Hello There, Guest! Login Register


La Spaziale S1 Mini Vivaldi II

#1
Salutare tuturor,

Are cineva experiante cu La Spaziale S1 Mini Vivaldi II ?
Ma gandesc la un upgrade si este una dintre variantele luate in calcul.

Multumesc.
Quick Mill Vetrano 2B, Eureka Olympus KRE, Tamper Torr (flat&convex), site VST, site IMS, pitcher ILLY, OCD v1, Gene Cafe CBR-101, Hottop KN-8828P-2K
 
Reply
#2
Asta este masina comerciala?
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#3
Uita-te si pe Dream / T. Pe la vreo 1600-1800E ar trebui sa fie. E ceva mai adaptat userului prosumer

#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
(08-05-2015, 12:30)organon Wrote: Asta este masina comerciala?

Nu neaparat.
S1 Mini Vivaldi este este un dual boiler care (a)duce mai degraba catre "prosumer".
Quick Mill Vetrano 2B, Eureka Olympus KRE, Tamper Torr (flat&convex), site VST, site IMS, pitcher ILLY, OCD v1, Gene Cafe CBR-101, Hottop KN-8828P-2K
 
Reply
#5
Interesant.Aspectul este oarecum derutant.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#6
Eu pot sa-ti spun ca Vivaldi II are o capacitate brutala pe abur, rezultatele frotarii fiind la nivel de profesionale. Asta nu este reflectata neaparat de parametrii tehnici ai masinii, asta spun userii si firmele de service. Pe cafea merge oricum excelent!
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#7
si eu am fost mereu un admirator La Spaziale;

si am mai scris despre Bruno Dalla Corte (si Paolo), un creator de exceptie - pe unde a trecut a lasat cate un milestone in istoria masinilor de cafea: a inceput cu La Cimbali, apoi Faema si circuitele apei in E61La Spaziale (engineering division) care-i mosteneste conceptele, apoi din 2001, noua Dalla Corte si conceptul multiboiler; pana si DC One, rasnita conectata cu masina espresso, plecand de la Mahlkonig;

cu exceptia liniei S1, celelate linii La Spaziale, cu masini comerciale de toate complexitatile, folosesc tehnologia HX, dar folosind transferul de caldura nu de la apa din boiler, ci - mult mai eficient - de la aburul din boiler (gas-liquid hx); si avand de fapt, incinta schimbatorului ca un al doilea boiler, integrat cu grupul de intertie termica mare; plus senzori, controale, injectoare de apa rece etc.

cum spuneam mai demult, Vivaldi are o baza puternica de utilizatori, forum dedicat etc.
un model de baza S1 e lamuritor descris aici;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)