Hello There, Guest! Login Register


PL 62 - espressor Heat Exchanger ( HX ) cu grup E61, de la Lelit

#61
Dupa inregistrarea produsului pe pagina lelit care am obtinut acces la aceasta documentatie. nu am fost insa in stare sa o pricep. nici macar sa ma prind daca este chiar cea aferenta lotului meu (productie 04/2018). am pus si o intrebare legat de modalitatea de schimbare a presiunii / temperaturii.


Attached Files Thumbnail(s)
                       
LELIT PL042TEMD, tamper dinamometric ConceptArt 57,5mm
 
Reply
#62
Raspuns prompt de la Lelit Care:

“Hi Dan, in your model the temperature/pressure in the boiler is controlled by a NTC probe, which fix the temperature at 122°C, that is a correct value for the steam. In your model you cannot vary the set-point, and add a display PID, would require to change many parts of the machine including the front panel, pc board and wirings. Best regards Riccardo Rossi”

Deci? Smile Termistentele acestea ma gandesc ca nu sunt reglabile?! dc insist sa schimb temperatura ar trb sa schimb NTC-ul, corect? Nu mai sunt de loc convins ca vreau sa o fac, dar mi-ar placea sa stiu ca pot.

Intre timp, plecand de la recomandarile voastre, am incercat sa-mi stabilesc o relatie intre ce arata termometrul de grup si cum arata apa care iasa din dus. Am aproximat si un delta cu ajutorul unui Thermapen MK4. Ma obisnuiesc incet cu ea. Nu am ca termen de comparatie alta masina de cafea similara, dar mi se pare foarte frumos si atent facuta.

Iar nivelatorul pe care am inceput de curand sa-l folosesc, cred ca este una dintre cele mai smart unelte barista aparute in ultimii ani! Mi se pare ca face o diferenta f mare, mai ales pt espressomani ca mine care-si doresc efect maxim in timp scurt si cu bibileala putina!

Mi-am permis un slo-mo cu portfiltrul fara fund

LELIT PL042TEMD, tamper dinamometric ConceptArt 57,5mm
 
Reply
#63
(23-05-2018, 13:11)daaab Wrote: Deci? Smile Termistentele acestea ma gandesc ca nu sunt reglabile?! dc insist sa schimb temperatura ar trb sa schimb NTC-ul, corect? Nu mai sunt de loc convins ca vreau sa o fac, dar mi-ar placea sa stiu ca pot.

NTC e doar un senzor. Daca il schimbi nu se intampla nimic.
Pentru modificarea temperaturii pe boiler ar fi:
Variata 1 e cea data de italian cu PID...
Variata 2 e cu presostat si refacut cablaj pentru controlul rezistentei.
 Din video am vazut ca presiune e acolo unde trebuie, pentru un HX de 1.5l cu E61.
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
#64
Sau schimbi ntc-ul cu o rtd si-i pui pid aftermarket, daca insisti sa il poti regla.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#65
Salut,

Mara mea a inceput sa arate doar 80° pe termometrul de pe grup. Cafeaua este subextrasa. Si la mana grupul se simte mai rece, deci nu cred ca am o problema cu termometrul.

Aparatul a somat 1 saptamana inainte de aceasta problema.

Any thoughts?

Daca problema este posibila depunere de calc pe interior, am cum sa o curat fara sa o duc la service?

Multumesc,

Dan
LELIT PL042TEMD, tamper dinamometric ConceptArt 57,5mm
 
Reply
#66
Salutare, 

Am schimbat acum ceva timp garnitura grupului cu una de silicon, dar cea originala era de 8.5mm, cea noua fiind de 8mm. Acum se strange portafiltrul putin mai mult, dupa cum se vede in poza. 
Poate afecta ceva in mod negativ?


Attached Files Thumbnail(s)
   
Lelit PL81T+Niche Zero
Ex: Lelit PL62S, Mazzer Major; Gaggia Classic, Vario
 
Reply
#67
Am mai patit-o si eu cu unele garnituri pe alte espressoare, nu-i nicio problema, important este sa etanseze cum trebuie si sa nu zboare portafiltrul sau sa curga pe langa.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#68
Să nu iei de 9 niciodată!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#69
Revin cu o mica problema la aparatul din dotare: Scoate un bolborosit continuu dupa ce se incalzeste iar apa din rezervor ajunge la 70 grade. Ce-i drept nu am mai masurat pana acum, stiu ca e normal sa se incalzeasca, dar 70 pare cam mult.
Daca scot furtunul din OPV, atunci se opreste. Insa nu iese apa de loc pe sus prin opv, ar putea fi aburi sau doar caldura?
De asemenea se vad(nu prea bine in filmulet dar sunt evidente cu ochiul liber) niste sedimente pe exteriorul furtunului, exact in mijlocul imaginii. Acelea nu erau acum 1-2 luni, cand nu facea aceste probleme.



PS: am schimbat acum vreo 2 luni supapa anti aer de dupa pompa(MC111) si pe cea anti vacuum de sus de la boiler.

Huh
Lelit PL81T+Niche Zero
Ex: Lelit PL62S, Mazzer Major; Gaggia Classic, Vario
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)