Hello There, Guest! Login Register


Poll: Ce ziceti de logo?
You do not have permission to vote in this poll.
Imi place varianta 1
72.00%
18 72.00%
Imi place varianta 2
20.00%
5 20.00%
Niciuna, mai cauta... / niciuna iti fac eu ceva frumos cand am timp Smile
8.00%
2 8.00%
Total 25 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

Parere logo

#31
in opinia mea la imaginea pusa de drix as mai aduga niste boabe de cafea aruncate pe jos.
As un lasa impreuna espressoman dar fara RO.
As modifuca farfuria si ceasca, deoarece ele aduc mai degraba cu o ceasca de Cappuccino, nu de Espressso, astfel as folosi o ceasca mai ingusta.
zic si eu, nu dau cu paru Smile
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#32
mai mult intru sustinerea celor deja propuse:

logo-ul ar merge ca grafica trivia, dar nu se ridica la a reprezenta ceea ce se-ntampla in acest forum...

- fontul nu e potrivit, cu acel military look - mie nu mi-a placut armata Smile 
  poate ceva folosit pentru sacii de cafea...  
- toate siturile mari au un nume: google, facebook, twitter, sau home-barista, coffeegeek...
  (unele asemenea nume au devenit si verbe...);
  si acest forum este ESPRESSOMAN, nu espressoman.ro (care, btw, e un nume de domeniu Internet);
- profilul de ceasca paper, cu farfurie-balansoar in colturi, nu e cel mai frumos...
  un espresso l-as vedea exprimat in linii mai soft, racordate...
  dar mai originale decat... alintaroma Smile
- un fundal mai luminos, mai cald, chiar mai incarcat, ar face intrarea mai placuta...
  sugerand saci, boabe, macinatori si macinatura, abur, apa, masini vechi si noi, accesorii etc.

cei mai multi ne imaginam cum...
poate cineva, gandind la fel, le poate uni intr-un design...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#33
Am facut azi intr-o scurta pauza o alta idee pt logo. Totusi nu-s sigur daca-mi plac fonturile (am ales in graba din cele default din Photoshop), culorile sau despartitura dintre "espre" si "oman" care probabil ar fi mai putin deranjanta daca ar fi un font mai potrivit Smile Daca ii place cuiva directia si are mai mult timp sa o continue pot posta aici si psd-ul

[Image: 6nJvMQX.jpg]
Aeropress, Kinu M47
 
Reply
#34
As fi marit si eu logo-ul in dreapta, dar nu stiu cum naiba sa fac caci tot restul site-ului coboara cu un rand in jos, meniurile de News si search suprapunandu-se peste forum. Cred ca e stabilita in css o delimitare a spatiului pentru logo peste care nu se poate trece (in prezent), ca sa incapa mai multe meniuri in partea de sus.

Frumoasa si aceasta propunere. Da, parca s-ar putea lucra la font putintel. Cred ca psd-urile le-am putea plimba pe PM ca sa nu profite altii nemeritat de pe urma voastra.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#35
Inca o propunere
   
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#36
Frumoase cestile Smile De luat in considerare, merci!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#37
Daca are cineva talent caligrafic si cafea de stricat, se poate incerca asa ceva care apoi poate fi pozat si decupat in photoshop Smile

[Image: coffee-grounds.jpg]
Aeropress, Kinu M47
 
Reply
#38
Lucram (Ctrl+F5) ...  Smile

Nu stiu daca acea imagine de backgroud poate fi largita sau e bine sa o las asa cum a fost setata original, cu o culoare de completare pentru rezolutii diferite. Am gasit in CSS o latime de 1024.

La font mai caut variante, abia ce am gasit o colectie interesanta de font-uri pe cafea. Cele facute din boabe sunt pe bani si inca nu sunt convins ca trebuie sa le cumpar.

[Image: free-coffee-fonts.png]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#39
O mica sugestie, poate...
Nu stiu cine a facut-o dar mi-a placut cum arata si ce sugereaza - o cafea proapat prajita care abia asteapta sa fie savurata Smile
[Image: 2bbomu.jpg]
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#40
(14-03-2015, 23:29)Lyvyoo Wrote: Nu stiu daca acea imagine de backgroud poate fi largita sau e bine sa o las asa cum a fost setata original, cu o culoare de completare pentru rezolutii diferite. Am gasit in CSS o latime de 1024.

Mie mi se pare ca imaginea de background (sacul de iuta) arata mult mai bine largita pe tot ecranul. Daca vrei sa o largesti poti modifica in fisierul Square.css, trebuie sa inlocuiesti

#header {

    background: url("../../../images/square/fundal.jpg") no-repeat scroll center top #F2E3C6;
    height: 200px;
    min-width: 1024px;
}

cu

#header {

    background: url("../../../images/square/fundal.jpg") no-repeat scroll center top #F2E3C6;
    height: 200px;
    min-width: 1024px;
    background-size: 100%;
}



Legat de restul, culoarea rosie a fontului cu care scrie Forumul Espressoman nu se potriveste cu schema de culori a site-ului. Cam sare in ochi si nu in sensul bun. Parerea mea. Mai degraba ar merge ceva nuanta de maro (orange-ish ?), sau poate chiar albastrul cu care e scris numele userului logat Huh .
 
Reply
#41
(03-03-2015, 00:30)drix Wrote: Daca are cineva talent caligrafic si cafea de stricat, se poate incerca asa ceva care apoi poate fi pozat si decupat in photoshop Smile

[Image: coffee-grounds.jpg]

mie imi plece ideea cu cafea sau boabe de cafea raspandite pe jos si logo cu cescuta peste Smile
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#42
Multumesc coffeesnob, merge Smile Acum o sa pun imaginea la o rezolutie mai buna, ca sa fie mai ok si poate gasesc si un crop care sa incadreze mai bine logo-ul, si el in recolorare.

Pentru viitor, merita facut un experiment asemanator celui din poza de mai sus. Atat ca nu am talent la caligrafie Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)