Hello There, Guest! Login Register


LELIT PL81T - PRESIUNE PREA MARE

#1
Dragi colegi,

Acum cateva luni am achiziționat de pe forum un PL81T (cu accentul pe faptul ca e un aparat SH, folosit ceva vreme) cu care nu pot sa scad sub 13 bari in extractie. De cele mai multe ori, chiar 14 (cat imi sta si in backflush).

Înainte sa merg cu el într-un service dedicat, este cineva din comunitate (preferabil in Buc sau cat mai aproape) care ar putea sa ii dea de cap? Banuiesc OPV-ul, dar daca isi baag cineva nasul in el, as vrea sa fie cineva cu experienta.

Multumesc mult,
Radu

P. S. Inca nu sunt convins ca primesc PM-uri. Daca nu reactionez la vreunul, trageti-ma de mânecă.
 
Reply
#2
Iti este frica sa incerci singur?  Ai aproximaiv 11 suruburi de desurubat cu o surubelnita in cruce si apoi cu o surubelnita dreapta BUNA, sa reglezi OPV-ul. Ai aici un filmulet (eu nu agreez si nu recomand utilizarea flacarii pentru slabirea surubului de la OPV -merge si la rece) : https://youtu.be/KVtpmOQSrJQ.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#3
(04-06-2021, 18:18)Dan_R Wrote: Iti este frica sa incerci singur?  Ai aproximaiv 11 suruburi de desurubat cu o surubelnita in cruce si apoi cu o surubelnita dreapta BUNA, sa reglezi OPV-ul. Ai aici un filmulet (eu nu agreez si nu recomand utilizarea flacarii pentru slabirea surubului de la OPV -merge si la rece) : https://youtu.be/KVtpmOQSrJQ.

Dan, fix partea cu flacăra o "auzisem" si ma speriasem putin. Mersi mult pt filmulet, incerc mai pe seara!
 
Reply
#4
(04-06-2021, 18:59)radupopescu88 Wrote:
(04-06-2021, 18:18)Dan_R Wrote: Iti este frica sa incerci singur?  Ai aproximaiv 11 suruburi de desurubat cu o surubelnita in cruce si apoi cu o surubelnita dreapta BUNA, sa reglezi OPV-ul. Ai aici un filmulet (eu nu agreez si nu recomand utilizarea flacarii pentru slabirea surubului de la OPV -merge si la rece) : https://youtu.be/KVtpmOQSrJQ.

Dan, fix partea cu flacăra o "auzisem" si ma speriasem putin. Mersi mult pt filmulet, incerc mai pe seara!

Trebuie apasat f tare in jos pe opv inainte sa invarti,cu o surubelnita buna, destul de Lata si groasa pt ca altfel distrugi capul opvului. Daca se intampla asta, Se poate repara cu un mini-flex profilul, dar atunci chiar va trebui sa apelezi la cineva care se pricepe. Deci se poate, dar recomand sa il scoti cat mai in afara de aparat ca sa il tii si jos cu mana, sa opui bine rezistenta cand apeși cu surubelnita si invarti.
Lasa-l in aprox 9,5 cu sita blind
Vei simti o super îmbunătățire de gust dupa
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#5
Dan, Dragoș, mulțumesc mult pt sfaturi! I-am dat de cap. Rămân dator!
 
Reply
#6
(05-06-2021, 10:53)radupopescu88 Wrote: Dan, Dragoș, mulțumesc mult pt sfaturi! I-am dat de cap. Rămân dator!

Bravo! Enjoy
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#7
Ma bucur si sper sa fii multumit de rezultatele noii setari.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#8
Stiti cumva daca aceasta modificare afecteaza consistenta temperaturii?
Teoretic ar treebui, si cum 81T nu iti arata temperatura curenta nu prea stii ce se intama acolo.
Lelit MaraX + Eureka 17NX
 
Reply
#9
Nu cred, eu nu am simtit diferenta de gust la aceleasi cafele. Stabilitatea e f bună si la 81T la fel ca la TEM, am vazut un clip unde masura cineva dar nu mai stiu unde, scade f putin in extractie.
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#10
(10-06-2021, 19:42)Orocica Wrote: Teoretic ar treebui

De ce ar trebui sa afecteze presiunea la care e reglat OPV consistenta temperaturii?
Current: ECM Synchronika, Honne, Atom 75, DIP DS68, Kinu M47, Acaia Lunar , Brewista Smart Scale
Past: Lelit PL91T, Lelit PL72, Niche, Sette, Olympus
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)