Hello There, Guest! Login Register


Pitcher lapte

#1
Facand ca orice novice la inceput o alegere poate neprotrivita (Pitcher Ikea 20RON/buc) am cautat (dupa ce am mai prins experienta si placerea de a face cafeaua a devenit un ritual zilnic) un pitcher adevarat, profesional, de calitate. Mai presus de toate unul care sa-ti faca placere sa-l tii in mana, sa-l manuiesti, sa te joci de-a barista. Am ajuns la Motta care este un nume in zona asta. Cautand insa un pret bun am realizat ca e destul de dificil sa obtii asa ceva. Totusi, intamplator am dat de acest site care suprinzator pentru mine avea si cel mai bun pret din toate cautarile mele. Asa incat las un link pentru oricine e interesat
http://magazin.barmania.ro/Ustensile%20-..._id=57esat.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#2
Revin cu impresii dupa folosirea zilnica a pitcher-ului Motta (500ml, recomandabil ptr 2 latte/capuucino). E clar pentru mine ca oamenii au studiat si stiu cum trebuie sa fie un pitcher ca sa ai rezultate bune constant si fara foarte mult efort. La un moment dat un prieten imi zicea ca s-a jucat la un espressor profesional cu ani in urma fara sa stie ce si cum trebuie sa tina teava de abur sau pitcher-ul si laptele ii iesea cum trebuie. Exact asta fac si eu zilnic... desi stiu cam cum trebuie facut pitcher-ul isi pune amprenta si zilnic obtin o crema faina buna de competitie. Deci da conteaza si forma, materialul, grosimea, placerea in utilizare pe langa indemanarea (home) barista-ului. Pretul e unul mare... daca te gandesti ca-l iei pentru o viata parca mai merge.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#3
Eu recomand in continuare cu mare caldura pitcherul de la Saga Profesional!

Am dat 8.5E+tva, are peretii grosi, constructia e de calitate (mult peste cel din Ikea), iar rezultatele sunt excelente!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
(29-06-2012, 19:11)Lyvyoo Wrote: Eu recomand in continuare cu mare caldura pitcherul de la Saga Profesional!

Am dat 8.5E+tva, are peretii grosi, constructia e de calitate (mult peste cel din Ikea), iar rezultatele sunt excelente!

Cum ai cumparat ? Au magazin ?
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#5
Au pe undeva pe langa Eroii Revolutiei. Vezi pe pagina de contact.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
(29-06-2012, 19:11)Lyvyoo Wrote: Eu recomand in continuare cu mare caldura pitcherul de la Saga Profesional!

Am dat 8.5E+tva, are peretii grosi, constructia e de calitate (mult peste cel din Ikea), iar rezultatele sunt excelente!

Vad ca unele au peretii dubli, altele nu. Asta cum este ?
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#7
Mi se pare o grosime rezonabila. Adica atunci cand am pus mana pe cel de la Ikea am zis ca e o "tabla chioara" Smile Nu stiu sa spun daca peretii sunt dubli sau nu... Oricum, magazinul e fizic nu online, deci se poate pipai inainte de achizitie. Desigur, daca esti din B sau ai drum pe aici.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Sunt din Buc, o sa dau o fuga pe la ei sa-l vad. Pretul e f. bun si daca tu zici ca il folosesti si esti multumit de el, inseamna ca merita.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#9
Am o trompeta de pitcher de la metro si vreu sa-l schimb. Am vazut recomandarea lui Liviu (pitcherul de la saga) si am gasit pe okazii
Problema este ca eu 90% din cazuri fac lapte doar pentru o cafea prietena mea nu bea cu lapte, si nu stiu de care sa comand de 300 sau de 600 ml. Cel de 300 nu e prea mic? Adica trebuie pus cam 100 ml de lapte si ma gandesc ca daca e asa putin ca se poate arde repede iar cel de 600 e cam mare pt nevoile mele. Stie cineva cum e cel de 300?
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#10
Eu l-am cumparat pe cel de 300 (care de fapt e de vreo 330-350) si e f. ok pt. o cafea
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#11
Ce parere aveti de http://www.espro.ca/toroid/ ?
Cred ca avem un user pe forum care l-a achizitionat, il rog sa ne spuna de unde.
Gaggia Classic, PID, OPV Mod, Rancilio Silvia Wand Mod
 
Reply
#12
Eu il folosesc . Nu te ajuta sa-ti spun de unde l-am luat deoarece nu este un magazin din tara insa , cu siguranta , vei gasi magazine on line care il comercializeaza .
Pot sa-ti spun , insa , ca de cand l-amachizitionat nu-l folosesc decat pe acesta , desi mai am si alte modele .
Necesita o tehnica atat de simpla incat este aproape imposibil sa nu reusesti sa obtii o crema de consistenta dorita . De exemplu sotiei ii place sa se joace cu lingurita in ceasca de capucino si in acest sens prefera o crema mai consistenta din care face tot felul de figurine , cat timp isi savureaza licoarea . Nu este o crema pentru latte art dar asta nu inseamna ca aceea este genul de crema cu care TREBUIE sa bem cafeaua . Chiar daca este mai consistenta crema este la fel de fina , fara bule de aer si rezista pana la ultima sorbitura , dupa care o aduni si cu lingurita sau daca esti singur lingi , pur si simplu ceasca , sa nu ratezi nimic din bunatatea de acolo .
Daca ai posibilitatea cumpara-l si vei avea garantia obtinerii cu mare usurinta a cremei pe care multi se chinuie sa o obtina .
Dupa aceea voi povesti si cum se face acest lucru , des am mai scris despre acest lucru .

Extractii reusite !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#13
Te dotezi din ce in ce mai consistent Radu... Esti mereu la moda :-) Bravo!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
Cat costa ?
Poate facem un group-buy Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#15
Am cumparat 2 buc ( unul mic ci unul mare ) si au costat cam 30 usd primul si vreo 50 parca al doilea ( le-am cumparat in alta moneda diferita de eur sau usd )
Sunt f multumit de amandoua si marele avantaj este reprezentat de faptul ca in in cel mic pot frota , foarte usor , lapte pentru un singur cappuccino. Cu celelalte forme de pitchere ( Ascaso , Motta ) este mai dificil deoarece acestea trebuiesc tinuta intr-un unghi de 45 grade cu teava de abur , mai si trebuiesc rotite pentru crearea vartejului si de aici si dificultatea de a lucra cu putin lapte .
Toroidul de la Espro nu este o bijuterie ca finisaj insa este lucrat din inox gros care cedeaza mai greu raceala acumulata si prelungeste timpul pina ce laptele ajunge la 60-65 grade . Principiul dupa care se foloseste si rezultatele care se obtin constant si fara efort si atentie deosebite il recomana ca f bun .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#16
Ma bate gandul sa-i dau si eu, lui Motta al meu, un dorn in centrul bazei sa-l fac gogosar, dar asta daca nu am rezultate constante dupa cativa litri de lapte.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#17
Pai nu cred ca rezolvi ceva, nu e numai conul ala din centru, mai e si forma aia "evazata" a bazei, care intoarce laptele.
Pe mine ma tenteaza ala mic, daca mai sunt amatori....Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#18
from coffee@sankum.de ...

the price for the 12Oz pitcher is 49,88 € exlusiv Tax
We ship everywhere . I think we will be able to send it for 10 € to you

Cam scump, mai astept si alte raspunsuri.
Gaggia Classic, PID, OPV Mod, Rancilio Silvia Wand Mod
 
Reply
#19
Uite ce am gasit eu:
- http://www.baristalab.com/espro-toroid-pitcher.html
- http://www.seattlecoffeegear.com/espro-t...ng-pitcher
- http://www.wholelattelove.com/Espro/toroid_pitcher.cfm
- http://www.bellabarista.co.uk/espro-toro...-12oz.html
- http://www.amazon.com/Espro-Toroid-Stain...B0054SCEZC

Care va pricepeti mai bine la cumparaturi de pe afara....
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#20
Parerea mea este ca nu trebuie sa facem o obsesie legata de tipul de latiera utilizata pentru frotarea laptelui . Cand afirm acest lucru ma bazez pe experienta dobandita , in acest an , folosind 2 tipuri de espresoare si mai mullte tipuri de accesorii .

Centrarea trebuie facuta pe rasnita si espresor ca echipamente de baza , restul accesoriilor ( tamper , latiera ) apeleaza doar la dobandirea unei tehnici bazata pe exercitiu .

Cu un tamper decent se poate tampa la fel de bine ca si cu unul de clasa cu finisaje deosebite si cu pret pe masura .
La fel se poate obtine o crema de lapte perfecta in orice latiera fabricata in acest scop cu conditia sa avem un espresor care sa genereze un abur corespunzator si cu o tehnica adecvata , dobandita prin exercitiu .

Degeaba avem super accesorii daca rasnim boabe vechi iar aburul este prea umed si nu are un debit si o presiune corespunzatoare .
Am obtinut rezultate foarte bune cu toate tipurile de latiere si cu Expobar si cu Lelit . Tehnica este diferita doar in cazul toroidului , in rest aceeasi manopera . La fel nu am sesizat diferente de frotare functie de continutul de grasime din lapte ( 1,5 -3 % ) aici contand continutul de proteine care este cam acelasi la toate tipurile de lapte ( 3,4-3,6 ) .

Extrageri reusite
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#21
partea proasta e ca nici nu am cu ce sa compar, eu folosind unul de 20 lei din ikea.

Recapitulare preturi la toroid:
1. Brio Espresso
2/F, 10 Matheson Street, Causeway Bay, Hong Kong
T: +852.2808 2310 F: +852.2808 2610
The price is HK$380 plus shipping and handling. (cred ca vine vreo 35eur). Nu stiu cat e shipping, desi din HK primesc produse si cu transportul gratuit

2. coffee@sankum.de (= Sander-Kaffeemaschinen info@sander-tec.de)
the price for the 12Oz pitcher is 49,88 € exlusiv Tax
20oZ – 45,20 € exclusiv Tax
We ship everywhere. I think we will be able to send it for 10 € to you
Gaggia Classic, PID, OPV Mod, Rancilio Silvia Wand Mod
 
Reply
#22
Eu le-am luat de la showroom-ul celor de la brio .
Lucreaza acolo un singur tip , foarte amabil si cred ca poti comanda cu incredere. Au o multime de accesorii , consumabile si aparate incat am stat si am vorbit cu tipul peste o ora .

Tot la ei gasesti niste lavete din polifibra , de la caffelat , de o calitate incredibila . Nu am gasit ceva care sa stearga si sa absoarba umezeala atat de bine si care dupa n spalari sunt ca si noi . Sunt nelipsite de langa espresorul meu .

Daca te hotarasti sa comanzi de la ei posteaza la achiuzitii in grup si cred ca si sirpet va dori sa comande aceste lavete .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#23
Ok, merci Radu
O sa ma uit si la lavete, ca astea de la noi dupa 2 saptamani sunt bune de aruncat.
Gaggia Classic, PID, OPV Mod, Rancilio Silvia Wand Mod
 
Reply
#24
Si modelul acesta la 12E seamana ca forma a bazei, nu?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#25
E "pantecos" ca celalalt, dar nu cred ca are conul ala in interior si mi se pare ca nu are nici buza aia pt. turnare.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#26
A bagat toroid pe Has Bean! Wink

http://www.hasbean.co.uk/collections/anc...ng-pitcher
 
Reply
#27
Bagam un "group-buy" ? Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#28
(09-11-2012, 00:41)sorin2505 Wrote: Bagam un "group-buy" ? Wink

Eu ma inscriu la group-buy.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#29
Si eu as vrea, dar sa vedem daca se ofera cineva sa se ocupe de treaba Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#30
pai deschideti topicul pe aria potrivita si vedeti cine se aduna!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)