Hello There, Guest! Login Register


Kinu M47 Phoenix

#1
Pe tacute, Kinu adauga un nou model, cu un nume sugestiv: Phoenix.
Asteptam detalii despre ce au sacrificat, sau daca pretul e o greseala.
Pentru ca din imagine nu prea vedem modificari... in sfarsit au renuntat la suportul opritor de deget, in favoarea unui manson de cauciuc, si paharul colector e mai mare, de 40-50 grame.
Repede la preorder, pana nu se epuizeaza minunea Smile

[Image: INDEX-Kinu-Phoenix.jpg]
 
Reply
#2
Asta era marea revelatie la inceput de Iunie sau mai urmeaza si altceva? Phoenix asta pare un Traveler, cum ai zis si tu, fara opritor si pahar mai mare.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#3
Ce e asa bun la pret? vorbim totusi de 1000ron. Vorbesti de parca ar fi fost o promotie de 30-50% reducere.
 
Reply
#4
Cu siguranta @renatoa era sarcastic... Smile
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#5
Sa asteptam achizitia de grup pentru forum, luna asta primim vesti. La un pret "cu dedicatie" e posibil sa fie hit, mai ales ca va suporta mai multe tipuri de cutite. Nu cred ca va veni din prima cu doua rotoare, dar in mod normal se vor putea folosi si rotoarele normale de M47 si cele de brew aflate in teste.
Usor, usor aflam mai multe...
Update: a apărut in sectiunea de reduceri, direct de la fabrica:
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...47-PHOENIX
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Nu, n-am fost sarcastic, sunt curios ce cumperi sub 1000 ?
Sau si dumneata ca ai mei colegi care ma intreaba ce are cafeaua aia de 40 lei kilu, ca e de firma, nu ca noname-urile de peste 100 care le prepar eu... acum fusei sarcastic Big Grin
 
Reply
#7
(06-06-2019, 10:11)renatoa Wrote: Nu, n-am fost sarcastic, sunt curios ce cumperi sub 1000 ?

Nu e vorba de ce cumpar sub 1000 de lei, e vorba de diferenta aprope inexistenta in asta si Traveler. Doar ca sa ai inca un produs un portofoliu? Sau care e logica?
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#8
Sa dai un semnal de relansare dupa incendiu ?
Nu sugereaza numele suficient de clar asta ?

Si mai profiti de ocazie ca sa corectezi singurele nemultumiri constatate visavis de Travel: opritorul si capacitatea redusa.
Numai ca asta il face un competitor si mai aprig pentru M47 standard, care nu mai prezinta nici un avantaj palpabil.
 
Reply
#9
Macini mult mai greu pe traveler decat pe asta. Eu unul nici nu prea pot folosi Traveler caci imi cad boabe (avand corpul mai mic), in special cand macini pt espresso/kompresso si macin destul de greu.
Cand am pus cutitele experimentale de brew pe Pheonix pt a macina pentru espresso Smile a fost o diferenta fantastica de forta de rasnire, putand si o fata mai slabuta sa macine manual fara sa simta greutate. Dar tinea dublu ca timp, ceea ce nu era o problema caci invarti mult mai relaxat si 1min.30 nu trece asa greu. Intre timp s-au experimentat si alte profile de taiere si nu stiu in secunda asta care este cutitul castigator dar vom afla sigur. Cand am testat eu, pe site Kruve diferenta de fines era de 30% intre cutitele clasice si cele de test.  Nu o luati ca sigura informatia, caci nu stiu cutitul iesit castigator din cele testate de fabrica, dar esential era faptul ca pe aceeasi rasnita vei putea schimba cutitele foarte simplu (rotorul mai exact).

O imagine recenta de la expozitia din Berlin, unde se lanseaza oficial si modelul Pheonix

[Image: aBPtQxI.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
(06-06-2019, 11:08)renatoa Wrote: Sa dai un semnal de relansare dupa incendiu ?
Nu sugereaza numele suficient de clar asta ?

Nu e ca si cum nu s-ar mai fi gasit nicio rasnita Kinu de vanzare de noua pret de 3 ani... In fine. Fiecare cu opiniile lui.

@Lyvyoo ai idee daca acest rotor de brew se va potrivi si la M47 clasic? Sau ca sa-l poti folosi trebuie sa cumperi Pheonix?
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#11
Nu stiu mai multe decat am scris mai sus, ramane de vazut...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
Ca se macina mai usor cu alte profile, (si tratamente ale suprafetei otelului) nu e de mirare, am accentuat asta si in review-ul Feldgrind, dand si cifre 4 vs 11 kg forta aplicate la o manivela de 10 cm.
Doar ca personal nu am constatat o crestere chiar asa substantiala a timpului de macinare, 20 grame imi ia in jur de 40 secunde, pentru ca daca e mai usor totusi nu incerc sa invart mai rapid, pastrez un tempo similar cu Kinu, doar ca mai relaxant muscular.
 
Reply
#13
(06-06-2019, 11:11)Lyvyoo Wrote: Macini mult mai greu pe traveler decat pe asta. Eu unul nici nu prea pot folosi Traveler caci imi cad boabe (avand corpul mai mic), in special cand macini pt espresso/kompresso si macin destul de greu.
Cand am pus cutitele experimentale de brew pe Pheonix pt a macina pentru espresso Smile a fost o diferenta fantastica de forta de rasnire, putand si o fata mai slabuta sa macine manual fara sa simta greutate. Dar tinea dublu ca timp, ceea ce nu era o problema caci invarti mult mai relaxat si 1min.30 nu trece asa greu. Intre timp s-au experimentat si alte profile de taiere si nu stiu in secunda asta care este cutitul castigator dar vom afla sigur. Cand am testat eu, pe site Kruve diferenta de fines era de 30% intre cutitele clasice si cele de test.  Nu o luati ca sigura informatia, caci nu stiu cutitul iesit castigator din cele testate de fabrica, dar esential era faptul ca pe aceeasi rasnita vei putea schimba cutitele foarte simplu (rotorul mai exact).

Poate e mai usor cu cutitele de brew si o cafea prajita mai bine fiindca cu o cafea light, de filtru, tot greu e. Hiku are cutite cu profil de "ultra-brew" si nu e usor cu o cafea light.

Sunt si eu curios cat de mult se schimba rezultatele schimband doar cutitul mobil. De obicei ambele cutite ofera un comportament diferit.
 
Reply
#14
Da, asta chiar este ciudata abordarea, pentru ca cel fix/exterior este in mod majoritar taietor, cel interior este in principal pentru antrenare/impingere, nu are muchii taioase.
Dar sa lasi pe seama userului schimbarea cutitului fix asta chiar ar fi o metoda garantata de a-si creea probleme inutile...
 
Reply
#15
Personal nu am nicio o problema sa rasnesc cafele light pe Xeoleo, cred ca pe ceva gen kinu cu cutite mai mari e mai usor.
E mai mare ca si traveler-ul basic nu? Si body de aluminiu ma gandesc. Si un pic mai ieftin.
" Traveler S+ " cu un discountSmile
PL41TEM; Kinu Pheonix  
 
Reply
#16
(06-06-2019, 22:35)remusmarian Wrote: ... cu cutite mai mari e mai usor.
...

Cutite mai mari nu inseamna ca vei rasni mai usor.
Doar presupun, nu am incercat, la acelasi model de cutite odata cu marirea diametrului se mareste si efortul necesar pentru a rasni la acelasi reglaj pentru "finete" (diametru particule rezultate).
Cred ca am citit pe acest thread de diferenta intre M38 si M47 vis-a-vis de efortul depus.
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#17
Cutite mai mari inseamna mai multe boabe care intra simultan.
La rasnitele electrice, unde motorul preia efortul, nu sesizam decat cresterea vitezei de macinare cu cresterea cutitelor.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#18
Strict la aceasi dantura si la aceasi lungime a manivelei, e o problema de parghii/geometrie.
Dantura poate schimba multe, inclusiv cate boabe intra la rasnire, poti avea boabe mai putine cu o rasnita mai mare, paradoxal.
Dar la Kinu, cel putin pana acum, cu 47 s-a macinat mai greu decat cu 38.
Cutitele noi pot schimba asta radical.
 
Reply
#19
Pe când s-ar anunța un preț pentru forum? Pentru noua apariție, Phoenix!

Trimis de pe al meu VTR-L29 folosind Tapatalk
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#20
Incerc in săptămâna ce urmează sa aflu, oricum, foarte curand ar trebui...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
Mulțumesc!
Anunți aici?

Trimis de pe al meu VTR-L29 folosind Tapatalk
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#22
Pe topicul de reduceri
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#23
(06-06-2019, 11:08)renatoa Wrote: Numai ca asta il face un competitor si mai aprig pentru M47 standard, care nu mai prezinta nici un avantaj palpabil.

Aici sunt și nu sunt de acord cu tine. Le-am folosit mult timp pe ambele (am Phoenix de mai bine de o lună, de când lucrez la poze). Phoenix este la fel de mare ca M47, iar măcinăturile sunt identice. M47, Traveler și Phoenix au exact aceleași cuțite și sunt la fel aliniate.

Strict din punct de vedere al calității măcinăturii, nu vei putea vedea nicio diferență între M47 și Phoenix. Dar diferența dintre ele este exact la construcția corpului. M47 este o râșniță grea cu o construcție cât se poate de top, cu foarte multe elemente de metal, pahar cu magneți etc, iar Phoenix are o construcție mult mai simplă și cu materiale evident mai ieftine - pâlnia de abs, paharul fără magneți etc. 

Din moment ce e mult mai rapid și ieftin să producă Phoenix, prețul e mai mic, chiar dacă au aceleași cuțite. 

Acum decizia e clar a utilizatorului. Vrei să plătești mai mult pe un corp mai frumos făcut cu diverse detalii în plus (care nu schimbă cu nimic calitatea măcinăturii), atunci iei M47. Vrei o versiune mai ieftină, iei Phoenix. 

După cum am discutat cu ei și scrie și prin comunicatele de presă, Phoenix e o râșniță pe care o pot produce acum, cu echipamentele care au supraviețuit incendiului. 

Cu Liviu nu sunt de acord în ce privește Traveler. Nu mi se pare că macini mai greu cu niciuna din ele, iar Traveler îl folosesc 4 zile din 5 pentru Aeropress. N-am vorbit cu ei direct legat de asta, dar sunt destul de convins că opritorul a fost înlocuit la Phoenix pentru a reduce timpul de fabricație / costul, nu pentru că ar fi mai bună banda de silicon. Sau cine știe.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#24
Ce poti sa ne zici de cutitele de brew? Din ce ai relatat, pare ca ai folosit pe Phoenix cutitele actuale de pe toate M47, cu profil de espresso. Sunt interschimbabile cutitele?

Adica as putea sa iau un Phoenix cu cutine de brew, si sa le pun pe M47 clasic, iar cele de acum de pe M47 sa le mut pe Phoenix? Astfel as folosi M47 pentru brew, avand capacitate mai mare a paharului, si Phoenix pentru espresso, asta daca pretul de la achizitia de grup va fi atractiv.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#25
Dacă vor face cuțite de brew, probabil vor fi interschimbabile. Dar nu există niciun cuțit de brew acum. Phoenix are exact aceleași cuțite ca M47 și Traveler. 

Phoenix are capacitate mai mare a paharului, fiind din plastic. La M47, prinderea magnetică mănâncă din volumul interior. 

Dar chiar și așa, cuțitele astea merg foarte bine la brew. Dacă vrei un pic mai puține fines, nu lovești deloc râșnița când termini de măcinat și arunci ce se electrizează pe cuțite.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#26
Am primit rasnita. Urmeaza sa o compar cu vechiul kinu, insa prima impresie este dezamagitoare. Ma asteptam la cost cutting measures, insa efectiv totul e de plastic.
​​​​​​​[Image: zWvGNZ9.jpg][Image: M9FwIAA.jpg][Image: 2R3knSw.jpg][Image: AWSMsSy.jpg]
 
Reply
#27
Glumesti, tot ce ne arati drept plastic sunt parti nesupuse la efort, cu rol secundar in procesul de rasnire.
Si nu e noutate, conul de alimentare cu boabe a fost de plastic si la M38.
Montarea magnetilor este normal sa fie facuta in plastic, era o complicare inutila sa le fi facut o montura metalica, si nu se castiga nimic. Personal prefer paharelul montat prin frictiune de departe oricaror alte metode.

Daca e ceva nou, si care ma intriga, este iesirea macinaturii, nu reusesc sa disting daca ce se vede acolo negru este acoperire black oxyde, sau plastic... cu siguranta insa cutitele nu sunt de plastic Big Grin
 
Reply
#28
(11-07-2019, 10:35)renatoa Wrote: Glumesti, tot ce ne arati drept plastic sunt parti nesupuse la efort, cu rol secundar in procesul de rasnire.
Si nu e noutate, conul de alimentare cu boabe a fost de plastic si la M38.
Montarea magnetilor este normal sa fie facuta in plastic, era o complicare inutila sa le fi facut o montura metalica, si nu se castiga nimic. Personal prefer paharelul montat prin frictiune de departe oricaror alte metode.

Daca e ceva nou, si care ma intriga, este iesirea macinaturii, nu reusesc sa disting daca ce se vede acolo negru este acoperire black oxyde, sau plastic... cu siguranta insa cutitele nu sunt de plastic Big Grin
Nu vad unde e gluma. Mai ales cand axul este acum sustinut de parti din plastic, destul de subtiri. Sau axul nu e supus la efort?

Stiam ca paharelul va fi montat prin frictiune si nu va mai avea interior din inox, insa plasticul din care e facut e o gluma proasta. Maxim 2mm grosime. Ai impresia ca se sparge daca nu esti atent.

Probabil ar trebui sa il compar cu un traveler, nu cu M47 simplu, insa sincer pur si simplu ma asteptam la mai mult.
 
Reply
#29
De curiozitate, întreb, este ceva de plastic ce nu se vede din pozele pe care le-am făcut (pozele de pe siteul Kinu sunt făcute de mine)? Am avut grijă să se vadă atât interiorul, cât și paharul. Practic dacă vezi pozele, știi ce e din plastic și ce e din metal. Am același pahar la Traveler de atâta timp și e la fel ca-n prima zi. 

Ce este din plastic la poza cu fundul râșniței (penultima poză)?

Iar întrebarea 2, pentru că-s inginer de profesie, cu ce afectează calitatea râșniței faptul că respectivele piese sunt de plastic? Alinierea este la fel de bună, iar fiabilitatea nu are de ce să fie influențată, deoarece nu sunt piese solicitate (axul stă pe rulmenți). 

Sunt de acord că paharul nu e la fel de impresionant ca la M47, dar e un produs mult mai ieftin. Mă aștept să aibă finisaje mai ieftine.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#30
(11-07-2019, 10:53)rdumitrescu Wrote: De curiozitate, întreb, este ceva de plastic ce nu se vede din pozele pe care le-am făcut (pozele de pe siteul Kinu sunt făcute de mine)? Am avut grijă să se vadă atât interiorul, cât și paharul. Practic dacă vezi pozele, știi ce e din plastic și ce e din metal. Am același pahar la Traveler de atâta timp și e la fel ca-n prima zi. 

Ce este din plastic la poza cu fundul râșniței (penultima poză)?

Iar întrebarea 2, pentru că-s inginer de profesie, cu ce afectează calitatea râșniței faptul că respectivele piese sunt de plastic? Alinierea este la fel de bună, iar fiabilitatea nu are de ce să fie influențată, deoarece nu sunt piese solicitate (axul stă pe rulmenți). 

Sunt de acord că paharul nu e la fel de impresionant ca la M47, dar e un produs mult mai ieftin. Mă aștept să aibă finisaje mai ieftine.
Din pozele de pe site nu se vede ca si partea de jos a axului este sustinuta tot pe parti din plastic. Pozele sunt foarte ok din punct de vedere comercial, i.e. ascund foarte bine calitatea slaba a plasticelor.

Pentru intrebarea 2, alinierea axului ar fi ajutat daca rotirea lui nu s-ar fi facut prin maner perpendicular pe el. In momentul in care invarti de maner aplici si forte laterale axului, moment in care fortezi rulmentul in suport. Suportul fiind de plastic, nu are cum sa fie la fel de fiabil cu cel din inox.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)