Hello There, Guest! Login Register


Nu pot obtine puc - Poemia + Kinu

#1
Bine v-am gasit. Long time stalker, first time poster here Smile 
Dupa ce am primit cadou un Poemia am intrat pe acest forum sa studiez ce am nevoie pentru a face ceva decent cu el. Am ajuns sa cumpar o rasnita Kinu, un tamper si cafea pajita de Sun Coffee Timisoara Smile 
Ziua de azi am alocat-o in mare parte otinerii unui shot decent, insa nu reusesc sa obtin magnificul puc, ramane apa deasupra cafelei dupa extractie. 
Ce (cred ca) am facut eu bine: ezpressorul incalzit in prealabil, cafea macinata la o rotatie completa si inca 2 trepte cu Kinu, 30 ml in 25s la 7g.
La macinare mai grosiera cu o trapta decat cea de sus, timpul coboara mult sub 25 s.
Am incercat de cu 14 g, si apa nu trece prin sita la macinarea de mai sus.
As aprecia orice sfat, de la posesori de Poemia, si nu numai Smile 
Multumesc.
 
Reply
#2
Dacă ai gust bun în ceașcă nu îți bate capul. Poemia nu are OPV din cate știu, deci nu vei avea puc uscat...
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#3
Ai depresurizat portafiltrul?
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#4
(03-02-2018, 22:46)Gabi_M Wrote: Ai depresurizat portafiltrul?

Nu, asta e programat pe maine Smile 
Trebuie sa desurubez si sa scot arcul?
 
Reply
#5
https://www.youtube.com/watch?v=C4WsTyJj0Is
Cu aste trebuie sa incepi.
Gasesti si alte clipuri cu acelasi subiect.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#6
(03-02-2018, 22:56)Gabi_M Wrote: https://www.youtube.com/watch?v=C4WsTyJj0Is
Cu aste trebuie sa incepi.
Gasesti si alte clipuri cu acelasi subiect.
Mersi. Trebuie scos tot si lasat doar fierul vad...
 
Reply
#7
Exact. Dupa asta iei de la inceput incercarile.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#8
Am depresurizat portafiltrul, rezultatul e identic. 7g in 25s, fara sa schimb nimic la rasnita. 
Si apa de deasupra cafelei e tot acolo....
 
Reply
#9
Te rog sa faci o poza cu macinatura inainte sa o extragi, sa ne facem o idee cat de fin rasnesti.
 
Reply
#10
[Image: 20180204_114035_zpsenfzyngz.jpg]

[Image: 20180204_114012_zpsn63e9wkc.jpg]

[Image: 20180203_152556_zps1wucvoup.jpg]
 
Reply
#11
Salut. Poemia nu are 3way valve, asa ca nu are cum sa scoata apa de deasupra pucului. 
e ceva normal, ceea ce se intampla.
De asemenea nu e nevoie sa ii faci backflush.
Zi buna
 
Reply
#12
(04-02-2018, 13:00)alecu Wrote: Salut. Poemia nu are 3way valve, asa ca nu are cum sa scoata apa de deasupra pucului. 
e ceva normal, ceea ce se intampla.
De asemenea nu e nevoie sa ii faci backflush.
Zi buna

Problem solved. Smile
Esti al doilea deja care spune asta Smile
 
Reply
#13
"dre", eu am un DeLonghi EC221 care nici el nu are electrovalva si obtin pucul perfect cu sita depresurizata pentru doua cafele. Iese putin umed doar la sita conica "single dose". Cred ca problema ta este la sita sau poate n-ai nimerit granulatia care trebuie la rasnire. Persevereaza![Image: 8ypiGBk.jpg][Image: yWKqdp4.jpg][Image: 0ws3hhV.jpg]
Rancilio Silvia E,  PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu Classic M47 + Pour-Over Burr, motorized Kinu M47 Simplicity, Hario V60, Hario Cold Brew, Bodum French Press.
 
Reply
#14
(04-02-2018, 12:04)dre Wrote: 7g in 25s, fara sa schimb nimic la rasnita. 
Ai pus 7 grame in sita originala? Ea este pentru 14 grame.
Cind am folosit ultima data cafea proaspat prajita a fost Costa Rica de la Sun Coffee. Am pus in sita originala de Poemia 16 grame si am extras 60 ml in 25 sec. Risnirea am facut-o cu Kinu M47. Trebuie sa spun ca nu a ramas apa deasupra pucului.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#15
(04-02-2018, 16:02)Gabi_M Wrote:
(04-02-2018, 12:04)dre Wrote: 7g in 25s, fara sa schimb nimic la rasnita. 
Ai pus 7 grame in sita originala? Ea este pentru 14 grame.
Cind am folosit ultima data cafea proaspat prajita a fost Costa Rica de la Sun Coffee. Am pus in sita originala de Poemia 16 grame si am extras 60 ml in 25 sec. Risnirea am facut-o cu Kinu M47. Trebuie sa spun ca nu a ramas apa deasupra pucului. 

Ok, nu stiam ca trebuie musai 14g.
 
Reply
#16
Pentru 7 grame se folosesc alt tip de site si arata cam asa http://www.piese-horeca.ro/expresoare/si...la-cimbali  In plus cei care se procep mai bine in acest domeniu pot sa spuna ca este mai problematica obtinerea unui espresso simplu din 7 grame decit a unui dublu din 14 grame.
PS sita din imaginea atasata este numai un exemplu de sita simpla, am gasit-o la repezeala.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#17
Nu mai tin minte exact cate grame intra in sita dar cu siguranta 14 grame sunt prea putine. Incearca sa pui mai mult .
Si in Lelit-ul meu ramane apa daca pun numai 14 grame
ECM classika pid, Eureka Mignon Specialita 16cr
 
Reply
#18
@vidax
Nu doar ca ai depresurizat portafiltrul, ci l-ai desfundat, lucru care vroiam sa-l fac si eu pe Gaggia Prestige (inca o am).
Lucru pe care il recomand si lui Gabi_M.

Ne poti spune cum ai facut?
Mai mult ma imtereseaza partea cu lipirea manerului de plastic de aluminiul ce tine sita.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#19
Big Grin 
La DeLonghi EC221B am pastrat portafiltrul cu picurator si cele doua site presurizate furnizate odata cu espressorul neschimbate. Am cumparat alt portafiltru si doua site nepresurizate, single si double dose. Noul portafiltru l-am modificat, l-am facut fara fund, "naked" cum se spune. Am demontat manerul care era prins de corp in suruburi, am decupat fundul, am finisat totul si am montat la loc. Imi amintesc ca a trebuit sa montez niste fasii din tabla subtire de cupru in maner pentru a inlatura orice joc, pentru o rigidizare perfecta si ca am folosit silicon negru pentru etansare.
In acest fel am putut face toate combinatiile posibile intre portafiltru cu picurator si cel fara fund, site presurizate si nepresurizate. Am putut folosi si cafea macinata si cialde. Acum, pe toate le-am pus in vanzare.
Rancilio Silvia E,  PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu Classic M47 + Pour-Over Burr, motorized Kinu M47 Simplicity, Hario V60, Hario Cold Brew, Bodum French Press.
 
Reply
#20
@slavic1983 Multumesc pentru recomandare, dar nu o inteleg...
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
#21
(04-03-2018, 10:47)Gabi_M Wrote: @slavic1983 Multumesc pentru recomandare, dar nu o inteleg...

Recomandarea mea era sa depresurizezi/desfunzi portafiltru.
Motivul meu principal este ca se aduna mizerie.
Dar nu mai putin important este ca astfel poti sa te apropii de ce inseamna espresso de calitate (+rasnire +tampare)
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#22
De la sfirsitul lunii iunie, cind am cumparat risnita, nu mai folosesc portafiltrul original. Am cumparat de la o unitate de service un alt model, din alama si care dupa mici modificari se apropie de unul naked.
Bezzera Unica;  Kinu M47; accesorii Motta; French Press; V60; cold brew Mizudashi
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)