Hello There, Guest! Login Register

OOMPH COFFEE MAKER

A incercat cineva OOMPH COFFEE MAKER?
Sunt intr-o mare dilema ...
Sa cumpar un Aeropress (124 lei) si filtru metalic (73 lei), total 197 lei
sau sa incerc
OOMPH (245 lei)?
■  Kinu M38 / M47PH ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  Porlex Tall ► Tefal KI140D ► Hario V60 ■

Reply
Nu filtrului metalic.
Hartia opreste o componenta numita cafestol, care are legatura cu colesterolul, si care trece prin filtrul metalic.
https://www.researchgate.net/publication...ffee_Brews

In rest, chestie de gust... e buna functia de termos, dar complicarea care o aduce, cu pereti dubli, unde pot ramane reziduuri care sa produca mucegai, plus dimensiunea mai mare... Confused Huh
Garnitura de rezerva se gaseste ? La Aeropress se cam schimba la 2 ani, daca faci zilnic doua extractii.

Reply
Multumesc foarte mult pentru raspuns.

Interesant studiul despre colesterol, nu m-am gandit vreodata la diferenta dintre cafeaua filtrata cu hartie si la cea trecuta doar prin filtru metalic...
Interesant, de asemenea, ca espresso (desi foloseste un filtru metalic) nu are acelasi continut de cafestol...

Ma gandisem sa folosesc filtrul metalic la Aeropress pentru ca acesta nu modifica la fel de mult gustul/aroma/s.a precum cel de hartie.
De aici si comparatia cu Oomph.
Am incercat sa citesc mai multe despre Oomph si sa urmaresc filmuletele de prezentare / review-urile pentru a evalua usurinta in utilizare, modul de curatare si celelalte aspecte care il deosebesc de Aeropress.

Incerc sa gasesc cel mai facil, curat, convenabil mod de preparare la servici (in birou, fara bucatarie) a unei cafele bune.

Tinand cont de cele de mai sus, Aeropress ramane, deocamdata, varianta cea mai buna.

Acuma imi ramane sa gasesc o rasnita manuala/electrica potrivita pentru Aeropress pentru a o inlocui pe cea actuala (cu lame).
Candidatele manuale:
- ieftine
  - Rhinowares (cu sau fara adaptor Aeropress)
  - Hario Mini Slim Plus
- scumpe
  - Porlex (mini sau tall)
  - Hario Skerton Pro

Candidatele electrice:
- ieftine
  - Russell Hobbs Classics
- mediu
  - DeLonghi KG89/KG79
  - Wilfa Svart CGWS-130B
- scumpe
  - Baratza Encore
■  Kinu M38 / M47PH ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■

Reply
Pe langa oomp si aeropress mai ai produsele cafflano.
de ex: cafflano klassic este 4 in 1 ( are si grinder incorporat )

daca este pentru work atunci recomand ranitele de mana mai mici

——
Interesanta studiu @renatoa , totusi vad o tendinta puternica spre filtrerele de metal pentru aeropress...
--Only God Can Judge Me--

Reply
@MyR:
Multumesc pentru sugestii.
La cafflano klassic m-am uitat dupa review-uri, parea ok dar am gasit mai multe detalii despre rasnita inclusa si am renuntat la aceasta varianta.

Reply
Tendinta este data de piata, pe cati ai vazut sa studieze inainte de a cumpara ? Big Grin

Si mosu de a inventat Aeropress tot la hartie a ramas...
" ... We were originally planning to include a metal filter with each AeroPress but when we conducted blind taste tests comparing paper filtered AeroPress brewed coffee with metal filtered AeroPress brewed coffee, the paper filtered coffee always won. We also learned using a paper filter is healthier because it removes diterpenes from coffee and diterpenes are potent agents that raise your bad cholesterol. AeroPress paper filters are 100% compostable along with the coffee grounds and they retail for slightly more than a penny a piece so they are gentle on the environment and your wallet.

There are many companies, both domestic and foreign, that manufacture filters designed for use in the AeroPress coffee maker made of other materials, particularly metal. We do not object to these other companies selling their filters but none of them can legally use our AeroPress trademark. It is important to note that the AeroPress limited one year warranty does not cover operation with a filter made by another company or damage to the AeroPress caused by use of such a filter."

https://aeropressinc.com/faqs-for-the-ae...fee-maker/
+ "Do you recommend using a metal filter in the AeroPress?"

Deci mai pierzi si garantia daca te prinde... Smile

Reply
Multumesc pentru raspunsuri.
M-am decis sa raman la Aeropress cu filtre de hartie, este mai sanatos chiar daca modifica rezultatul final din ceasca.
Sper ca acest thread sa fie de ajutor si altora care vor sa evalueze variante alternative de preparare.

Reply
(07-01-2018, 19:49)lracu Wrote: Multumesc pentru raspunsuri.
M-am decis sa raman la Aeropress cu filtre de hartie, este mai sanatos chiar daca modifica rezultatul final din ceasca.
Sper ca acest thread sa fie de ajutor si altora care vor sa evalueze variante alternative de preparare.

Cat de sanatos este filtrul de hartie vs filtru metalic e o chestiune relativa si greu de rezolutionat intr un thread de 10 postari. Uite daca chiar asta ar fi un aspect esential in alegereile tale, cu un search de 5 min am gasit numai de bine despre uleiurile din cafea, diterpinele, etc.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3431247/
Plus ca iti garantez ca sunt mai multe diterpine in cafeaua facuta de Aeropress decat un V60, datorita presiunii.
Daca diterpinele ar fi atat de nocive, s ar face mult mai mare agitatie pe tema asta mai ales ca avem metode ca ibrik, espresso, french press, majoritatea filtrelor de birou, moka pot, etc care abunda de aceste substante.

As zice fara sa ti recomand ceva anume sa te gandesti cat de usor iti vine sa prepari cafeaua, cat de concentrata iti place sa o bei, cunce o vei rasni, ce cantitate consumi. In functie de asta sa ti alegi aparatul de brew.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Travel Press, KINU 47

Reply
(07-01-2018, 14:30)lracu Wrote: ...Incerc sa gasesc cel mai facil, curat, convenabil mod de preparare la servici (in birou, fara bucatarie) a unei cafele bune.
...

(07-01-2018, 20:16)razvanMB Wrote: ...cat de usor iti vine sa prepari cafeaua...

Daca ai adus vorba de birou, avem inca un plus pentru filtru de hartie, pur si simplu il arunci la cos impreuna cu pucul, dupa care pistonul (garnitura de cauciuc) se curata cu un servet, si esti gata pentru urmatoarea extractie, pereti cilindrului nu trebuie curatati.
Pe cand cu filtru metalic nu vad cum sa treci la urmatoarea preparare fara un drum la baie, sau ma rog, apa curgatoare.

Daca manevra asta merge la iarba verde, fara apa curgatoare la dispozitie, la unii chiar in spatii inchise in miscare (autocar, sau tren), cu atat mai mult va merge si la birou ...

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)