Hello There, Guest! Login Register


Kettle Bonavita incapacitat subit, caut service

#1
Buna ziua,

Am avut neplacuta surpriza sa constat azi dimineata ca fierbatorul meu electric termostatat Bonavita nu mai reactioneaza in nici un fel la apasarea oricarui buton. Suspectez recentele caderi de curent din zona unde locuiesc ca fiind cauza. Afisajul si cele doua LED-uri de pe panoul frontal sunt stinse.
Nu mai este de ani buni in garantie si din pacate nici nu mai am documentele de la achizitie, de obicei la certificatul de garantie se anexa o lista cu unitati de service.
Aveti cunostinta de vreun service de profil la care sa il prezint pentru investigare/reparatie?

Multumesc anticipat!
Quick Mill Vetrano 2B Evo, Mahlkonig Vario, Kinu M47, Comandante MK3 Red Sonja, Tamper Motta 9bar, Tamper Concept Art Technik, acaia pearl black, acaia lunar, Aeropress, V60, French Press, Cold Bruer
 
Reply
#2
Cred ca orice electrician iti poate face o "diagnoza" a fierbatorului, nu e nevoie de service specializat.
Aeropress, V60, Kalita wave, Kinto 01, Hario Syphon, Gabi Master A, Comandante Nitro blade, Hario v1 scale, Acaia Pearl, Acaia Lunar,  Synesso, Mythos 1
 
Reply
#3
(29-06-2021, 23:21)Ernest Valentin Wrote: Cred ca orice electrician iti poate face o "diagnoza" a fierbatorului, nu e nevoie de service specializat.

Partea electronica e mai dificil de diagnosticat de un simplu electrician.
Quick Mill Vetrano 2B Evo, Mahlkonig Vario, Kinu M47, Comandante MK3 Red Sonja, Tamper Motta 9bar, Tamper Concept Art Technik, acaia pearl black, acaia lunar, Aeropress, V60, French Press, Cold Bruer
 
Reply
#4
Electrocasnicele actuale au electronica mai complexa decat un Bonavita, care e chiar un pic cam arhaic pentru ce s-ar presupune ca ar trebui sa faca electronica aia, la pretentiile noastre.
Am reparat unul, dar avea viatza, nu era stins complet, problema a fost de la senzorul de temperatura, deplasat de la locul lui si plin de calcar.
 
Reply
#5
(30-06-2021, 13:53)renatoa Wrote: Electrocasnicele actuale au electronica mai complexa decat un Bonavita, care e chiar un pic cam arhaic pentru ce s-ar presupune ca ar trebui sa faca electronica aia, la pretentiile noastre.
Am reparat unul, dar avea viatza, nu era stins complet, problema a fost de la senzorul de temperatura, deplasat de la locul lui si plin de calcar.

Al meu e mort de tot. Nu mai misca nimic. O sa-l desfac sa vad daca pot identifica vreo defectiune evidenta/componenta prajita. Dar a trecut multa vreme de cand am mai depanat aparatura electronica si nici timp nu prea mai am din pacate.
Quick Mill Vetrano 2B Evo, Mahlkonig Vario, Kinu M47, Comandante MK3 Red Sonja, Tamper Motta 9bar, Tamper Concept Art Technik, acaia pearl black, acaia lunar, Aeropress, V60, French Press, Cold Bruer
 
Reply
#6
M-as uita dupa sigurantza principala, in primul rand.

Daca aia este in regula, vezi o dioda montata smd, pe partea cu traseele cablajului, marcata ZD2, un zenner de 24v, s-a dus la multi. Se vede afumata daca e dusa.
 
Reply
#7
(30-06-2021, 16:51)renatoa Wrote: M-as uita dupa sigurantza principala, in primul rand.

Daca aia este in regula, vezi o dioda montata smd, pe partea cu traseele cablajului, marcata ZD2, un zenner de 24v, s-a dus la multi. Se vede afumata daca e dusa.

Multumesc frumos, o sa verific negresit.
Quick Mill Vetrano 2B Evo, Mahlkonig Vario, Kinu M47, Comandante MK3 Red Sonja, Tamper Motta 9bar, Tamper Concept Art Technik, acaia pearl black, acaia lunar, Aeropress, V60, French Press, Cold Bruer
 
Reply
#8
(30-06-2021, 16:51)renatoa Wrote: M-as uita dupa sigurantza principala, in primul rand.

Daca aia este in regula, vezi o dioda montata smd, pe partea cu traseele cablajului, marcata ZD2, un zenner de 24v, s-a dus la multi. Se vede afumata daca e dusa.

Ai avut dreptate, s-a prajit dioda ZD2. Insa pana sa ajungi la dioda, de ce oare au ales sa foloseasca suruburi cu trei aripi pentru asamblarea bazei fierbatorului? ! Este foarte posibil sa nu ai o surubelnita potrivita la indemana.

Iti multumesc inca o data pentru sfat!


Attached Files Thumbnail(s)
           
Quick Mill Vetrano 2B Evo, Mahlkonig Vario, Kinu M47, Comandante MK3 Red Sonja, Tamper Motta 9bar, Tamper Concept Art Technik, acaia pearl black, acaia lunar, Aeropress, V60, French Press, Cold Bruer
 
Reply
#9
Masuri de protectie…
Un surub standard poate fi demontat de un copil curios sa vada ce e in spatele unui capac.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)