Hello There, Guest! Login Register


Kinu M47 Phoenix

#31
O sa ma uit la pozele lui @rdumitrescu mai tarziu, dar din cele postate aici chiar nu am realizat ca axul este prins pe 3 spitze de plastic.
Acum depinde de ce plastic e vorba, dar personal prefer solutia asta dpdv tehnologic, decat boltzurile pseudo-morse de la M47 big brother.
 
Reply
#32
Din ce vad eu in poze sunt 5 spite, nu 3. Daca luam in calcul ca orice forta laterala ajunge mai intai in rulment, care distribuie forta pe o suprafata mai mare, iar mai apoi in spite, nu cred ca este o problema.

Plus ca atunci cand rasnesti, defapt aplici un moment asupra axului, nu o forta, prin urmare fortele care apar dinspre ax spre spite cred ca sunt destul de mici.

Si un alt detaliu, plasticul poate parea ieftin, dar nu inseamna ca este de proasta calitate. Poate este plastic cu fibra de sticla care are proprietatile mecanice destul de bune, suficient de bune pentru un pahar.

Un alt aspect, nu cred ca poti reduce pretul de la 320 de euro la 200 si sa folosesti aceleasi materiale, nu ai cum.
Flair Pro, 2x Kinu M47 Simplicity, V60, AeroPress 
 
Reply
#33
(11-07-2019, 11:04)johnsky Wrote:
(11-07-2019, 10:53)rdumitrescu Wrote: De curiozitate, întreb, este ceva de plastic ce nu se vede din pozele pe care le-am făcut (pozele de pe siteul Kinu sunt făcute de mine)? Am avut grijă să se vadă atât interiorul, cât și paharul. Practic dacă vezi pozele, știi ce e din plastic și ce e din metal. Am același pahar la Traveler de atâta timp și e la fel ca-n prima zi. 

Ce este din plastic la poza cu fundul râșniței (penultima poză)?

Iar întrebarea 2, pentru că-s inginer de profesie, cu ce afectează calitatea râșniței faptul că respectivele piese sunt de plastic? Alinierea este la fel de bună, iar fiabilitatea nu are de ce să fie influențată, deoarece nu sunt piese solicitate (axul stă pe rulmenți). 

Sunt de acord că paharul nu e la fel de impresionant ca la M47, dar e un produs mult mai ieftin. Mă aștept să aibă finisaje mai ieftine.
Din pozele de pe site nu se vede ca si partea de jos a axului este sustinuta tot pe parti din plastic. Pozele sunt foarte ok din punct de vedere comercial, i.e. ascund foarte bine calitatea slaba a plasticelor.

Pentru intrebarea 2, alinierea axului ar fi ajutat daca rotirea lui nu s-ar fi facut prin maner perpendicular pe el. In momentul in care invarti de maner aplici si forte laterale axului, moment in care fortezi rulmentul in suport. Suportul fiind de plastic, nu are cum sa fie la fel de fiabil cu cel din inox.


Partea de jos a axului nu avea cum să se vadă în poze, deoarece ai cuțitele acolo. Același sistem cu spițe ca cel de sus este și deasupra cuțitelor. Practic ai axul prins în 2 rulmenți, unul sus și unul jos, chiar deasupra cuțitelor.

Dar atâta timp cat ai sistemul ăla cu spițe (care sunt vreo 5, nu 3) din plastic, în care este prins rulmentul pe care stă axul, nu are cum să se strice. Solicitarea este mică, iar spițele preiau împreună forța. Așa funcționează în general spițele (vezi la roțile de bicicletă sau de mașină).

Când zici “calitatea slabă a plasticelor” la ce te referi? Au joc? Sunt rupte? Sunt strâmbe? Sunt finisate urât?

De ce sunt de calitate slabă?
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#34
Ce se vede negru in poza 3 reprezinta cele doua parti ale mecanismului de macinare, rotor si stator, ambele fiind din otel bineinteles, "suflate" cu o acoperire neagra pentru protectie, ca pe M47. Para de macinare (rotorul) sta pe ax si pe suportul acestuia, tot din otel. In interior, asa cum se vede din poze, stelutele de sustinere ce se spijina pe corpul din inox sunt din plastic. Comandante, cu 3-400 lei mai scumpa, are inca de la inceput plastic in aceeasi zona.
[Image: Epo5GaT.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#35
Părțile interioare sunt din plastic? Brațele de susținere a axului sunt din plastic?
Pana si la Xeoleo sunt din metal.. prevăd un retur dacă e asa
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
#36
(11-07-2019, 11:42)remusmarian Wrote: Părțile interioare sunt din plastic? Brațele de susținere a axului sunt din plastic?
Pana si la Xeoleo sunt din metal.. prevăd un retur dacă e asa


În mod cert este treaba fiecăruia ce cumpără și ce returnează, dar aștept și eu o părere argumentată legată de motivul pentru care ar fi proastă realizarea lor din plastic.

Presupun că la 5 ani garanție, producătorul nu se așteaptă la probleme, deci presupun că ai alte informații. Cu ce ar trebui să mă afecteze faptul că suporții sunt din plastic, atâta timp cât:

- cuțitul e perfect aliniat;
- axul stă pe rulmenți.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#37
Si din pozele de mai sus, si din cele de pe site, se observa ca spitzele sunt de plastic (sau abs), deci acest lucru nu ar fi trebuit sa surprinda pe nimeni.

Din ce am observat, asta nu ar trebui sa fie o problema. La Comandante sunt la fel, iar pana acum nu am avt nicio problema. Comandante e o rasnita f cunoscuta si raspandita pe plan international, insa daca cercetezi pe internet vei vedea ca nu se plange lumea de probleme din cauza spitzelor de plastic.

Iar referitor la costuri, sa nu uitam ca phoenix e chiar mai ieftin decat traveler.
... Ca sa nu mai vorbim de reducerea de 250 de lei pt espressomani, care face ca achizitia sa merite din plin (eu sunt f multumit de al meu comandante, insa am luat si phoenix pt backup, avand in vedere raportul calitate/pret).

LE: vad ca mi-a luat-o Liviu inainte cu postarea despre Comandante Smile
 
Reply
#38
Nu poate fi ABS, ala e un plastic moale, probabil ai scris asa, generic...
La 5 spitze, daca au minim 3x3 mm, si facute din plastic din care as face eu, cum ar fi un policarbonat folosit la parbrize, nu as avea motive de retur.
 
Reply
#39
Am primit și eu râșnița, pare de calitate. Faptul că spițele care ancorează rulmenții și axul sunt din plastic nu mă îngrijorează; rulmenții sunt de calitate și nu ii vad blocandu-se iar axul nu are joc lateral. Singura chestie ar fi într-adevăr cu paharul, e destul de subitrel dar în caz de accidente bănuiesc că poate fi înlocuit rapid și ieftin. Și fiind foarte ușor se poate cântări direct in el.
Elektra MCAL. Hario Switch || Sculptor 078s. Honne (SSP) - de vanzare. Ex.: Lelit Bianca. Brewtus IV. MaraX. Lelit PL92T. Pavoni Pro. Flair 58. Niche Zero. Eureka SD, XL, Specialita.
 
Reply
#40
(11-07-2019, 11:42)remusmarian Wrote: Părțile interioare sunt din plastic? Brațele de susținere a axului sunt din plastic?
Pana si la Xeoleo sunt din metal.. prevăd un retur dacă e asa
A venit jucăria. Pare solidă , a dispărut panicaSmile
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
#41
A ajuns si la mine.  Shy ​​​​​​
Pare ok. Am probat_o cu Etiopia de la Yume. La 8 iese aproape pudra. Abia astept sa o probez acasa pe espresor. Macinatura e omogena, ok. 
Multumesc forumului pentru achizitie.
Bezzera Unica+Eureka Mignon Specialita
 
Reply
#42
8 inseamna nici o tura, corect ?
Ai blocare cutite la gradatia zero ?
 
Reply
#43
(11-07-2019, 14:25)cstef30 Wrote: A ajuns si la mine.  Shy ​​​​​​
Pare ok. Am probat_o cu Etiopia de la Yume. La 8 iese aproape pudra. Abia astept sa o probez acasa pe espresor. Macinatura e omogena, ok. 
Multumesc forumului pentru achizitie.


Pe la 2 ture și jumătate poți începe să testezi pentru espresso.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#44
La 0 am blocare. 
Testez acasa, multumesc.
Bezzera Unica+Eureka Mignon Specialita
 
Reply
#45
Discutiile despre logistica,  livrare / awb etc le-am mutat pe topicul de reduceri Kinu. Aici ramanem pentru generalitati, chestiuni tehnice etc.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#46
(11-07-2019, 11:20)renatoa Wrote: O sa ma uit la pozele lui @rdumitrescu mai tarziu, dar din cele postate aici chiar nu am realizat ca axul este prins pe 3 spitze de plastic.
Acum depinde de ce plastic e vorba, dar personal prefer solutia asta dpdv tehnologic, decat boltzurile pseudo-morse de la M47 big brother.

Din ce am inteles, Phoenix nu mai are nimic in comun cu morse. Si cutitele par sa fie montate in plastic. 

E practic alta rasnita cu alt principiu de constructie.
 
Reply
#47
Cutitele nu au cum sa fie montate in plastic, axul este (inca... Big Grin ) de metal.
Rulmenti sunt incastrati in steaua aia cu 5 bratze, care e de plastic, in locul bulonului masiv de la M47.
Nu stiu unde vedeti pe toate partile principii noi...  Confused Huh
 
Reply
#48
Am vorbit de ax?

Cuțitul fix pare să fie montat in plastic. Din moment ce nu am văzut șuruburi, prinderea cuțitului fix și cele două "roți" în care stau rulmenții, par sa formeze un ansamblu împănat in cilindrul de metal.

Nu e nimic rău în plastic dar în timp rămâne de văzut cum o sa se comporte.
 
Reply
#49
(11-07-2019, 18:09)dev Wrote: Am vorbit de ax?

Cuțitul fix pare să fie montat in plastic. Din moment ce nu am văzut șuruburi, prinderea cuțitului fix și cele două "roți" în care stau rulmenții, par sa formeze un ansamblu împănat in cilindrul de metal.

Nu e nimic rău în plastic dar în timp rămâne de văzut cum o sa se comporte.

Din moment ce sunt aceleasi cutite... si acelasi tub exterior de metal masiv, de unde si de ce sa apara un plastic intermediar la prindere cutitului fix ?  Confused Huh
Cutitul fix este pur si simplu presat in corpul rasnitei, nu se mai umbla la el. Ca la fra'su al mare...

Cu cele doua roti de plastic e alta poveste, as zice ca sunt lipite de peretele interior, multe alte rasnite folosesc solutia asta si nu vad vreun impediment major.
 
Reply
#50
Va zic eu maine mai exact...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#51
De la sursă:

Code:
The "classic'' M47 have morse cone principle and the Phoenix have same axle and adjustment wheel but the bolts that are made in metal and are press fit and conical are changed to plastic components made by a big hopper in ABS plastic where the ,,bolts'' are implement inside as well the lower part where the burr set in installed.
 
Reply
#52
Din textul tău reiese că cele două traverse care țin axul au fost înlocuite cu acele piese cu spițe. Ceea ce este adevărat. Și pâlnia e mai mare, deci se încarcă mai ușor.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#53
Sau reiese că în interiorul cilindrului metalic e o "cămașă" de plastic care susține tot mecanismul de râșnire, inclusiv cuțitul fix.

Probabil o sa scoată cineva cuțitul mobil și o să elucideze misterul.
 
Reply
#54
(11-07-2019, 21:05)dev Wrote: Sau reiese că în interiorul cilindrului metalic e o "cămașă" de plastic care susține tot mecanismul de râșnire, inclusiv cuțitul fix.

Probabil o sa scoată cineva cuțitul mobil și o să elucideze misterul.
Da, parțial asa este. Dar imbinările sunt bune (+adeziv) și componentele nu se mișcă. Și cuțitul exterior nu poate fi demontat, nu are joc si pare să fie îmbinat direct pe carcasa ca în cazul modelului m47 clasic, deasupra lui venind acea "cămașa" de plastic care ancorează rulmentul inferior și axul prin cele 5 spițe. Pe muchia superioară a cuțitului exterior dinspre carcasa vad o indentație mica in care intra o parte din acea cămașa.
Elektra MCAL. Hario Switch || Sculptor 078s. Honne (SSP) - de vanzare. Ex.: Lelit Bianca. Brewtus IV. MaraX. Lelit PL92T. Pavoni Pro. Flair 58. Niche Zero. Eureka SD, XL, Specialita.
 
Reply
#55
De unde si vorba ca o poza valoreaza 1000 cuvinte.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#56
Astept sa o primesc si eu maine si o sa incerc sa pun niste poze de comparatie (una langa alta) cu comandante. Din ce am vazut pana acum in poze si din ce am inteles de pe la voi, nu ar trebui sa fie probleme.

Sent from my mobile, using Tapatalk
 
Reply
#57
(11-07-2019, 22:56)Mihai L Wrote: De unde si vorba ca o poza valoreaza 1000 cuvinte.

[Image: 3WfTmYw.jpg][Image: 2ivASNJ.jpg][Image: ZbKKEEK.jpg]Mie îmi pare ceva metalic in jurul cuțitului exterior; poate reușeste cineva să facă niște poze mai bune.

[Image: RbBNqQo.jpg]
Elektra MCAL. Hario Switch || Sculptor 078s. Honne (SSP) - de vanzare. Ex.: Lelit Bianca. Brewtus IV. MaraX. Lelit PL92T. Pavoni Pro. Flair 58. Niche Zero. Eureka SD, XL, Specialita.
 
Reply
#58
(11-07-2019, 10:35)renatoa Wrote: Glumesti, tot ce ne arati drept plastic sunt parti nesupuse la efort, cu rol secundar in procesul de rasnire.
Si nu e noutate, conul de alimentare cu boabe a fost de plastic si la M38.

In afara de paharul de colectare (care pare realizat dintr-un plastic foarte rezistent), rasnita M38 este realizata integral din metal (inox + otel)
[Image: FVwaMqp.jpg][Image: 1YyJqjK.jpg]
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor
 
Reply
#59
A mea are gulerul de alimentare din plastic, pentru ca mi s-a si crapat..
Si nu sunt singurul, mai este cel putin un forumist care mi-a scris la vremea cand am relatat incidentul, ca si a lui are gulerul ala de plastic crapat.
In schimb, paharul la mine este compozit, peretii laterali din aluminiu eloxat negru, si fundul sub forma unui capac de plastic, cu insertie cauciucata anti alunecare. Se vede ca e aluminiu in locul unde se freaca de corp atunci cand nu il introduci perfect pe directie.
De M38 vorbim.
 
Reply
#60
Fata de M38
- alimentarea cu boabe este mai facila
- nu sar fragmente de boabe in timpul rasnirii
- la iesire este un plastic (imbinarea este plastic pe plastic, insa foarte ferma). Se electrizeaza mai mult, dar nu e o problema.
- se simt mai tare vibratiile. Mult mai tare, din cauza corpului mai subtire (intr-una din poze se vede sudura pe lungimea corpului)
- viteza mai mare de macinare, forta ceva mai mica. Mai lejer din punctul de vedere al formei manerului, care aduce mai aproape planul cutitelor de planul rotatiei
- sta mai bine in mana. La M38 udam mana si o stergeam si apoi era OK.
- mai usoara
- modalitatea de reglaj este OK
Cutitul interior nu mai este prins, probabil induce un joc suplimentar intre cutite. Modalitatea de blocare mi se pare eleganta.
Macinatura imi place cum arata. Pentru V60 am macinat la 4 (vs 2.6 la M38). Mult prea fin, cred ca trebuie deja 5-6.
Sunt curios cum va fi pentru ibric. Si ca finete, si ca forta/durata.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 5 Guest(s)