolvata in apa. raportul apa/sare de lamaie? nu stiu exact. Dupa ochi, important e ca inainte sa-i dai drumul prin aparat, sa se dizolve sarea in rezervor



https://www.youtube.com/watch?v=4SPkjWJzUJQ

   Multumesc . Problema este ca blocajul s-a produs imediat dupa ce l-am adus de la decalcifierea facuta la reprezentanta...M-am intors cu espresorul la ei si , fix atunci, a functionat perfect(conform legilor lui Murphy) si mi-au spus  cu obraznicie ca mi se pare mie...As schimba , totusi, pompa la ei doar ca nu mi se par competenti....

   Gaggia Classic , Rasnita Krups, Tamper Lelit( asadar, incepator rau...).
 
Reply
#6
Am schimbat in MihaiD, Mihai simplu fiind indisponibil.

Din optiunile profilului tau (dreapta sus) pune-ti la semnatura aparatura din dotare ca sa ne fie mai usor tuturor.

Gaggia nu are boiler de cupru pe casnice. Daca este Pure/Dose/Color atunci ai boiler din inox. Daca este Evolution / old Classic / Baby atunci ai boiler din aluminiu.

Urmeaza procedura de aici cu o solutie mai concentrata de sare de lamaie. Poate s-a desprins vreo bucata mai mare si a ramas pe traseu. Altfel, ca sa inlocuiesti pompa si sa descoperi ca nu a fost de acolo problema, nu are rost. Daca nici o decalcifiere mai puternica nu merge, il poti contacta pe Nickso, service man-ul espressomanilor Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
(18-09-2015, 12:08)Lyvyoo Wrote: Am schimbat in MihaiD, Mihai simplu fiind indisponibil.

Din optiunile profilului tau (dreapta sus) pune-ti la semnatura aparatura din dotare ca sa ne fie mai usor tuturor.

Gaggia nu are boiler de cupru pe casnice. Daca este Pure/Dose/Color atunci ai boiler din inox. Daca este Evolution / old Classic / Baby atunci ai boiler din aluminiu.

Urmeaza procedura de aici cu o solutie mai concentrata de sare de lamaie. Poate s-a desprins vreo bucata mai mare si a ramas pe traseu. Altfel, ca sa inlocuiesti pompa si sa descoperi ca nu a fost de acolo problema, nu are rost. Daca nici o decalcifiere mai puternica nu merge, il poti contacta pe Nickso, service man-ul espressomanilor Smile

Multumesc inca o data.

     Am un Gaggia Classic , iar cei de la firma pare-se ca m-au pacalit spunandu-mi ca boilerul aparatelor de acest tip din ultimii ani sunt din cupru ( sau alama, nu-mi amintesc exact, insa au negat categoric aluminiul ) .

     Voi incerca decalcifierea recomandata de tine si-ti voi da feedback despre rezultat.

      Ce espresoare au boielrul din cupru?

   Gaggia Classic , Rasnita Krups, Tamper Lelit( asadar, incepator rau...).
 
Reply
#8
Depinde, zeci de modele....
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
(18-09-2015, 17:42)MihaiD Wrote:      Am un Gaggia Classic , iar cei de la firma pare-se ca m-au pacalit spunandu-mi ca boilerul aparatelor de acest tip din ultimii ani sunt din cupru ( sau alama, nu-mi amintesc exact, insa au negat categoric aluminiul ) .

Buna ta credinta la ce ti-a spus vanzatorul te-a tradat.....probabil s-a bazat pe naivitatea ta si te-a facut. Dar nu ar fi asa o mare problema.....gaggia classic chiar este un aparat bun sa te initiezi
Sab Antica Levetta HX, 5 l boiler (rotary pump & water plumbed), La San Marco Super Jolly burrs, IMS screen shower and filter 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)