Hello There, Guest! Login Register


Lelit PL41PLUS

#1
Salutare tuturor,

As vrea sa-mi schimb vechiul Gaggia Pure cu un Lelit PL41PLUS. Ma nedumereste insa modul in care functioneaza termometrul. PL41PLUS nu are PID asta inseamna ca temperatura nu se poate modifica. In acest caz care ar fi utilitatea termometrului ?


Multumesc.
 
Reply
#2
Poti face "tempsurfing" mai usor. Wink
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#3
(10-12-2012, 22:40)sradum Wrote: Salutare tuturor,

As vrea sa-mi schimb vechiul Gaggia Pure cu un Lelit PL41PLUS. Ma nedumereste insa modul in care functioneaza termometrul. PL41PLUS nu are PID asta inseamna ca temperatura nu se poate modifica. In acest caz care ar fi utilitatea termometrului ?
Multumesc.

PL41Plus nu are PID, are doar manometru care indica presiunea in portafiltru si "Termometru pentru masurarea temperaturii apei din boiler;"

E util ca sa-ti dai seama cand a ajuns la temp. optima.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#4
http://www.prokofe.ru/files/public/13270...plus-1.jpg
 
Reply
#5
AICI scrie ca are manometru pt. presiune si termometru, au pus 2 in 1 ? Big Grin
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#6
in nici un caz. Se confunda manometrul cu termometrul. Rotunde amandoua... Smile
pe site la lelit descrierea este clara. este termometru.
http://www.lelit.com/web_rum/gamma_sched...asp?id=141
 
Reply
#7
E clar ca ASTIA nu stiu ce vand Big Grin

"Functii suplimentare:
Manometru pentru masurarea presiunii din boiler;
Intrerupatoare cu parghie,
Panarello pentru apa calda si spuma de lapte multi-directional;
Suprafata incalzire cesti;
Sita pentru o cafea si pentru doua cafele
Timp de incalzire 3 minute;
Intrerupator general on/off;
Intrerupator furnizare abur;
Intrerupator cafea/apa calda
Led tensiune;
Led semnalizator pentru abur/cafea gata;
Termometru pentru masurarea temperaturii apei din boiler; "
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#8
Ce va mai mirati de calitatea magazinelor romanesti Smile Mai ales cand dai atatia bani pe un espressor, magazinul trebuie sa fie ULTIMUL loc de informare. Oricum pretul de 2.750,00 este imens si exagerat.
Care ar fi motivele pentru care ai alege PL41PLUS si nu PL41TEM? Mai bine pui banii deoparte pentru o rasnita mai buna sau te intinzi la un Ascaso Uno Steel PID care e cu 100E mai scump (desi e clar ca si Ascaso cam supraevalueaza acest produs la 680E).
Nu stiu exact daca importatorul aduce la noi si la ce pret, dar PL41PLUST cum are Pascalau are si PID si e superior.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Rasnita exista. Un Lelit PL043MM de care sunt super multumit.
Motivele pentru care m-am orientat la 41PLUS este portafiltru de 58 si boilerul: dimensiunea si faptul ca este din alama. In plus se potriveste cu tamperul si sita VST aflate in dotare. Smile

Ascaso nu mi-a placut. Nu m-a inspirat sa dau peste 600 euro pentru ceva pe care il folosesc o data pe zi (2 espresso double dimineata) si 4 in zilele de weekend. Decat Ascano mai bine Bezzera Unica. Credeti ca este o mare diferenta constructiva intre PLUS si PLUST ?
 
Reply
#10
Eu am impresia ca e "doar" PID-ul diferenta!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
diferentele :
- 58 mm (de parca ar conta)
- tavita inox (in loc de plastic)
- termometrul minune(daca puneau un termomanometru era genial)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)