Hello There, Guest! Login Register


Nivelator pretampare pt espressoare Lelit pe 57mm

#1
Salutare.

Am comandat si am primit nivelatorul de 57.5mm
Observatiile sunt urmatoarele:
- nu se potriveste pe sita Ascaso precision de 14g, pur si simplu nu intra in ea
- merge perfect cu sita originala Lelit
- cd am pus 14g de cafea rasnita, dupa vinelare nu a mai foat nevoie de tampare
- nu stiu daca incap mai mult de 15g de cafea, astfel incat sa se atinga nivelatorul de marginile sitei si sa nu iasa pucul inclinat.

Parca nu l-as da la strung pt 2-3 mm.
A incercat cineva sita IMS?


Attached Files Thumbnail(s)
       
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#2
(13-03-2018, 21:08)slavic1983 Wrote: - cd am pus 14g de cafea rasnita, dupa vinelare nu a mai foat nevoie de tampare
 

Daca nu ai mai avut nevoie de tampare, trebuie ajustata inaltimea nivelatorului. Nivelatorul este reglabil pe inaltime. Mai infileteaza capacul negru si inaltimea va scadea. 
S-ar putea sa mearga foarte greu la inceput, pentru ca are la interior un o-ring cam "uscat". Rolul o-ring-ului este tocmai de impiedica infiletarea/desfiletarea prea usoara a capacului negru, pentru a nu se deregla cand invarti de el. Daca totusi merge extrem de greu, desfileteaza de tot capacul negru si aplica doar pe o-ring o cantitate infima de vaselina siliconica. Eu asa am facut si functioneaza perfect, forta de frecare a o-ringului de capac fiind inca suficient de mare pentru a nu se deregla in utilizare.
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#3
O sa testez maine pe sita IMS pt Lelit 57.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
(13-03-2018, 21:08)slavic1983 Wrote: Salutare.

Am comandat si am primit nivelatorul de 57.5mm
Observatiile sunt urmatoarele:
- nu se potriveste pe sita Ascaso precision de 14g, pur si simplu nu intra in ea
- merge perfect cu sita originala Lelit
- cd am pus 14g de cafea rasnita, dupa vinelare nu a mai foat nevoie de tampare
- nu stiu daca incap mai mult de 15g de cafea, astfel incat sa se atinga nivelatorul de marginile sitei si sa nu iasa pucul inclinat.

Parca nu l-as da la strung pt 2-3 mm.
A incercat cineva sita IMS?

Nasol momentu'!
Bine ca ai impartasit cu noi toate astea.
Am sa iau sita Ascaso cu mine cand am sa ma vad cu Liviu ca poate nu va mai fi cazul sa imprumut nivelatorul degeaba. 
Partea aiurea, sa zic asa, este ca am si sita dubla de la Lelit dar nu o mai folosesc de cand o am pe cea de la Ascaso. Si probabil ca mine inca o serie de espressomani.
Totusi nivelatorul de la Lelit mie imi lasa pe marginea sitei Ascaso urme de cafea...oi avea eu o sita putin mai larguta...sau nivelatorul usor mai mic, nu stiu...si nici nu ma pricep sa masor cu sublerul.
Am sa probez si negresit am sa scriu si eu rezultatele aici.
Oricum, multumesc @slavic!!!
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#5
Probabil sita originala si cea IMS Lelit suporta nivelator de 57.5, iar sita AScaso suporta 57mm
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
@KrisssKros  a subliniat foarte bine pentru ca inca nu s-a retinut acest lucru - nivelatorul trebuie reglat din filet pe maxim de strans, astfel incat partea metalica sa fie cat mai ingusta si sa nu aplice pucului efect de tampare. Pentru presare exista tamper, cu utilitatea sa majora. Acest instrument TREBUIE doar sa niveleze, pregatind o tampare dreapta si corecta.

Pe sita IMS Lelit primita de la barshaker, nivelatorul lor de 57.5 intra perfect. Daca tot nu s-a anuntat nimeni ii voi da lui @laurstef si sita si nivelatorul, macar sa poata experimenta cum trebuie...

[Image: ZAMiK41.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Multumesc pt sugestii. Am strans pana la capat (cu greu)

@laurstef, daca am retinut bine, stai in zona Jumbo-Selgros, eu stau in Popesti, poate facem un schimb de experiente.

Apropo de sita originala, am observat ca la aceeasi macinatura se infunda mai repede spre deosebire de VST.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#8
(15-03-2018, 13:18)slavic1983 Wrote: Multumesc pt sugestii. Am strans pana la capat (cu greu)

@laurstef, daca am retinut bine, stai in zona Jumbo-Selgros, eu stau in Popesti, poate facem un schimb de experiente.

Apropo de sita originala, am observat ca la aceeasi macinatura se infunda mai repede spre deosebire de VST.

Salut!
Ai retinut f. bine.
M-am vazut ieri cu Liviu si am luat spre testare doar sita de la VST, deoarece nivelatorul, asa cum ai spus si tu, NU intra in sita de la Ascaso. Si atunci numai avea rost sa-l car aiurea, eu folosind doar sita Ascaso.
In alta ordine de idei, am comparat vizual cele trei site si ca marime a gaurilor ordijea, de la mare la mic, este urmatoarea:
VST, Lelit, Ascaso. Deci e oarecum logic sa se infunde VST-ul daca ai macinat ca pentru Lelit. Pe Ascaso, probabil ar fi avut curgerea ceva mai rapida, deoarece suporta o macinatura mult mai fina.

Zilele astea poate reusesc si eu sa fac un test comparativ intre cele trei site, dar intre timp mai trebuie sa cumpar niste cafea ca secam duce stocul.
Daca zici ca esti dispus, poate reusesc sa trag o fuguta pana la tine cu sita Ascaso sa facem o comparatie, pt ca la mine e cam aglomerat: bebe, bunici, sotie....
Daca vrei iau si rasnita...
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#9
(15-03-2018, 13:18)slavic1983 Wrote: Multumesc pt sugestii. Am strans pana la capat (cu greu)

@laurstef, daca am retinut bine, stai in zona Jumbo-Selgros, eu stau in Popesti, poate facem un schimb de experiente.

Apropo de sita originala, am observat ca la aceeasi macinatura se infunda mai repede spre deosebire de VST.

Erata: era vorba de sita Ascaso, nu VST. Scuze
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#10
(15-03-2018, 13:39)laurstef Wrote: M-am vazut ieri cu Liviu si am luat spre testare doar sita de la VST, deoarece nivelatorul, asa cum ai spus si tu, NU intra in sita de la Ascaso. 

Discutam de compatibilitatea unui nivelator Motta de 57.5 cu site de 57 sau de 58? Intreb deoarece VST-ul nu face din ce stiu decat site de 58, drept urmare ar fi evident ca 57.5 sa fie compatibil cu un VST...
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
#11
(20-03-2018, 16:26)Dyptorden Wrote:
(15-03-2018, 13:39)laurstef Wrote: M-am vazut ieri cu Liviu si am luat spre testare doar sita de la VST, deoarece nivelatorul, asa cum ai spus si tu, NU intra in sita de la Ascaso. 

Discutam de compatibilitatea unui nivelator Motta de 57.5 cu site de 57 sau de 58? Intreb deoarece VST-ul nu face din ce stiu decat site de 58, drept urmare ar fi evident ca 57.5 sa fie compatibil cu un VST...
VST face site de 58,5 si IMS sunt de 58,6 sau 58,7.
Nivelator de 57,5 nu ar fi o solutia buna.
 
Reply
#12
Din pacate, nu am mai gasit strungar sa lucreze pe inox.

Asa ca voi scoate la schimbat nivelatorul pe unul de 57mm Sad
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)