Hello There, Guest! Login Register


Magazinele online de cafea din Romania

#1
UPDATE:

In urma discutiilor (civilizate) cu echipa kfea.ro, au ajuns si ei la concluzia ca au gresit si au modificat meta tag-ul ce continea copy/paste denumirea forumului nostru. Este clar ca discutia de aici nu poate fi stearsa, caci fapta s-a intamplat (si a durut), atitudinea a fost reala si oricum nu imi permit sa editez/sterg parerile userilor espressoman.ro (decat daca sunt inoportune, jignitoare), insa imi voi edita acest post propriu, eliminand cuvintele dure spunse la cald. Oricum forumul e deschis, deci dreptul la replica e liber!

-----------------------------

Chiar ma gandeam sa scriu un articol despre calitatea majoritatii magazinelor de cafea din Romania, acum am si mai multe motive. Un magazin de cafea de la noi si-a facut un blog comercial...ok pana aici! Vazand ca pot atrage trafic s-au gandit sa ne copieze. Cum?

Eu zic ca este mai mult decat evident faptul ca topicul de pe Softpedia unde noi forumistii ne-am intalnit, se cheama "In cautarea espresso-ului perfect", titlu pe care eu l-am nascocit si l-am extins dupa cum scrie in partea de sus, si asupra forumului "frate geaman" espressoman.ro

Kfea.ro s-au gandit sa scrie un articol-momeala, redenumit pentru Google cum credeti? "In cautarea espressoului Perfect"!!!! Sa spunem ca exista deja un precedent, articolul lor "In cautarea capuccino-ului perfect" dar si altele. Le-am facut observatie la momentul respectiv dar comentariul a fost sters/neaprobat.

Acum, dupa ce am refuzat categoric propunerea sa scriu articole despre cafea pe un domeniu nou, foarte apropiat de numele lor - kfa.ro - priviti in atasament ce s-a intamplat! Adica personal le-am respectat ideea dar vitavercea nu a mai fost valabil...


Attached Files Thumbnail(s)
   
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
TristSad dar daca nu e un trademark oricine poate folosi o sintagma care are cautare pe google sau are aparitii frecvente in cautari dupa sintagme apropiate. Asta e o practica uzuala in optimizari. Daca le-ai atras atentia atunci e foarte urat din partea lor pentru ca e un gest premeditat.
Am putea sa facem front comun toti din comunitate si sa boicotam situl lor. Poate un post similar pe softpedia ar ajuta in acest sens.
Gaggia Classic, VST 18, Mahlkonig Vario
 
Reply
#3
Clar, pana una alta se repeta situatia cafelei Avedis, nume de blend aflat in litigiu intre Florescu si Leonard Smile
Nici nu am pomenit de termeni legali aici, caci nu e cazul (inca). Insa mai presus de lege, trebuie sa primeze respectul reciproc!
Din punct de vedere SEO nu este nicio problema sa iti optimizezi cautarile in functie de anumite referinte, dar fa-o subtil (off site), nu copiind un nume si punandu-l titlu la tine in site!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
O disputa publica pe tema asta s-ar putea sa fie benefica pentru ambele parti, adica sa creasca audienta (traficul) pe ambele forumuri. Poate ar fi bine sa-i dai in judecata? Wink

Tin minte ca prin anii '90 erau 2 marci de detergent care au folosit strategia, nu dau nume ca sa nu le fac reclama (de fapt nu mai tin minte).

Glumesc, sper sa nu te superi si sa nu mai pui la inima. Sintagma inventata de tine iti va apartine oricum, indiferent daca o mai folosesc si altii, cei care citesc pe aici si pe Softpedia stiu asta, iar cei ce nu stiu inca vor afla.
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#5
Pana la judecata te manaca OSIM-ul Smile Cererea este in curs de inregistrare...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Liviu, priveste si partea plina a paharului. daca ei se chinuie sa fure ceva de la tine insemna ca ce ai tu e interesant.

pe de alta parte si cititorii care merg pe site-urile comerciantilor sa gaseasca informatie obiectiva isi cam merita soarta. forumul asta nu vinde nimic, se respecta dreptul la opinie si singurul interes general e licoarea de calitate. ca sa fur si eu o sintagma (cei de la care o fur nu cred ca se supara): cititorii nostri sunt mai inteligenti decat ai lor.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#7
Asta e , Liviu , comertul si piata au aparut si s-au dezvoltat impreuna .
Intotdeauna au existat liderii de piata , cei cu viziune cu initiativa si curaj , urmariti indeaproape de cei care ii imita , ii copie dar care in permanenta vor fi in umbra celor dintai si care vor suferi mereu de complexul neputintei lor.

Inccapacitatea lor de a crea , de a inova , in domeniul in care activeaza ii vor pozitiona , permanent in zona mediocritatii . In acest caz repercursiunile , categoric negative , se vor resimti in zona de imagine a organizatiei care are o astfel de abordare .
Pe termen scurt acest aspect poate trece neobservat insa lucrurile se pot amplifica , pe termen lung , generand reactii si evolutii neprevazute .

Daca o astfel de politica , de plagiat ( ca e la moda ) , de remorca si nu de locomotiva este dictata chiar de top managementul firmei respective si nu de vreun angajat care nu-si face treaba , atunci primii ar trebui sa reflecteze serios la acest aspect si sa intervina.

Tu stii ca in acest domeniu , la noi in tara , esti o locomotiva de care se tot agata vagoane remorca.

Pe forumul lor vad ca dozeaza macinatura la 19 g. pt un dublu espresso iar la cappuccino folosesc spuma de lapte si nu crema ! Nu mai comentez deoarece noi , pe acest forum si pe softpedia , am dezbatut mult aceste subiecte si am ajuns la alte concluzii.

Sa ne vedem de ale noastre si

extractii reusite tuturor !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#8
Ma bucur ca privinti din acelasi unghi problema, altfel incepeam sa am mustrari de constiinta ca sunt eu exagerat...

Intr-un final, dupa al doilea mesaj, au catadicsit sa raspunda si au promis ca modifica titlul:

"Nu mai lungesc mult discutia că nu cred că are rost; vom modifica titlul în ”Prepararea cafelei perfecte” "

Deocamdata nu s-a intamplat, mai asteptam...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
O noua precizare din partea lor: "plagiatura NU se referă niciodată la titlu"

Probabil pe acest principiu titlurile articolelor au ajuns sursa de inspiratie. Apropo, de asta nu v-am mai zis:

"In cautarea espresso-lui perfect" versus "In cautarea capuccino-ului perfect"

Rasnita de cafea – piesa centrala pentru un espresso perfect (espressoman) vs. Rasnita de cafea – variabila indispensabila in ecuatia espresso-ului perfect (kfea)

Cum prepari un espresso “perfect”, acasa? (espressoman) vs Cum sa prepari espresso-ul perfect? (kfea)

Apoteotic, luna aceasta s-au gandit sa ia titlul/sloganul forumului, cu totul Smile In cautarea espresso-ului perfect vs In cautarea espresso-ului perfect

Apreciez faptul ca vor modifica titlul, insa atitudinea si toate aceste fapte de plagiat raman! Sper sa fie ultimile!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Este de inteles pozitia ta .

Un Ferrari are roti , motor , scaune , caroserie etc .
Un Tico are si el roti , motor , scaune , caroserie etc. ( am mai apelat la aceasta comparatie care se potriveste si in acest caz )
Ambele au voie sa circule pe aceleasi drumuri dar ce diferenta mare este intre ele !
Daca toata lumea si-ar permite este clar ce ar alege marea majoritate , daca nu chiar toti .

Din fericite accesul la posturile din forumuri il are toata lumea in egala masura . Continuturile celor 2 forumuri ,Espressoman si Softpedia cu sectiuneaIn cautarea espresso-ului perfect , comparate cu celalalt fac legatura cu comparatia mea cu masinile .

Consistenta si concentratia de informatie continute in posturile din primele doua nu pot fi contestate de nimeni si nu vor putea fi egalate cu usurinta de celalalt .
Entuziastii preocupati de obtinerea unui espresso perfect isi vor da seama cu usurinta de unde pot afla informatii corecte legate de placerea lor si unde vor putea comunica direct cu persoane ce impartasesc aceeasi pasiune .

Forumul celalalt si-ar putea gasi propria identitate abordand subiecte din aceeasi sfera de preocupari si sa vina ca o completare si nu sa se suprapuna peste ceea ce deja exista . Risca , astfel , sa nu aiba sutinatori interesati . Nu este treaba mea , insa sa le dau idei sau sfaturi asa ca sa ne vedem de ale noastre !

Extractii reusite tuturor !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#11
Nu e forum, e blog comercial, daca te referi la blogul kfea.ro Adica mai scrii un articol subiectiv despre semiautomate si rasnite, dar mai arunci si doua trei despre minunatele automate Jura si caspulele Lavaza...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
(27-09-2012, 23:35)Lyvyoo Wrote: Nu e forum, e blog comercial, daca te referi la blogul kfea.ro Adica mai scrii un articol subiectiv despre semiautomate si rasnite, dar mai arunci si doua trei despre minunatele automate Jura si caspulele Lavaza...

Draga Liviu si dragi Espressomani, voi incepe, dat fiind topicul discutiei, prin a-mi cere scuze ca v-am distras pret de atatea replici date la aceasta postare atentia de la lucruri mult mai placute despre care merita sa scrieti. As vrea de asemenea sa va felicit pentru activitate de pe blog si forum si sa ii reamintesc lui Liviu ca in ceea ce ne priveste nu consideram ca suntem concurenti cu el din contra, mereu l-am considerat si il vom considera un pionier in educarea consumatorilor romani de espresso. Nu il cunosc personal pe Liviu, dar am auzit de la prieteni comuni numai lucruri bune si frumoase despre el si tind sa cred, in ciuda micilor rautati scrise la suparare atat pe forum cat si pe Facebook, ca este intr-adevar o persoana buna, pozitiva si pasionata cu adevarat de lumea cafelei.
In ceea ce priveste acuzatia ca suntem plagiatori voi incerca sa expun si punctul nostru de vedere. Este vorba despre redarea intr-un metatag a unui titlu identic cu un slogan utilizat initial de Liviu pe espressoman si pe forumul Softpedia. Recunosc faptul ca metatagul nostru contine exact aceeasi sintagma cu cea utilizata pe site-ul tau, Liviu, dar te rog sa ma crezi ca in momentul in care am facut optimizarea nu am stat cu site-ul tau deschis sau cu google-ul deschis ca sa vad ce cuvinte cheie trebuie sa folosesc ca sa concurez espressoman. Este foarte posibil ca sintagma sa imi fi ramas in minte citind blogul tau pe care banuiesc ca nu este o rusine sa recunosc ca il citesc cu placere. Pe viitor voi fi foarte precauta si voi evita sintagma in cautarea espresso-ului perfect pe care inteleg ca vrei sa ti-o asumi ca pe o descoperire originala. Despre celelalte remarci vizavi de titluri care consideri tu ca se aseamana cu ale tale cat si despre celelalte acuze cum ca am fi comerciali, orientati catre vanzarea de chinezarii etc, as prefera sa nu comentez deoarece vreau sa consider ca toate acestea sunt afirmatii spuse la suparare si la nervi. Kfea.ro este intr-adevar un magazin de cafea, nu un forum specializat pentru iubitorii de espresso si nici doar un blog despre cafea. Continutul blogului nostru nu este strict concentrat pe espresso si latter art ci are mai multe trimiteri la lumea cafelei in general (si da, lumea cafelei in general cuprinde si branduri pe care Liviu le considera uracioase).
Inca o data imi cer iertare pentru supararile cauzate si imi doresc ca pe viitor noi toti cei care activam in domeniul cafelei sa ajungem sa ne facem fiecare treaba perfect si sa reusim sa construim o relatie echilibrata si sincera unul cu celalalt.
 
Reply
#13
Si eu cred ca este o simpla coincidenta si nimic voit. Sintagma "espresso perfect" este foarte des utilizata atat in Romania cat si international. Nu e cazul sa vorbiti negativ prin asta. Mai bine vorbiti de servicii pe care le ofera magazinele online de profil. Ati incercat si alte magazine, sunteti multumiti de espressoarele cumparate?
 
Reply
#14
Am depasit subiectul demult. Nu a fost nicio coincidenta ci o furaciune a 3 titluri de articol de blog de la mine + titlul intregului forum.

Magazinele de cafea sunt interesante pentru noi in masura in care pot oferi preturi mici pentru aceleasi produse pe care importatorii ni le ofera la cel mai mic nivel din Romania si in masura in care aduc produse cu traditie in espresso, la preturi ca cele din Europa, nu jafuri de automate si capsulate sau marci chinezesti gen Krups/Delonghi
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)