Hello There, Guest! Login Register


Minimoka GR 0203

#1
Salutare colegi cafengii!

Cautand rasnite am gasit Minimoka GR0203..1200 ron, 700 rpm, micrometrica
Are cineva aceasta rasnita?sau macar stie cineva daca merita cumparata?
 
Reply
#2
(04-10-2015, 18:31)Wildfire Wrote: Salutare colegi cafengii! Cautand rasnite am gasit Minimoka GR0203..1200 ron, 700 rpm, micrometrica Sunteti cineva this rasnita? Sau macar stie cineva DACA merita Cumparata?

Am impresia ca e o rasnita buna-am vazuto la 1000 lei. Sunt foarte curios sa aud ceva in legatura cu ea
Gaggia Clasic + Pid _ Fiorenzato F5
 
Reply
#3
Chiar 920lei.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#4
Cutite plate de 49mm. i1 are 54mm in aceeasi categorie de pret. E de vazut si interiorul cum e facut, daca e ca i2 cu plastic, clar nu merita atatia bani.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Pe Coffeegeek cineva cerea o parere legata de Minimoka si a primit mai multe raspunsuri , cu link-uri spre diferite poze .
Raspunsul care urmeaza mi se pare relevant si vine sa întărească punctul de vedere exprimat mai sus de Lyvyoo .

Hi Eric, 

The grinder in the first link is the i-steel I-1 as the i-mini I-1 has different case (the shop's description at the title is not correct). So assuming that the grinder for sale is the one shown in the picture and is the I1 type, I think is a very good choice, at a very good price, and I cannot see why the Eureka is a better grinder as it has smaller burrs of 50mm in comparison to 54mm of the ascaso.

I do not know the other Spaniard, Demoka  Minimoka, but again I would prefer the ascaso because of the larger burrs and the slightly more powerful motor. 

Regarding the rpm, only the Eureka has a high rpm (1350). The other two, both have a low 700 rpm. In theory, low rpm cause less quality deterioration of the ground coffee due to the less heat that is generated during grinding. IMHO, not a matter of a great concern when grinders are used for small quantities of coffee as in home use.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#6
Postarea asta am gasit-o si eu...dar nimic mai mult..
La banii astia probabil ca o marca consacrata este mai potrivita...
 
Reply
#7
Intre timp, un an si ceva mai tarziu, pretul a coborat la 412 lei, la evomag, (432 la eMag) ceace in mod normal ar face-o deal-ul absolut, neexistand ceva similar chiar la pret dublu...
Avand in vedere politica magazinului de returnare a oricarui produs cumparat online in 14 zile (30 zile la eMag), nu vad de ce nu ar face cineva un test fara sa riste nimic... Confused
Cel mai rau lucru care se poate intampla e sa fie buna, si sa strice socotelile la multe nume sonore in gama 1000 lei Smile
 
Reply
#8
Cineva nu fost atent. Aia la 432 e semijucarie. 0203 e 1174.
Ma rog, am gresit putin topicul. Il rog pe Liviu sa mute postarea.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#9
Intr-adevar, este alta decat cea din titlul topicului.
Au aceleasi cutite plate de 49mm, reglaj cica micrometric, pana la proba contrarie... jucarie sa fie, daca zici dumneata...
Nu sunt interesat de electrice, ca as testa-o eu, am mai returnat si stiu ca functioneaza.
 
Reply
#10
Pare acelasi lucru cu asta http://m.emag.ro/rasnita-de-cafea-delong...E0CDTBBBM/
Trebuie putin modificata pt espresso.

Am studiat si eu modelul asta in urma cu 2-3ani.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#11
Chiar acelasi model nu este, sunt multe deosebiri, pozitia butonului de actionare, reglajul finetei macinaturii, butonul lateral este la una pe stanga, la una pe dreapta... cosul are alta aliniere cu hopper-ul.
Seamana atat cat seamana o rasnita cu alta... ca are cutite care se invart Smile
Multe rasnite folosesc aceleasi cutite si rezultatul e altul. Wink

Este interesant totusi ca timpurile ne permit testare gratuita si ne ferim de asta... Wink nu ne plac deceptiile, preferam sa traim inconjurati de like-uri... Smile
 
Reply
#12
N-am mai apucat sa mai intru pe aici. Mi-am luat eu modelul asta de rasnita de vreo luna si ceva.
Se pricepe sa rasneasca pentru espresso.
Reglarea cred ca e intr-adevar micrometrica. Invarti de butonul ala de te doare mana.
Lelit PL41TEM / Kinu M47 / Minimoka GR 0203
 
Reply
#13
Care din ele ? Smile
 
Reply
#14
Cea din titlu Smile GR 203 (1174 la emag)
Lelit PL41TEM / Kinu M47 / Minimoka GR 0203
 
Reply
#15
O rasnita interesanta...gasita din greselala..poate sunt doritori...cutite plane de 49mm si 700rpm 200W

http://www.emag.ro/rasnita-cafea-semipro...e=facebook&utm_medium=dpa_emag&utm_campaign=dpa_revolutia_preturilor_17_19_ianuarie_2017&utm_content=dpa&utm_term=ad1

Daca nu am postat unde trebuie se poate sterge.
Bezzera MAGICA | TTP Coffee Sensor | Eureka Oro Mignon | Kinu M47 | IMS Nanotech 16/18gr | Motta knock box | Tamper Motta Competition | Pitcher Motta 35cl | Kompresso
 
Reply
#16
Are topicul ei propriu, de cativa ani buni pare ca nu si-a dovedit valoarea...

Cutite plane de 49mm... poate fi mai rau de atat ? Confused Huh
Sunt cotate cam la paritate cu cele conice de 38mm care sunt in multe entry level.
 
Reply
#17
Eu sunt multumit de ea dupa cateva luni de utilizare. N-am cu ce s-o compar, dar isi face treaba Smile
Lelit PL41TEM / Kinu M47 / Minimoka GR 0203
 
Reply
#18
O am si eu de aprox. 1 luna. Sunt foarte multumit de ea pana acum, mica, constructia solida si isi face treaba.
   Din pacate nu are marcaje pe acel inel care se roteste pentru a-ti nota gradul de macinare in functie de tipul cafelei.
   Am vazut pe forumuri pe afara ca unii si-au printat un inel cu gradatii si l-au lipit, dar mie mi s-a parut mai simplu sa fac unul din dintii rotitei negru cu un marker si sa-mi notez gradele de rasnire in functie de pozitia acelui dinte.   
[Image: BBDZBdd.jpg]

    Legat de retentie este cu siguranta aceeasi ca la orice rasnita asemanatoare, Lelit, Ascaso etc.
    Am observat ca la prima rasnire pe orificiul unde iese cafeaua, ramane cafea acolo si orificiul devine mai mic, cafeaua aderand la pereti.
    Dupa prima utilizare, in rest, orificiul ramane constant, iar cafeaua ce a ramas aderenta la pereti nu este antrenata, am urmarit acest lucru, ceea ce face ca toata cafeaua pe care o obtii sa fie practic proaspat rasnita, aproape toata, mai ramane cea de pe mijlocul orificiului, dar este cantitate foarte mica.
    Am masurat in repetate randuri 18 gr puse, 18gr obtinute, sper sa se inteleaga ce am vrut sa explic mai sus.
     Drept urmare nu ma chinui sa inlatur cafeaua ramasa pe marginea orificiului, decat 1 data pe luna, ba chiar ma gandesc daca nu ar fi ok sa pun un material de adaos sa micsorez chiar eu acel orificiu pe marginea caruia cafeaua tinde sa stagneze.
[Image: EdeU2ny.jpg]

    In rest sa vedem fiabilitate in timp, dar nu prea imi fac griji, se comporta foarte bine pana acum.
Gaggia Classic 2015, Minimoka Demoka GR-0203
 
Reply
#19
(24-12-2018, 18:33)no_one Wrote: O am si eu de aprox. 1 luna. Sunt foarte multumit de ea pana acum, mica, constructia solida si isi face treaba.
   Din pacate nu are marcaje pe acel inel care se roteste pentru a-ti nota gradul de macinare in functie de tipul cafelei.
   Am vazut pe forumuri pe afara ca unii si-au printat un inel cu gradatii si l-au lipit, dar mie mi s-a parut mai simplu sa fac unul din dintii rotitei negru cu un marker si sa-mi notez gradele de rasnire in functie de pozitia acelui dinte.   
[Image: BBDZBdd.jpg]

    Legat de retentie este cu siguranta aceeasi ca la orice rasnita asemanatoare, Lelit, Ascaso etc.
    Am observat ca la prima rasnire pe orificiul unde iese cafeaua, ramane cafea acolo si orificiul devine mai mic, cafeaua aderand la pereti.
    Dupa prima utilizare, in rest, orificiul ramane constant, iar cafeaua ce a ramas aderenta la pereti nu este antrenata, am urmarit acest lucru, ceea ce face ca toata cafeaua pe care o obtii sa fie practic proaspat rasnita, aproape toata, mai ramane cea de pe mijlocul orificiului, dar este cantitate foarte mica.
    Am masurat in repetate randuri 18 gr puse, 18gr obtinute, sper sa se inteleaga ce am vrut sa explic mai sus.
     Drept urmare nu ma chinui sa inlatur cafeaua ramasa pe marginea orificiului, decat 1 data pe luna, ba chiar ma gandesc daca nu ar fi ok sa pun un material de adaos sa micsorez chiar eu acel orificiu pe marginea caruia cafeaua tinde sa stagneze.
[Image: EdeU2ny.jpg]

    In rest sa vedem fiabilitate in timp, dar nu prea imi fac griji, se comporta foarte bine pana acum.

 salut, mai ai rasnita? mi-as lua si eu una sau ceva asemanator, ce zici, merita?
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)