Hello There, Guest! Login Register

Lelit - Lelit, dar care anume?

Buna ziua,
M-am hotarat sa intru si eu in aceasta "breasla" prin achizitia unui espressor, si m-am oprit la gama Lelit din motive de card de cumparaturi acceptat la anumiti comercianti. Insa as dori un sfat avizat in ceea ce priveste modelul, din lista urmatoare, facuta in ordinea preferintelor:

1. Espressor manual Lelit VIP PL 91 T , grup 58 mm, 15 bari, inox, 3.350 lei, imperecheat cu un Porlex Tall pentru moment pana se va putea un Kinu M47;
2. Espressor manual Lelit Anita PL 042 TEMD, 1200 W, 2.7 L, 15 bar, 3.359 lei, urmand a i se alatura si un Kinu M47 in viitorul apropiat;
3. Espressor manual cu PID si Manometru Lelit PL 42 TEMD, 3.000 lei, in plan un Kinu M47. Nu imi dau seama care este diferenta intre acesta si cel de mai sus - Lelit Anita PL 042 TEMD.
4. 
Espressor manual Lelit PL 42 EM, 2.200 lei, insa nu are PID.
Multumesc anticipat pentru ajutor.
Leo.

Reply
(07-12-2018, 17:55)Leo777 Wrote: Buna ziua,
M-am hotarat sa intru si eu in aceasta "breasla" prin achizitia unui espressor, si m-am oprit la gama Lelit din motive de card de cumparaturi acceptat la anumiti comercianti. Insa as dori un sfat avizat in ceea ce priveste modelul, din lista urmatoare, facuta in ordinea preferintelor:
1.Espressor manual Lelit VIP PL 91 T , grup 58 mm, 15 bari, inox, 3.350 lei, imperecheat cu un Porlex Tall pentru moment pana se va putea un Kinu M47;
2. Espressor manual Lelit Anita PL 042 TEMD, 1200 W, 2.7 L, 15 bar, 3.359 lei, urmand a i se alatura si un Kinu M47 in viitorul apropiat;
3. Espressor manual cu PID si Manometru Lelit PL 42 TEMD, 3.000 lei, in plan un Kinu M47. Nu imi dau seama care este diferenta intre acesta si cel de mai sus - Lelit Anita PL 042 TEMD.
4. 
Espressor manual Lelit PL 42 EM, 2.200 lei, insa nu are PID.Multumesc anticipat pentru ajutor.
Leo.

Salut, pentru inceput mai bine ai spune cat este bugetul tau intial si apoi o sa primesti sfaturi de espressoare si rasnite.
Lelit Bianca, Macap M24M, , Lelit Pl481A, PL121 plus.
Past: Lelit PL81T, Hario Skerton

Reply
Aproximativ 3.500 lei.

Reply
(07-12-2018, 17:55)Leo777 Wrote: [font]Salut, 
Eu am PL91T si rasnita PL72 si sunt super multumit de ambele. [/font]

Prin comparatie la birou am La Marzocco Linea Mini si o rasnita de la Mazzer (lux-d) si nu as putea spune ca sunt diferente mari strict la espresso . Diferentele sunt pe zona de preparare cappucino unde Marzocco este net net superior la prepararea laptelui. 

Daca iti permiti PL91T mergi linistit pe acest model . 

Birou: La Marzocco Linea Mini, rasnita Mazzer LuxD
Acasa: Lelit PL91T Victoria, rasanita Lelit PL72 Williams

Reply
Multumesc mult pentru sfat, am vazut acum ca si la capitolul pret este net superior ... Smile. M-am uitat, pentru ca beau si cappucino, nu numai espresso, dar ... unde ziceai ca lucrezi? Smile

Reply
(07-12-2018, 18:29)Leo777 Wrote: Aproximativ 3.500 lei.

Parerea mea e ca poti lua un Lelit PL41TEM, si de restu investesti intr-o rasnita.Sunt diferente intre un PL41TEM si gama VIP de la Lelit(PL91T / PL81T) dar nu atat de mari incat sa iei o decizie radicala de a merge pe vip line.

(07-12-2018, 18:32)ionel_condor Wrote:
(07-12-2018, 17:55)Leo777 Wrote: Salut, 
Eu am PL91T si rasnita PL72 si sunt super multumit de ambele. 

Prin comparatie la birou am La Marzocco Linea Mini si o rasnita de la Mazzer (lux-d) si nu as putea spune ca sunt diferente mari strict la espresso . Diferentele sunt pe zona de preparare cappucino unde Marzocco este net net superior la prepararea laptelui. 

Daca iti permiti PL91T mergi linistit pe acest model . 

Diferente indiscutabil sunt, nu poti afirma ca "nu sunt diferente mari strict la espresso", gandeste-te ca ai un single boiler comparat cu un dual boiler cu un grup integrat, ceea ce iti ofera o temperatura stabila comparativ cu Lelit-ul unde pierzi pe durata extractiei temperatura si asta iti afecteaza shotul.
Lelit Bianca, Macap M24M, , Lelit Pl481A, PL121 plus.
Past: Lelit PL81T, Hario Skerton

Reply
Părerea mea este sa nu iei nimic cu rasnita integrata, gen PL42(orice).

Rasnita este foarte important dacă dorești cafele fără amareala: din păcate Porlex nu face fata la o rasnire pt espresso, si va scoate cafele amare, din păcate.

Kinu, in schimb, da o rasnire mai potrivita pt espresso. Sfatul meu este sa alegi între un PL41TEM, PL81, PL91 (espressoare cu PID) si dacă ramai cu buget de ajuns, un Kinu, dacă nu, un Porlex, dar cu gând ca va fi înlocuit curând.

Inca un sfat, încerca și sa mergi la o cafenea de specialitate, pt a gusta o cafea buna făcut ca la carte, sa știi ce îți dorești și ce gușturi va trebui sa cauți în cafelele pe care le vei face.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
Cosmin92, multumesc mult pentru sfat. Asa ma gandisem sa fac, insa citind si vazand ca sunt diferente intre PL 41TEM si PL 81/91T, m-am decis asupra acestora din urma tocmai pentru ca nu ma gandesc sa le schimb prea curand si, vorba aceea - sunt prea sarac sa-mi permit un lucru prost - cu ghilimelele de rigoare, PL 41TEM nefiind un aparat slab calitativ. 

Micrenda, multumesc pentru opinie; din pacate, fiind "scalvul" cardului de credit pentru cumparaturi "in rate fara dobanda" am o gama de optiuni destul de restransa. Deocamdata, dat fiind perioada in care ne aflam, nu am un buget de 1.000 lei cash pentru o rasnita Kinu M47 (am solicitat prin intermediul Espressoman.ro si am si primit o factura de la fabrica cu pretul acesta, insa nu se poate achita decat cash, depunere in contul lor, nici macar nu se poate face plata cu cardul pe site-ul lor), de aceea ma orientasem catre cele cu rasnita incorporata, sau varianta "fara" dar cu un Prolex pentru o perioada de cateva luni pana voi putea sa achizitionez un Kinu M47, exact cum spuneai si tu.

(08-12-2018, 00:25)micrenda Wrote: Kinu, in schimb, da o rasnire mai potrivita pt espresso. Sfatul meu este sa alegi între un PL41TEM, PL81, PL91 (espressoare cu PID) si dacă ramai cu buget de ajuns, un Kinu, dacă nu, un Porlex, dar cu gând ca va fi înlocuit curând.

In ceea ce priveste o cafenea de specialitate am fost la Coffee Shop pe bd Unirii, vis-a-vis de Zepter, insa nu-mi dau seama daca era ce trebuie, nu am gasit acea crema pe care am vazut-o ... pe youtube Smile. Am cerut un espresso Columbia, scurt. Poate ar fi trebuit sa cer altceva pentru a primi "o frunzulita"?

Poti sa ma ajuti cu o locatie din Bucuresti unde pot face degustarea de care spuneai?
Multumesc.
Leo.

Reply
(07-12-2018, 19:40)Cosmin92 Wrote:
(07-12-2018, 18:29)Leo777 Wrote: gustul simtit in ceasca este o chestiune ...de gust Smile .
eu (cu aceeasi cafea evident) nu simt MARE diferenta intre ce extrag pe La Marzocco si ce extrage Lelit-ul de acasa. adica diff in pret este muult mai mare decat diff in gust. incaodata vorbesc strict de espresso si de home use (2-3-4 pe zi). 

asta nu inseamna ca nu mi-as lua la marzocco si acasa , daca mi-as permite Smile

Birou: La Marzocco Linea Mini, rasnita Mazzer LuxD
Acasa: Lelit PL91T Victoria, rasanita Lelit PL72 Williams

Reply
(09-12-2018, 12:29)Leo777 Wrote: Poti sa ma ajuti cu o locatie din Bucuresti unde pot face degustarea de care spuneai?
Multumesc.
Leo. 

Citeste topicul de aici.Sau aici.
Ai multe pareri/recomandari Smile

Reply
Multumesc mult!

Reply
Singur locul care ma simt s-o racomand cu ochi închiși, în București, este Coffee Shop,
Str. Mihai Eminescu 148 (de Luni pana Vineri):

Poti sa comandi o dubla (7 RON, dacă îmi aduc bine aminte) si sa nu uiți sa întrebi ce cafea au in rasnita. Cafea care o vei bea este cea mai aproape de un espresso făcut ca la carte. Dacă ai noroc de o cafea africana (gen Kenia, Etiopia, etc.) va fi o cafea cu o aciditate pronunțată dar și gusturi floreale.

O sa ai și okazia sa vezi un Kinu M47 (model mai vechi, folosit la Decaf) si sa mai stai de vorba, dacă ai nelămuriri despre cafea, espressori, etc. Locul este destul de mic dar o sa găsești oameni simpatici :-)

Cer scuze, numele corect este: Claro Coffe Shop
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
Multumesc mult, o sa ajung acolo saptamana asta neaparat, nu este foarte departe de p-ta Alba Iulia, unde lucrez, si revin cu impresii. Smile

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)