Hello There, Guest! Login Register


Lelit PL043MMI vs Lelit PL 044MMT

#1
Am inteles ca 044 are dozator pentru o cafea sau doua, iar 033 nu are asa ceva. Din cate am studiat au aceleasi cutite conice cu acelasi diametru. Exista altceva notabil care sa justifice diferenta? Merci.
 
Reply
#2
In niciun caz PL44 nu merita efortul suplimentar doar pt timer, pe care oricum nu-l vei folosi.  Sunt curios PL71 ce ar putea aduce ca si constructie si rezultate, si la ce pret va fi, dar  PL44 nu prea isi are sensul. Spre exemplu, in zona asta de casnice, cu 100 de lei in plus ai Ascaso i Steel I1 care vine cu 54mm cutite plate si 700rpm, adica ceva concret ca si specificatii daca tot vrei sa platesti in plus fata de PL43MMI.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
dozatorul numai te incurca cand o folosesti acasa.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#4
(25-05-2016, 12:09)Lyvyoo Wrote: In niciun caz PL44 nu merita efortul suplimentar doar pt timer, pe care oricum nu-l vei folosi.  Sunt curios PL71 ce ar putea aduce ca si constructie si rezultate, si la ce pret va fi, dar  PL44 nu prea isi are sensul. Spre exemplu, in zona asta de casnice, cu 100 de lei in plus ai Ascaso i Steel I1 care vine cu 54mm cutite plate si 700rpm, adica ceva concret ca si specificatii daca tot vrei sa platesti in plus fata de PL43MMI.

Timer-ul este o necesitate pentru cei care detin o nevasta care-si face singura cafeluta de dimineata. Smile
 
Reply
#5
O sa-si faca pe automata, ca am doua, nu cred ca va acea rabdarea si determinarea pentru o semiautomata. Smile Merci pt informatii. M-am lamurit.
 
Reply
#6
Salutare,

Vad ca topicul asta e cam inactiv de ceva vreme, dar am si eu o intrebare refeitoare la Lelit PL043MMI: gura de iesire ("ciocul") este din INOX sau material plastic ?

Merci, V
#PL41EM #MacapM2M stepless #PL100 #sita Ascaso #nivelator Motta 57mm
#MokaBialetti
 
Reply
#7
Inox
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
#8
(24-10-2017, 11:57)bogdan_c87 Wrote: Inox

Merci mult !
Ieri mi-a sosit si mie rasnita, si din ce am mai citi pe forum am inteles ca modelul anterior 43MM avea "ciocul" din material plastic (un fel de policarbonat); cel mai probail I-ul din 43MMI vine de la Inox.

Toate cele bune, V
#PL41EM #MacapM2M stepless #PL100 #sita Ascaso #nivelator Motta 57mm
#MokaBialetti
 
Reply
#9
Da, la modelul vechi este de plastic, se scoate usor pt curatare.

[Image: VpFIT6i.jpg]
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)