Hello There, Guest! Login Register


Kinu M47 Phoenix

(13-01-2022, 13:41)alexcj Wrote:
(12-01-2022, 17:19)demigeo Wrote: Oameni buni... maine se pare ca ne primim dragutele de rasnite. Sper. Pt ca azi le pune pe curier...
Inshallah!

  Confirm , am primit-o eu azi Simplicity  Rolleyes .Speram sa vina in Travel Case-ul de pe site dar nu...

 
Am inteles de la fabrica faptul ca e o problema cu furnizorul si au ramas fara case-uri, nu se stie pentru cata vreme.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Adica ar cam trebui sa ni le trimita ulterior, acele hard case-uri, nu? Cam asa ar fi logic daca oferta la momentul cumpararii era cu tot cu ele ....

Tot azi am primit si eu.
Lelit PL41TEM, Kinu M47 Simplicity, Moka pot
 
Reply
Nu a scris nicaieri in forum ca rasnitele vor avea case-uri. A fost o prima serie care s-a dus catre magazinele din intreaga lume, la un pret oricum mai mare decat al nostru si apoi au ramas fara din cauza furnizorului de case-uri. Vom vedea la urmatoarea comanda de grup si de ce nu, poate vor avea vreo comanda de grup si pentru acele case-uri, pt espressomani.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(13-01-2022, 15:49)breakx Wrote: Adica ar cam trebui sa ni le trimita ulterior, acele hard case-uri, nu? Cam asa ar fi logic daca oferta la momentul cumpararii era cu tot cu ele ....

Tot azi am primit si eu.

pun prima data mana pe o manuala - Kinu Simplicity si as avea nevoie de ajutor  legat de setari pentru expresso/V60 .Cu rasnita nu a venit nimic orientativ . Gasesc pe aici  ceva sau ramane doar sa experimentez ? Multumesc !
 
Reply
La cat s-a scris... sigur gasesti... doar sa ai rabdare sa citesti.

Daca nu ai rabdare... incepi cu verificarea blocarii la zero.
Apoi, ce am scris aici:
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid118752
Cu informatiile astea in mana mai stam de vorba, altfel nu ai decat sa strici cafea incercand pe gustate...
 
Reply
Am inteles acum, deci nu era inclusa in oferta noastra.

Pentru mine oricum nu era prea utila, iesirile mele in natura sunt cu rucsacul si cortul, si acel hard case ar ocupa prea mult volum in rucsac inutil, pentru o rasnita care si asa e foarte grea, e 1kg de otel. Cei care mai fac astfel de drumetii, probabil inteleg ceea ce spun, cand trebuie adaugi inca un obiect de 1kg in rucsac te gandesti bine daca chiar merita  Rolleyes
Lelit PL41TEM, Kinu M47 Simplicity, Moka pot
 
Reply
(13-01-2022, 16:22)renatoa Wrote: La cat s-a scris... sigur gasesti... doar sa ai rabdare sa citesti.

Daca nu ai rabdare... incepi cu verificarea blocarii la zero.
Apoi, ce am scris aici:
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid118752
Cu informatiile astea in mana mai stam de vorba, altfel nu ai decat sa strici cafea incercand pe gustate...

blocarea e ok cred , la 0 . O sa parcurg topic-ul din link .Multumesc mult !
 
Reply
Ar fi un lucru rarisim... sa ai blocare cutite la zero... jumate din topicul asta sunt plangeri pe aceasta tema Smile
 
Reply
(13-01-2022, 16:19)alexcj Wrote: pun prima data mana pe o manuala - Kinu Simplicity si as avea nevoie de ajutor  legat de setari pentru expresso/V60 .Cu rasnita nu a venit nimic orientativ . Gasesc pe aici  ceva sau ramane doar sa experimentez ? Multumesc !

Ba ti-a venit si cu ceva orientativ.

https://ibb.co/gm9hSr7
[Image: gm9hSr7]
Lelit PL41TEM, Kinu M47 Simplicity, Moka pot
 
Reply
Pentru ce tip de extractie este sugerata setarea de 1.5 ture ?
 
Reply
(13-01-2022, 17:14)breakx Wrote:
(13-01-2022, 16:19)alexcj Wrote: pun prima data mana pe o manuala - Kinu Simplicity si as avea nevoie de ajutor  legat de setari pentru expresso/V60 .Cu rasnita nu a venit nimic orientativ . Gasesc pe aici  ceva sau ramane doar sa experimentez ? Multumesc !

Ba ti-a venit si cu ceva orientativ.

https://ibb.co/gm9hSr7
[Image: gm9hSr7]

vroiam ceva mai mult ...de exemplu la 1Z-presso K-plus are tabele cu setari  pentru fiecare tip de extractie +pe site tutorial . Deci ...o  sa stric ceva cafea pana ma prind .
 
Reply
Daca te referi la pagina asta:
https://1zpresso.coffee/grindsetting/

... se aplica si la Kinu, doar ca:
- punctul de zero... ba este, care este...
- si dupa ce ai lamurit punctul de zero, mai ramane de stabilit corespondenta o tura Kinu = x.y tura 1Z

A doua e cea mai simpla, e vorba de raportul dintre pasul filetului la cele doua rasnite.
 
Reply
Salut,

Aveți idee, aceasta este crăpătură? Dacă da, se rezolvă cumva pe garanție? A mai pățit careva? Mi se pare ciudat, deoarece am folosit râșnița foarte puțin, mai mult doar a stat...
 
[attachment=9340]
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
Daca citeai fix threadu asta, aflai raspunsul:

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid170812
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro | Skywalker Roaster
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
99.9% este din cauza rulmenților "presați"...

La Phoenix-ul meu se puteau scoate rulmenții lejer, cu mâna. La astea noi înțeleg să sunt cam ficși.

La garanție cu ea, @Kontrast! Smile
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
Probabil asta va urma, totuși dacă cineva din Oradea preferă "să-și bată capul" cu ea, să-mi dea de știre. Cum spuneam, n-a mâncat nici măcar un kilogram...
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
Este foarte posibil sa fi venit așa din fabrică. Eu asa am pățit in ianuarie anul trecut si mi-au schimbat-o de vreo 3 ori până a venit una fără defecte Smile
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
Cum se procedează pentru schimbare?
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
Cel mai simplu este sa iei legatura cu ei. Doamna care ti-a trimis factura, de pilda.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Ar fi simplu dacă aș avea un număr de telefon sau mail. Nu văd nici una nici alta pe factură.
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
Nu ai comunicat prin email cand ai facut achizitia?
 
Reply
(19-01-2022, 09:28)Kontrast Wrote: Cum se procedează pentru schimbare?

Da reply la e-mailul de confirmare comanda
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
Cunosc si eu 2 persoane, care nu sunt active pe aici si care au patit la fel cu plesnirea acelui plastic la Kinu M47 Phoenix (una dintre ele chiar weekendul asta a sesizat). Ambele rasnite au fost cumparate de noi si au sub 1 an vechime.
Nu am absolut nimic cu Kinu, ba chiar am si eu un m47-clasic prin masina. Totusi, la cate asemenea cazuri au tot fost semnalate, mie mi se pare ca e o problema de design la Phoenix sau poate una de calitate a materialelor, care ar trebui rezolvata.
Nu este vreun repros, se poate intampla oricarui producator. Dar ar trebui totusi ca fabrica sa ia masuri si sa isi indrepte deficienta evidenta care apare in folosirea modelului M47 Phoenix. Faptul ca este cel mai ieftin produs din gama lor, nu mi se pare ca ar avea vreo relevanta, asta neinsemnand ca e firesc sa crape atat de repede si des.
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
Cel mai probabil e vb de calitatea materialului. După ce am primit a doua râșniță tot defectă m-au rugat să aștept 1-2 săptămâni până sa o înlocuiască pt că urmau sa primească lot nou de plastic
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
Cand s-a discutat mai pe larg de asta, in urma cu 2-3 luni, una din ipoteze a fost ca poate le e mai economic sa serviseze 2-3% din cazuri decat sa puna la toate piesa metalica.

Daca e de plastic prost ales, sa se lamureasca ei, dar as zice ca e de design... sunt rasnite cu aceste piese de plastic care nu au probleme de ani de zile, si culmea, una din ele, cea pe care o folosesc eu, are doar o diagonala, doua brate ca un diametru, nici macar 3 ! Doar ca sunt facute un pic mai inginereste, structura de grinda in cruce cu profil variabil.
Deci nu se poate vorbi de forte exorbitante care trebuie compensate pe toata circumferinta... ca sa necesite mai multe brate.
 
Reply
Pai după câte imi dau seama e posibil ca procentul sa depășească 2-3%. Poate mai sunt colegi care nu au verificat Smile
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
Site-ul celor de la kinu este international, livreaza produsele pe tot globul, nu ai cum sa tragi concluzia doar de pe un forum mititel din Romania ca li s-au intors in service 2-3% sau mai mult.

Dar pentru mine a fost suficient topicul asta ca sa-mi modific comanda, am comunicat cu ei pe email, le-am platit apoi diferenta de pret, si mi-au trimis Simplicity.
Lelit PL41TEM, Kinu M47 Simplicity, Moka pot
 
Reply
Om fi noi mititei... dar pe subiectul asta cred ca stim mai multe ca "internationalu"
Plus ca penetrarea Kinu nu e chiar asa omni cat s-ar crede... nu o vad drept referinta in aproape nici un versus, sau review, inca predomina Commandante. Chiar si ranitele chinezesti, la cele doua branduri majore ma refer, sunt mai prezente in postari decat Kinu.
 
Reply
Doar un exemplu, din afara UE/UK:
Kinu VS Comandante Coffee Hand Grinder Comparison
https://alternativebrewing.com.au/collec...u-grinders
https://www.youtube.com/watch?v=g4bSrDI3Dj0
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
(19-01-2022, 10:54)RaduNim Wrote:
(19-01-2022, 09:28)Kontrast Wrote: Cum se procedează pentru schimbare?

Da reply la e-mailul de confirmare comanda

Da, așa am făcut până la urmă. Rapid s-au mișcat, într-o săptămână a și venit. Interesant mi se pare că este o unitate practic nouă.
ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)