Hello There, Guest! Login Register

Pachetul Barista Old Classic

Buna ziua, putin background inainte sa incep cu intrebarile Smile

2-4 "cafele" pe zi, atat eu cat si sotia consumam aceeasi "abominatie": "shot" de 30-60 ml (in functie de cine-l face), pe un Poemia Saeco + zahar + lapte rece de la frigider pana se umple cana de 250 ml. Si ne place mai mult decat ce primim in majoritarea locatiilor pe care le frecventam.

Ne-am hotarat insa ca macar din cand in cand, si anume cand ne permite timpul (in week-end) sa avem posibilitatea sa consumam ceva mult mai ok in materie de cafea decat am facut-o pana acum. Si-n restul timpului (zilele lucratoare), sa ne preparam, ca si pana acum, o cafea de o calitate proasta. 

Combinatia care ar impaca ambele doleante ar fi gaggia classic, pe care ne-am gandit s-o folosim in zilele lucratoare cu sita presurizata (+cafea macinata) si in week-end sa ne "jucam" cu cafea adevarata de la o prajitorie consacrata, si s-o macinam chiar inainte de a o prepara (cu sita nepresurizata Tongue).

Citind forumul nu m-am lamurit cu niste lucruri pe care v-as ruga sa ne lamuriti voi.

1. Gaggia 2015 versus 2019: 2019 mai buna la frotare. In rest, are rost upgrade ?
2. Nu m-am lamurit daca la cele 2 modele trebuie facut backflush sau nu.
Daca da, de ce la unul din ele se poate folosi Pully Caff si la celalalt nu ? Daca nu se poate folosi PC, ce altceva se preteaza ?

3. Calcinet Descaler este ok pentru decalcifiere ? Am gasit 1 kg cu 38 de lei, ar trebui sa tina o vesnicie. Smile

Bugetul este ~3000 lei, mie personal mi-ar place mai mult Lelit pl 41 TEM, DAR aceasta varianta nu ne permite sa facem o cafea rapida (din cafea macinata) in timpul saptamanii. Chiar nu vreau sa tin doua espressoare in bucatarie, Poemia fiind oricum pe duca Smile

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Reply
Gaggia 2019 e un Gaggia pre 2015 cu teava de abur schimbata si un OPV de plastic. Eu as lua un Gaggia pre 2015 SH cu PID si de restul banilor pana la un 2019 as cumpara accesoriile obligatorii: placuta de dus de alama/inox, site, tamper etc.
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: (factory g106), m47 brew, v60, xeoleo ghost

Reply
Salut, fiind fost posesor de Poemia si de 81T(un 41TEM mai nou) pot sa iti spun ca nu e o diferenta prea mare la timpul de preparare daca accepti sa pui lapte rece peste shot.
Rasnirea proprui zisa o faci in timp ce faci un flush scurt in sita, o stergi bine si scoti laptele din frigider. Pana rasnesti cafeaua pt al doilea shot cureti portafiltrul dupa primul shot. Poate tot ce trebuie sa faci in plus e sa distribuit si sa tampezi mai atent.
Per total nu iti ia mai mult de 2 minute sa zic sa faci un shot corect cu TEM fata de un shot fake cu sita presuruzata si Poemia.

In bugetul de 3000 in mod normal primesti o recomandare cu Kinu si TEM. Dar la tine Kinu nu e o varianta. Fie suplimentezi bugetul si cumperi un Niche Zero si 41TEM sau mergi pe un Sette 270 si un 41TEM. Cel mai probabil in amebele variante TEM e second.

LE: In loc de TEM poti merge si pe Gaggia Clasic dar pierzi PID-ul.
Echipament actual:Lelit PL92T, Niche Zero
Echipamentul vechi: Lelit PL81T, Gaggia Baby, Saeco Poemia cu PF naked facut la strung, Kinu M47, Lelit PL043MMI, Hario Skerton 

Reply
(05-03-2019, 14:21)dev Wrote: Gaggia 2019 e un Gaggia pre 2015 cu teava de abur schimbata si un OPV de plastic. Eu as lua un Gaggia pre 2015 SH cu PID si de restul banilor pana la un 2019 as cumpara accesoriile obligatorii: placuta de dus de alama/inox, site, tamper etc.

As prefera sa cumpar espressor nou, chiar daca m-ar costa mai mult. Un Gaggia 2015 nou + facut modificarile recomandate (pid, placuta dus / site) l-as putea cumpara de la cineva de pe forum ? 

La rasnita chiar as prefera sa cumpar ceva non-entry level, SH. Niche zero este minunat, dar 500 de lire imi cam depaseste bugetul Smile

Reply
Vezi si aici cateva diferente intre 2015 si 2019
#Lelit Bianca #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #Mahlkonig Vario K30 

Reply
In 3000 ron: barazza sette sh + gaggia classic sh/ lellit sh..
Strietman CT1/ Elektra MCAL + Honne;   Flair Signature Pro/Aeropress + Kinu Pheonix;  V60 + Kinu m68.

Reply
(05-03-2019, 14:39)Lyvyoo Wrote: Vezi si aici cateva diferente intre 2015 si 2019

Multumesc, citisem deja. La 2019 nu este mentionat (sau nu inteleg eu) daca trebuie backflush sau nu. Si daca merge cu Pullycaff sau nu si de ce (asta am citit intr-un alt topic) Smile

Reply
Avand electrovalva, obligatoriu trebuie si backflush. Cu detergentii oricum trebuie sa o lasi mai moale de obicei, apa fierbinte fiind sfanta. Altfel, poti alege o varianta mai light de la puly caff 
#Lelit Bianca #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim ~ Vacanta: #Kinu + #Kompresso
Past: #Expobar Brewtus IV #Mahlkonig Vario K30 

Reply
(05-03-2019, 14:35)radu_h Wrote:
(05-03-2019, 14:21)dev Wrote: Gaggia 2019 e un Gaggia pre 2015 cu teava de abur schimbata si un OPV de plastic. Eu as lua un Gaggia pre 2015 SH cu PID si de restul banilor pana la un 2019 as cumpara accesoriile obligatorii: placuta de dus de alama/inox, site, tamper etc.

As prefera sa cumpar espressor nou, chiar daca m-ar costa mai mult. Un Gaggia 2015 nou + facut modificarile recomandate (pid, placuta dus / site) l-as putea cumpara de la cineva de pe forum ? 

La rasnita chiar as prefera sa cumpar ceva non-entry level, SH. Niche zero este minunat, dar 500 de lire imi cam depaseste bugetul Smile 

Nu are ce sa se strice la un espressor cu istoric. Varianta pre 2015 e un aparat foarte robust daca e curatat periodic iar desfacerea si curatarea completa e foarte usoara chiar si pentru cineva mai putin tehnic.  

Au fost, si cred ca mai sunt, la vanzare pe forum Classic-uri modificate si cu accesorii sub 1000 de lei. De ce sa dai dublu pe un 2019 fara PID si accesorii? 

Eureka Mignon e o varianta foarte ok langa un Classic.

Reply
(05-03-2019, 15:37)dev Wrote:  

Cu riscul ca voi regreta ulterior alegerea facuta, voi merge pe varianta gaggia 2019 + rasnita gaggia mdf la care ii voi face modificarea catre stepless Smile Voi face un nou topic in sectiunea potrivita cand intru in posesia lor. Smile

Reply
Eu chiar nu inteleg de ce ar cumpara cineva Gaggia MDF in 2019? Oricat de limitat ar fi bugetul.

Exista rasnite manuale sau electrice care sunt mult mai potrivite pentru acasa si regim single dose. 

Eu zic sa mai faci cateva postari ca sa poti accesa bursa unde sigur gasesti ceva mai bun decat MDF.

Reply
Am cumparat cele mai sus mentionate, momentan nu simt ca as fi facut o greseala cumparandu-le. Calitatea cafelei rezultate este net superioara celei cumparate in majoritatea barurilor / teraselor, fara prea mult efort din partea mea sau a sotiei. Si da, am ajuns sa consumam doar din boabe proaspat rasnitate Smile

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)