Hello There, Guest! Login Register


Poemia

#1
Măi,
De la o vreme încoace au luat-o razna prețurile la cobaiul meu preferat, Saeco Philips Poemia la mâna a doua. S-a scumpit cu minim 50 lei. Cel mai des se găsește la 200-250 lei. Neplăcut.
PS Colegul @vdub l-a popularizat, deci are o parte din responsabilitate. Wink
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#2
Fara poemie, viata e pustiu vasazica Smile. Am incercat sa sterg canalul de YT si toate video-urile cu poemia modificata dar m-am dezumflat repede cand mi-au cerut nr de tel. Au trecut cativa ani de la ultima autentificare si cica e pt my own safety Rolleyes
 
Reply
#3
Poemia, acest manual de clasă pregătitoare pentru cafefagi.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#4
(20-04-2021, 11:05)Neuzeitlich Wrote: Poemia, acest manual de clasă pregătitoare pentru cafefagi.

Pentru mine chiar a fost! Big Grin
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#5
Si eu am inceput drumul in lumea cafelei bune tot cu Poemia. Folosind poartafiltru nepresurizat si respectind niste reguli am putut sa prepar cafea la fel de buna ca la cafenelele din oras chiar daca initial foloseam cafea din comert. Cind am trecut la cafeaua de specialitate, sa nu mai spun.
In concluzie jucaria numita Poemia m-a ajutat mult.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#6
un portafiltru nepresurizat pentru Poemia stiti cumva unde gasesc?
#Lelit Mara X #Eureka Mignon XL #Duomo 8 #Bravo tamper #Felicita Arc
(past: #Lelit PL41TEM #Niche zero)
 
Reply
#7
Recomandarea era asta
Cupa nepresurizata espressor Saeco Dair Comexim 2000 - cafea la click (dairshop.ro)
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#8
Multumesc frumos!

O sita ok imi puteti recomanda? Una care sa fie mai buna decat cea cu care vine din fabrica.
#Lelit Mara X #Eureka Mignon XL #Duomo 8 #Bravo tamper #Felicita Arc
(past: #Lelit PL41TEM #Niche zero)
 
Reply
#9
(20-04-2021, 16:03)neapci Wrote: un portafiltru nepresurizat pentru Poemia stiti cumva unde gasesc?

Am cumpărat unul de la Dair și merge, dar mă enervează că nu are clipsarea sitei, ci folosește o manetă idioată. Make-ul este cam de nota 7.
În curând voi pune flexul pe unul din portafiltrele stock pentru Poemia, ca să-mi fac un bottomless. Este aluminiu. Va trebui eliminată mișcarea aceea rotativă cu arc, folosită la perforarea cialdelor.
Mazzer SJ  | Zwänger Favorite Typ0  |  Isomac Giada  | Promac Lollo |  Tecnosystem Blitz | Gaggia Dose
 
Reply
#10
Site si pentru Poemia sint aici.
Filtru sita espressor | ElectroServ Grup 
Daca sint mai bune comparativ cu cea originala, nu stiu...
Mie si cea originala mi-a parut ca este realizata ingrijit.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)