Hello There, Guest! Login Register


Lelit Grace(PL81T) - Indicator Apa

#1
Am o problema cu acest espressor si anume se opreste brusc in timpul extragerii si apare un indicator ca a ramas fara apa, si asa este a ramas fara apa Smile
Problema este ca nu primesc nici o avertizare inainte sa incep extragerea: ca este putina apa.
Nu am nici alta modalitate decat sa scot rezervorul inainte sa fac o cafea si sa vad daca am destula apa pentru ca acest model de espressor  nici nu are in lateral aceea taiatura sa vad cata apa mai este in rezervor.
Folosesc si filtru cu rasina ce a venit cu espressorul.
A mai intampinat cineva problem asta? Exista un workaround pentru ea?
 
Reply
#2
(18-02-2021, 16:42)Orichi Wrote: Am o problema cu acest espressor si anume se opreste brusc in timpul extragerii si apare un indicator ca a ramas fara apa, si asa este a ramas fara apa Smile
Problema este ca nu primesc nici o avertizare inainte sa incep extragerea: ca este putina apa.
Nu am nici alta modalitate decat sa scot rezervorul inainte sa fac o cafea si sa vad daca am destula apa pentru ca acest model de espressor  nici nu are in lateral aceea taiatura sa vad cata apa mai este in rezervor.
Folosesc si filtru cu rasina ce a venit cu espressorul.
A mai intampinat cineva problem asta? Exista un workaround pentru ea?

Am patit in primele zile cu PL81T-ul la fel ca tine. Ma asteptam sa se aprinda indicatorul ca avertizare si sa ma mai lase sa scot macar 50ml de lichid din aparat dar in momentul in care s-a aprins mi-a oprit si extractia. De atunci, inainte de fiecare utilizare verific rezervorul de apa si completez daca e cazul. Nu il scot din aparat, doar ma uit in interior sa vad ca are apa cel putin 2cm peste filtrul de rasina.
Lelit MaraX | Eureka XL
#PL43MMi
#PL81T Grace | Ascaso
 
Reply
#3
Ce îți dorești tu înseamnă două trepte de alarmare: una de nivel minim (prealarmare, cu continuarea funcționării pompei) și cealaltă de nivel minim-minimorum care coincide cu oprirea pompei.
Producătorul espressorului se bazează pe atenția utilizatorului.
Așadar, nu reprezintă o problemă, atâta poate espressorul pe care-l ai.

(18-02-2021, 16:42)Orichi Wrote: Am o problema cu acest espressor si anume se opreste brusc in timpul extragerii si apare un indicator ca a ramas fara apa, si asa este a ramas fara apa Smile
Problema este ca nu primesc nici o avertizare inainte sa incep extragerea: ca este putina apa.
Nu am nici alta modalitate decat sa scot rezervorul inainte sa fac o cafea si sa vad daca am destula apa pentru ca acest model de espressor  nici nu are in lateral aceea taiatura sa vad cata apa mai este in rezervor.
Folosesc si filtru cu rasina ce a venit cu espressorul.
A mai intampinat cineva problem asta? Exista un workaround pentru ea?
Prezent: Vibiemme Domobar Super Electronica, Sita IMS Superfine 18÷20g, Inel de dozare Barista Space, Cantar Barista Space, Distribuitor AVX, Honne, Kinu M47, Cafflano Kompresso
Trecut: Lelit PL81T, Sita Ascaso 18g, Portafiltru fara fund, Inel de dozare Suncoffee, Nivelator si Tamper Lelit
 
Reply
#4
(18-02-2021, 20:28)florandrei Wrote: Ce îți dorești tu înseamnă două trepte de alarmare: una de nivel minim (prealarmare, cu continuarea funcționării pompei) și cealaltă de nivel minim-minimorum care coincide cu oprirea pompei.
Producătorul espressorului se bazează pe atenția utilizatorului.
Așadar, nu reprezintă o problemă, atâta poate espressorul pe care-l ai.
(18-02-2021, 16:42)Orichi Wrote: Am o problema cu acest espressor si anume se opreste brusc in timpul extragerii si apare un indicator ca a ramas fara apa, si asa este a ramas fara apa Smile
Problema este ca nu primesc nici o avertizare inainte sa incep extragerea: ca este putina apa.
Nu am nici alta modalitate decat sa scot rezervorul inainte sa fac o cafea si sa vad daca am destula apa pentru ca acest model de espressor  nici nu are in lateral aceea taiatura sa vad cata apa mai este in rezervor.
Folosesc si filtru cu rasina ce a venit cu espressorul.
A mai intampinat cineva problem asta? Exista un workaround pentru ea?

Pai eu inteleg faza cu atentia daca aveam in lateral sa pot sa vad nivelul apei asa cum este la Lelit Anna de exemplu.
Dar asa nu mi se pare normal sa scot rezervorul din espresor de fiecaredata cand vreau sa fac o cafea sa vad daca am. Mentionez si faptul ca espresorul meu este sub copurile din mobila de la bucatarie, iar sa ma uit prin acea gaura sa vad cata apa am e cam la fel de greu ca si cum as scoate rezervorul cu apa pentru ca trebuie sa mut espresorul.
Nu mi se pare un feature iesit din comun pentru un espresor de aproape 3000RON.
 
Reply
#5
Băi, nu e, dar vorba aia, atâta s-a putut. Sad

Pune apă la fiecare a doua zi și ai scăpat de mort din casă.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#6
(18-02-2021, 21:48)Orichi Wrote:
(18-02-2021, 20:28)florandrei Wrote: Ce îți dorești tu înseamnă două trepte de alarmare: una de nivel minim (prealarmare, cu continuarea funcționării pompei) și cealaltă de nivel minim-minimorum care coincide cu oprirea pompei.
Producătorul espressorului se bazează pe atenția utilizatorului.
Așadar, nu reprezintă o problemă, atâta poate espressorul pe care-l ai.
(18-02-2021, 16:42)Orichi Wrote: Am o problema cu acest espressor si anume se opreste brusc in timpul extragerii si apare un indicator ca a ramas fara apa, si asa este a ramas fara apa Smile
Problema este ca nu primesc nici o avertizare inainte sa incep extragerea: ca este putina apa.
Nu am nici alta modalitate decat sa scot rezervorul inainte sa fac o cafea si sa vad daca am destula apa pentru ca acest model de espressor  nici nu are in lateral aceea taiatura sa vad cata apa mai este in rezervor.
Folosesc si filtru cu rasina ce a venit cu espressorul.
A mai intampinat cineva problem asta? Exista un workaround pentru ea?

Pai eu inteleg faza cu atentia daca aveam in lateral sa pot sa vad nivelul apei asa cum este la Lelit Anna de exemplu.
Dar asa nu mi se pare normal sa scot rezervorul din espresor de fiecaredata cand vreau sa fac o cafea sa vad daca am. Mentionez si faptul ca espresorul meu este sub copurile din mobila de la bucatarie, iar sa ma uit prin acea gaura sa vad cata apa am e cam la fel de greu ca si cum as scoate rezervorul cu apa pentru ca trebuie sa mut espresorul.
Nu mi se pare un feature iesit din comun pentru un espresor de aproape 3000RON.

E neplăcut..dar asta e. Eu ridic putin cu degetul in gaura și simt daca e prea ușor, sa nu il scot de tot. Ce mai poti face e sa estimezi cam in cat timp se consuma un rezervor intrg si sa tii minte aprox, sa verifici la doar 2 zile sa zicem
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#7
Eu zic sa iei o jojă ieftină ca aici.
Sau mai ieftin, cu un băț mai lung cu care verifici in fiecare dimineață!
Lelit PL81TEM | Lelit PL43MMi | Ascaso
 
Reply
#8
Eu am o lanterna mica pe care o folosesc sa mai arunc cate o privire in rezevor. M-am uitat pt un indicator de nivel pe Ali... dar inca nu m-am decis sa iau ceva. Incerc sa estimez cand trebuie umplut rezervorul dar asa la 2-3 luni o mai patesc.
Lelit Victoria PL91T, Kinu M47, Eureka Mignon Specialita 17NX - Red
 
Reply
#9
Senzorul de rezervor gol, nu poate fi mutat mai sus? Sa mai ramana niste apa in vas in momentul in care se face avertizarea?Faptul ca se aprinde un martor cand e gol complet si nu mai curge nimic din el, chiar nu vad la ce foloseste.
 
Reply
#10
(21-02-2021, 18:17)Eugen16 Wrote: Senzorul de rezervor gol, nu poate fi mutat mai sus? Sa mai ramana niste apa in vas in momentul in care se face avertizarea?Faptul ca se aprinde un martor cand e gol complet si nu mai curge nimic din el, chiar nu vad la ce foloseste.

Senzorul îți detectează un minim de apă în rezervor. Nu este unul care-ți indică faptul că rezervorul e gol (care ar duce la rămânerea pompei fără lichid).
Rezervorul are o piesă magnetică ce coboară în funcție de nivelul apei din rezervor. Senzorul ar trebui să fie în espressor, iar când "simte" acea piesă, declanșează oprirea pompei.
Prezent: Vibiemme Domobar Super Electronica, Sita IMS Superfine 18÷20g, Inel de dozare Barista Space, Cantar Barista Space, Distribuitor AVX, Honne, Kinu M47, Cafflano Kompresso
Trecut: Lelit PL81T, Sita Ascaso 18g, Portafiltru fara fund, Inel de dozare Suncoffee, Nivelator si Tamper Lelit
 
Reply
#11
Atunci, singura solutie eleganta ramane montarea in regim DIY a inca unui sistem de alarmare. Cineva cu pricepere si indemanare o poate face destul de usor.
 
Reply
#12
(21-02-2021, 21:34)Eugen16 Wrote: Atunci, singura solutie eleganta ramane montarea in regim DIY a inca unui sistem de alarmare. Cineva cu pricepere si indemanare o poate face destul de usor.

Da, la asta ma gandeam, ma pricep sa fac dar acum sa vad si cand am timp Smile 
As fi preferat totusi un espressor de 3k RON sa stie sa imi zica inainte sa ma opreasca in timpul extragerii ca nu am apa.

Multumesc pentru sfaturi!
 
Reply
#13
Eu iti recomand sa schimbi zilnic apa, oricat de neplacut ar fi. Altfel vei ajunge sa ai un miros neplacut din cauza florei care se dezvolta in rezervor. S-a mai discutat pe forum, este foarte dificil de curatat si de scapat de miros. Faptul ca rezervorul de la Grace are bara aceea cu flotor pentru indicatorul de nivel face ca problema sa fie mai acuta - apa intra in interior, dar nu se ventileaza, iar caldura si umezeala sunt mediu ideal pentru dezvoltarea florei nedorite.
ECM Classika PID / DF64 Gen-2 / Kinu M47 Simplicity
 
Reply
#14
Problema asta se combate foarte simplu, curățând rezervorul la max. 2 luni cu detergent fără parfum și o perie pentru curățat sticle/recipiente cu gură mică. Smile Schimbatul apei de 7 ori pe săptămână este, totuși, un pic overkill.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#15
+ un "obiect" din argint imersat in rezervor. In cazul meu, un breloc. Nu am avut niciun fel de probleme de 2 ani de cand am espressorul.
Lelit Victoria PL91T, Kinu M47, Eureka Mignon Specialita 17NX - Red
 
Reply
#16
(22-02-2021, 22:51)Orocica Wrote:
(21-02-2021, 21:34)Eugen16 Wrote: Atunci, singura solutie eleganta ramane montarea in regim DIY a inca unui sistem de alarmare. Cineva cu pricepere si indemanare o poate face destul de usor.

Da, la asta ma gandeam, ma pricep sa fac dar acum sa vad si cand am timp Smile 
As fi preferat totusi un espressor de 3k RON sa stie sa imi zica inainte sa ma opreasca in timpul extragerii ca nu am apa.

E posibil sa scapi mult mai usor, in functie de cum e proiectat sistemul de protectie lipsa apa la acest model.  Vezi daca pur si simplu nu poti sunta circuitul care opreste extractia, lasand doar partea care alimenteaza ledul. Daca senzorul ala actioneaza ca un intrerupator este foarte simplu de facut, daca doar transmite un semnal la o placa electronica e mult mai complicat.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)