Hello There, Guest! Login Register

Lelit pl043mmi vs Eureka mignon

Salut. Sunt la inceput de drum as putea spune si am o dilema si nevoie de un sfat.
Nu stiu ce sa aleg dintre un lelit 043mmi nou si un eureka mignon sh, pretul fiind aproape acelasi. La lelit as beneficia de garantie si de faptul ca e noua, dar nu e cea mai laudata. Eureka are cutite plane si de diametru mai mare, dar nu mai are garantie. A fost folosita 7-8 luni in regim casnic zice vanzatorul+ceva timp la proprietarul dinainte despre care nu stiu nimic. Din poze rasnita arata impecabil, deci sigur a fost curatata. Urmeaza sa primesc si o proba video, dar nu stiu cat de relevanta ar fi. Motivul vanzarii ar fi upgrade, dar are multe anunturi cu aparate automate/profi ceea ce ma pune un pic pe ganduri.
Stiu ca par paranoia, dar e primul pas inspre ceva mai profi, de aici si "emotiile"

Multumesc !

Reply
Salut.

Bună întrebarea și oarecum dificil de ales. Dacă se știa cât de cât istoria la Eureka, era simplu.

Nu știu cât ar costa o reparație la Eureka dacă se defectează, dar mă gândesc că nu e extraordinar de mult ținând cont că e o râșniță la 350-400 E. Plus că sunt cunoscute ca fiind fiabile. 

În final eu zic că merită încercat, mai ales că la +-700 Ron te alegi cu o râșniță bună.
Gaggia Classic 2012 & Baratza Sette 270.

Reply
(28-04-2020, 10:48)coffeemilk Wrote: Salut.

Bună întrebarea și oarecum dificil de ales. Dacă se știa cât de cât istoria la Eureka, era simplu.

Nu știu cât ar costa o reparație la Eureka dacă se defectează, dar mă gândesc că nu e extraordinar de mult ținând cont că e o râșniță la 350-400 E. Plus că sunt cunoscute ca fiind fiabile. 

În final eu zic că merită încercat, mai ales că la +-700 Ron te alegi cu o râșniță bună.
Din poze cred ca e varianta manuale, nu vad timeru pe lateral. Cutitele sunt ok, sunt curatate, par in stare buna. Am primit si o proba video. La prima vedere/auditie nu scoate nici un zgomot suspect, rasneste cam lent in schimb, dar nici in reviewurile de pe youtube nu sta foarte bine. La banii astia, nu cred ca asta e punctul ei forte.

Reply
Aparent are reglaj "pentru cantitate". Banuiesc ca se refera la timer., dar situat sub rasnita, se regleaza din surubelnita ceea ce ma duce cu gandul ca e un model mai vechi de automatic. Manuale nu are astfel de reglaj, nu? Rasnita ar fi achizitionata din Italia impreuna cu alte bucati.

Reply
[Image: C9lh3ow.jpg][Image: H8HE0zw.jpg][Image: XjGqBne.jpg][Image: G7wJ74L.jpg]

Am reusit sa atasez si cateva poze. Din cautarile facute pare a fi MCI/MT prima varianta. Ar avea vreo placuta pe care e scris anul fabricatiei ?

Reply
(28-04-2020, 19:26)prislea Wrote: [Image: C9lh3ow.jpg][Image: H8HE0zw.jpg][Image: XjGqBne.jpg][Image: G7wJ74L.jpg]

Am reusit sa atasez si cateva poze. Din cautarile facute pare a fi MCI/MT prima varianta. Ar avea vreo placuta pe care e scris anul fabricatiei ?
Acest model este fabricat de X ani ( chiar si acum se fabrica ), nu prea conteaza daca are 1 luna sau 6 ani daca a fost intretinut..
--Only God Can Judge Me--

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)