Hello There, Guest! Login Register


Masa pt +50 kg (Strega si Honne)

#1
Daca pana acum am tinut Strega si Honne pe blatul de la bucatarie, se prefigureaza acum o mutare a masinilor si nu voi mai putea sa le tin pe blat, ci va trebui sa dedic o masa pentru acestea. Ca sa nu fiu obligat la faimoasa "Schulman squat" (adica un fel de genuflexiune pt tragere a levierului in jos), ideal ar fi ca masa de depozitare sa fie o masa de tip "bar", adica sa aiba o inaltime in jur de 100 de cm. Problema e ca aparatura are aproximativ 50 de kg si nu as lua ceva de la Ikea pt asa ceva.

Intrebarea e daca aveti idee de cineva care face asa ceva, o masa simpla, cu un blat de lemn natur, cu picioare zdravene, la un pret corect, dar in primul rand rezistenta pt aparatura de 50kg+
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#2
In general e destul de rezistenta mobila, nu e cazul sa-ti faci griji daca ai gasit ceva la ikea. Ceva din pal simplu ar trebui sa fie suficient. Recent mi-am facut un corp de mobila in baie sa pun uscatorul de rufe deasupra masinii de spalat, cand a fost gata s-au urcat amandoi mesterii pe "raft" si n-a fost nicio problema.
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#3
Nu stiu daca ai sa gasesti in Bucuresti lemn masiv, eventual romanesc, in aceeasi propozitie cu "pret corect". Eu as incepe cautarile in zonele limitrofe, de unde incep sa scada si preturile. 

Daca nu te deranjeaza ideea de mobila sh, ai putea gasi ceva lucrat cu simt de raspundere, adus de afara, care mai are ceva viata. 

A nu se intelege ca am ceva cu ikea, din moment ce am casa plina de mobila de la ei, dar de ceva timp ideea de fast food, fast fashion si in general tot ce inseamna retail agresiv centrat pe pret mic, imi provoaca un disconfort psihic.
 
Reply
#4
IKEA au si lemn masiv, vezi insulele de bucatarie de aici https://m2.ikea.com/ro/ro/cat/insule-de-...oare-10471 .
 
Reply
#5
Multumesc pt raspunsuri, sunt fan Ikea si ok cu pal-ul, dar chiar si asa pretul la Ikea pt ceva de pal pare maricel pt pal (cred ca cu inca 500 gasesc ceva cu blat de lemn), iar ce imi place mie ca aspect e limitat ca specificatii la 50 kg. Am un nr al cuiva care lucreaza mobila de la un coleg de forum, o sa intreb acolo. Insulele sunt sigur ok pt greutate, dar imi trebuie ceva mai simplu, fara sertare.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#6
4 picioare reglabile si un blat mai sanatos la ce dimensiune vrei tu, hnbach, ddman etc. Cea mai ieftina si comoda metoda
 
Reply
#7
cradun:
"...va trebui sa dedic o masa pentru acestea"

niste ani in urma ma tot miram prin forum dece lumea-si tine ustensilele de cafea in bucatarie!?
livingul, daca nu e amenajat prea de fitze, poate gazdui un 'barulet' adaptat, iar cei intreprinzatori il pot conecta la utilitati, apa/gaz/electrica Smile

exista la Mobexpert ceva masa bar "lovetable' din lemn masiv, furniruit de-adevaratelea, in negru sau maro, 60x80 cm, cu o latura cu etajere;
cand am luat-o eu, acum mai multi ani, costa 400 lei si am regasit ceva cam la acelasi pret (450 lei?) si anul trecut, cand mi-am luat in completare o masa de bar, tot lemn masiv, tot neagra, 50x120 cm, dar ceva mai fragila;
acum vad pe net, tot la Mobexpert (dar si aiurea), ceva NORA Bar, la peste 500 lei -  care pare cam acelasi lucru cu ce-am luat eu prima data!

ambele mese sunt la ceva peste 100 cm inaltime;
masa de baza (Nora aceea, acum) este robusta suficient, a tinut la mine 60-70 Kg! iar acum are pe ea peste 50 Kg;
masa suplimentara cat e ea de fragila tot imi tine la un capat vreo 40 Kg de rasnite plus, mai la mijloc, tot setul La Pavoni pro;

nu mai spun ca toata cosmelia se poate completa cu ceva scaune de bar dupa preferinte (150-200 lei/buc); eu am ceva de genul asta;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#8
(20-07-2019, 18:51)razclud Wrote: 4 picioare reglabile si un blat mai sanatos la ce dimensiune vrei tu, hnbach, ddman etc. Cea mai ieftina si comoda metoda

Asa am zis si eu initial, dar vazand ca unele mese sunt limitate la 50 kg si ca in general mesele inalte, de bar, mai au cate o bara transversala sau o alta structura de siguranta, gen cadru sau alte intarituri, am zis sa intreb.

@radudani, multumesc pt info, asta cautam, un produs care a trecut testul utilizarii in timp la greutate ceva mai mare.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#9
(21-07-2019, 11:35)cradun Wrote:
(20-07-2019, 18:51)razclud Wrote: 4 picioare reglabile si un blat mai sanatos la ce dimensiune vrei tu, hnbach, ddman etc. Cea mai ieftina si comoda metoda

Asa am zis si eu initial, dar vazand ca unele mese sunt limitate la 50 kg si ca in general mesele inalte, de bar, mai au cate o bara transversala sau o alta structura de siguranta, gen cadru sau alte intarituri, am zis sa intreb.

@radudani, multumesc pt info, asta cautam, un produs care a trecut testul utilizarii in timp la greutate ceva mai mare.
Am Mina, Robur si Mythos pe asa ceva ?
 
Reply
#10
(21-07-2019, 11:35)cradun Wrote:
(20-07-2019, 18:51)razclud Wrote: 4 picioare reglabile si un blat mai sanatos la ce dimensiune vrei tu, hnbach, ddman etc. Cea mai ieftina si comoda metoda

Asa am zis si eu initial, dar vazand ca unele mese sunt limitate la 50 kg si ca in general mesele inalte, de bar, mai au cate o bara transversala sau o alta structura de siguranta, gen cadru sau alte intarituri, am zis sa intreb.

@radudani, multumesc pt info, asta cautam, un produs care a trecut testul utilizarii in timp la greutate ceva mai mare.
Atenție la diferențele dintre pal, mdf și lemn masiv. O masa realizată exclusiv din pal e foarte posibil să nu reziste la greutate și eventuale șocuri.

De la mobexpert, setul Raul pare lucrat ceva mai bine.
 
Reply
#11
Eu tot am căutat pe la jysk, Mobexpert, Dedeman, IKEA. 
Pana la urma cea mai potrivită a fost masa de la IKEA: http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/80264271/?query=80264271&cid=a1:sm%7Ca2:ro%7Ca3:appshare%7Ca4:store_app%7Ca5:ios%7Ca6:share%7Ca7:ikeaglobal%7Ccc:216 

Este foarte robustă. Honne cu Bianca stau fără probleme. Nici la tampare nu joaca
[Image: uv4PGLW_d.jpg?maxwidth=640&shape=thumb&fidelity=medium]
Lelit PL162 Bianca + Honne / Cafflano Kompresso + Kinu M47
Past: Lelit PL41TEM, Sita Competition Ascaso 57mm, Lelit PL043MMI 
 
Reply
#12
Și eu am fost nevoit să mă mut de pe blatul de bucătărie care era destul de înalt. O masă "normală" mi se pare prea joasă, de aceea am facut următoarea improvizație:

              
Masa de jos de la ikea, foarte solidă de altfel, iar cea de deasupra este făcută de mine, dintr-un simplu blat cumpărat de la dedeman.
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
#13
https://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/90374274/ + blat custom aplicat deasupra

[Image: 5pX6qpH.jpg]
ECM Synchronika cu robinet, DF64V + SSP, M47, ECM S-automatik 64
in trecut: df64, K30, Vario Home, Bezzera BB005, si Bezzera Mitica Top
 
 
Reply
#14
Multumesc pt bogatia de informatii! O sa merg pana la Mobexpert sa vad cum e Raul, pare ideala si vad ce solutie aleg. Revin cu poze Smile
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)