Hello There, Guest! Login Register

Intrebare de amator

Salut!

Ma intereseaza sa ofer cadou un expresor de buget pentru amator de cafea. Am facut vazut multe fire de discutie in care sfaturile in general puneau mai mult accent pe rasnita si nu pe espresor. Pentru mine solutia nu este o rasnita, stiu sigur ca persoana respectiva isi doreste un aparat care sa faca o cafea decenta, cel putin mai buna decat o poate face la ibric. Ca si termen de comparatie, la mine la munca exista un aparat nespresso care accepta acele capsule rotunde de cafea. As vrea sa ma apropii cat de mult pot de genul acesta de aparat, in limita bugetului.

Eu ma gandesc astfel la un espresor de buget si cafea de calitate gata macinata, fie ea la punga sau la mono doze. Imi puteti recomanda o solutie pentru genul acesta de cerinte? Ca si buget nu am cum sa depasesc 400 lei, din pacate. Pana acum am gasit urmatoarele:

Gaggia Gran Syle : 350 RON

Star-Light EMD-1515R : 230 RON

BeanZ Wave cu 96 de capsule: 280 RON

Momentan cred ca Gaggia Gran Style ar trebui sa fie alegerea cea mai buna. Nu stiu inca de unde sa procur cafea macinata sau monodoze de calitate pentru aparat.
StarLight EMD ar fi varianta si mai ieftina a lui Gaggia, dar din ce am citit prin reviewuri calitatea produsului este foarte proasta.
BeanZ ar trebui sa fie cel mai usor de utilizat dar imi imaginez ca nu are cum sa iasa o cafea la fel de buna. Sunt obligat sa cumpar capsule doar la BeanZ si nu stiu cat de bune sunt.

Ce parere aveti? Credeti ca totusi as putea gasi altceva in bugetul respectiv? Accentul as vrea sa il pun pe calitatea cafelei si usurinta de utilizare a aparatului. Stiu ca nu pot compara cafeaua cu una facuta la un espresor de calitate si cafea prajita proaspat, dar nici nu urmaresc un ideal asa de inalt.

Apreciez orice fel de sfat aici. Inclusiv ce fel de cafea macinata sau monodoze s-ar putea folosi impreuna cu acest aparat pentru un rezultat decent.

Imi cer scuze daca exista deja aceasta intrebare raspunsa pe forum. Am tot incercat sa gasesc dar nu am gasit in nici o parte formulat in asa fel incat sa ma lamuresc cu problema mea. Daca totusi exista iareu am omis, am sa sterg aceasta postare repede.

Multumesc!
Lelit PL43MMI, Aeropress

Reply
Nu ai găsit discuții pentru că nu se discuta despre automate, capsulate sau alte aparate ce merg cu cafea măcinată din comerț.

Având în vedere faptul că discuția despre cafea de calitate incepe cu o cafea ce costa minim 100 de lei pe kg boabe, îți poți da seama cat de mic e bugetul daca vrei sa scoți ceva decent din acea cafea.

Al doilea aspect e necesitatea unei râșnițe decente pentru orice metodă de preparate abordată. Chiar și o manuală decenta e undeva in jurul 400 de lei.
factory g106, baby+pid+dimmer+bpm+opv, m47, ims, fluid bed roaster

Reply
Intrebarea nu este raspunsa, ci respinsa in nenumarate incercari de-a lungul vremii.
Asta e... un forum de masochisti, unde usurinta de utilizare e pe ultimul loc.

Totusi, ca sa nu zici ca suntem rai, in bugetul respectiv as lua rasnita XEOLEO la vreo 250 lei, din EU, un Aeropress la 130 lei, din tara.
Un cantar si un termometru ar mai adauga inca 200 lei, se pot lua mai tarziu.

Reply
Atunci as veni cu urmatoarea intrebare. Cafeaua gata macinata la kilogram sau mono dozele sunt toate mult prea slabe pentru a fi bagate ni seama? Ma gandesc ca totusi o cafea calitativa macinata cumparata din magazin sau online + un espresor tot e o reteta mai buna decat cafea la filtru sau la ibric.

As vrea sa evit rasnita, in special una manuala deoarece stiu ca persoana respectiva doreste un espresor. Prefer sa ofer alt cadou decat sa ii ofer o rasnita si o lista intreaga de lucruri pe care trebuie sa le mai cumpere si sa le mai faca.

Ca sa fac o analogie cu masini: persoanei respetive ii place Skoda Octavia. O masina decenta, usor de condus si de incredere. Eu nu am bani decat de un Logan chel sau ceva Great Wall. Vin cu intrebarea asta pe un forum al pasionatilor de masini de curse, ma astept ca majoritatea sa imi recomande un MX-5 sau mai bine sa imi iau un kart cu care sa ma dau pana cand reusesc sa imi cumpar un BMW mai de doamne ajuta la SH.

Ceea ce vreau sa zic este ca e posibil ca si cerintele mele sa nu fie in acord cu tematica forumului.
Lelit PL43MMI, Aeropress

Reply
Quote:Cafeaua gata macinata la kilogram sau mono dozele sunt toate mult prea slabe pentru a fi bagate ni seama?

DA! Tot ce este macinat iese din discutie.
Putem negocia la boabe+rasnit pe loc ianainte de preparare.
Quote:Ma gandesc ca totusi o cafea calitativa macinata cumparata din magazin sau online + un espresor tot e o reteta mai buna decat cafea la filtru sau la ibric.

FALS !
cand am inceput sa beau cafea proaspat prajita, dupa 20 ani de alimentara, a fost un soc.
Se pare ca dumneata nu ai trecut inca prin el.

Analogia cu masina este si nu este... ambele te duc de la A la B, drumul tot trebuie sa il faci, chiar cu Logan-ul.
Cafeaua comerciala pur si simplu noi alegem sa nu o bem.

M-as orienta la alt cadou.

Reply
(06-12-2018, 17:48)renatoa Wrote:
Quote:Cafeaua gata macinata la kilogram sau mono dozele sunt toate mult prea slabe pentru a fi bagate ni seama?

DA! Tot ce este macinat iese din discutie.
Putem negocia la boabe+rasnit pe loc ianainte de preparare.
Quote:Ma gandesc ca totusi o cafea calitativa macinata cumparata din magazin sau online + un espresor tot e o reteta mai buna decat cafea la filtru sau la ibric.

FALS !
cand am inceput sa beau cafea proaspat prajita, dupa 20 ani de alimentara, a fost un soc.
Se pare ca dumneata nu ai trecut inca prin el.

Analogia cu masina este si nu este... ambele te duc de la A la B, drumul tot trebuie sa il faci, chiar cu Logan-ul.
Cafeaua comerciala pur si simplu noi alegem sa nu o bem.

M-as orienta la alt cadou. 

OK, cred ca am inteles. Multumesc de raspuns!
Lelit PL43MMI, Aeropress

Reply
Nu gandesti bine. Fara cafea buna (boabe, proaspat prajita) nu scoti nimic. Am verificat de curand, cat a fost espressorul la maestrul Nickso: am facut Sarkis la ibric si a iesit excelenta. Ca prefer eu espresso e altceva...

Reply
sergiuneagu si eu sunt din categoria celor care au cautat ceea ce cauti tu. Spre deosebire de tine, eu am citit intai vreo 3 saptamani ce au scris colegii de pe forum (este ca o carte cu trimiteri de la un titlu la altul) si dupa ce am inteles, caci este logic si stiintific cele dezbatute de ei, am renuntat sa mai intreb asa ceva. Pentru ca am inteles ca nu se poate ce vreau. M-am pliat pe ce-mi place mai mult de la cafea si pana acum sunt in nirvana cu ceea ce ti-a recomandat colegul renatoa. Cumpara-i un Aeropress si o rasnita decenta manuala (iarasi trebuie sa citesti prin forum) si-ti garantez ca va fi cel mai fericit prieten pe care-l ai. Pentru folosirea "aparatului" poti sa-l indrumi sa citeasca si el forumul.
Porlex Mini,AeroPress,Eureka Mingnon Specialita 15BL,Cafflano Kompresso,Moka Pot,French Press, Ibric(Cu), Lingurita(Ag)  :blush:

Reply
Sunt sigur ca sfaturile de aici sunt dintre cele mai bune in ceea ce priveste cafeaua calitativa. Eu sunt afon, iar dupa cum ziceam, cafeaua de la aparatul Nespresso de la locul de munca pentru mine reprezinta aproape idealul: este foarte usor de folosit iar gustul este foarte bun. Nu am avut sansa de a bea cafea proaspat prajita.

Am sa ma mai documentez in legatura cu Aeropress si rasnita. Poate ce imi lipseste cel mai mult acum este raspunsul la cum obtin acea cafea proaspat prajita. Dar banuiesc ca gasesc raspuns in alte threaduri.
Lelit PL43MMI, Aeropress

Reply
Cafeaua o cumperi de la prajitoriile de cafea. Bineinteles ca o sa gasesti tot pe forum sfaturi si pareri despre ele.
Porlex Mini,AeroPress,Eureka Mingnon Specialita 15BL,Cafflano Kompresso,Moka Pot,French Press, Ibric(Cu), Lingurita(Ag)  :blush:

Reply
Esti in Brasov, ai de unde, 2-3 din cate stiu.
Cam orice oras mare are acum minim o prajitorie.

Reply
abia acum am vazut lista de sugestii trimise odata ce m-am inregistrat pe forum, intradevar e si o lista cu prajitorii. Apreciez foarte mult raspunsurile, au fost foarte utile!

Poate o ultima intrebare, dupa care cred ca imi pot vedea de restul forumului. Vad ca pot face un combo HARIO CERAMIC COFFEE MILL SKERTON si Star-Light EMD-1515 la 415 lei total.

Credeti ca merita comboul de sus impotriva recomandatul XELEO si Aeropress? Cam tot acolo ajung cu banii dar multumesc si persoana care initial dorea un espresor.
Lelit PL43MMI, Aeropress

Reply
Atata timp cat nu stie omul ca exista si altceva pe lume e bine (Fericiti cei saraci cu duhul), dar este pacat de prietenia voastra cand s-o destepta. Poti gasi pe EMag cate review-uri vrei despre Star-Light EMD-1515 si decizi. Am mai spus: vezi insa ce cafea vrei sa-i oferi. Daca vrei expresso-vezi ce inseamna expresso, daca vrei alta metoda de preparare-vezi metoda. Poti alege in cunostinta de cauza.
Mai bine gandeste-te la alt cadou, nu din domeniul cafelei.

Reply
"...se alimenteaza cu cafea macinata..." asta spune tot... inseamna presurizat... si banuiala mea este ca nici nu are pompa la pretul ala, face extractia doar prin presiunea vaporilor, ca un mokka-pot.

Mda, inca o bataie de joc la adresa espresoarelor adevarate.

Reply
Cu Aeropress nu obtii espresso dar poti obtine o cafea buna (daca folosesti cafea proaspat prajita).
Ar mai fi o varianta, din pacate depaseste bugetul:
Un kit V60, de exemplu aici: http://barshaker.ro/Brew-Bar/V60/V60PourOverKit02
si o rasnita electrica (suficient de buna pentru brew, nu espresso), o gasesti aici:
http://barshaker.ro/EchipamenteBar/Rasni...vart-Black
Kit-ul V60 il gasesti in mai multe locuri/magazine dar Wilfa o gasesti la barshaker (poate mai sunt magazine in RO dar nu le stiu si nu cred ca sunt prea multe).
Barshaker are reduceri pentru espressomani, poate obtii un pret bun.
https://www.espressoman.ro/reduceri-la-e...i-rasnite/
Cafeaua, dupa cum spunea un coleg mai sus, incepe de la 100lei/kg.
§ Kinu M38 ► Brewista Smartpour Switch ► Aero Press / Cafflano Kompresso § Porlex Tall ► Tefal KI140D ► Hario V60 §

Reply
(06-12-2018, 18:38)sergiuneagu Wrote: si persoana care initial dorea un espresor.

Ca sa înțelegi cel mai bine de ce lumea iti spune aici ceea ce îți spune este pentru ca... Aparatele mentionate de tine nu scot espresso (punct)
Daca persoana respectivă isi dorește cu adevărat un espresso (si chiar știe ce înseamnă asta), tu nu vei reuși sa ii satisfaci acea dorință.
Din doua una...ori (doar) crede ca vrea espresso dar s-ar bucura enorm la forme alternative de preparare a cafelei (V60, Aeropess) cu o cafea proaspat prăjită cumpărată de la prajitorii (sunt destule in tara si poti comanda online)
....Sau ...chiar vrea espresso...si atunci tu cu 400 lei nici nu esti in liga care trebuie.
S-a comparat gresit dacia cu bmw..sau ce era...mai degrabă patine cu rotile cu bmw...
Eu vad problema la tine nu la el...trebuie sa afli dacă el stie ce e aia espresso...si daca asta e ce vrea.
Eu folosesc de 2 ani Aeropress cu cafea proaspăt prăjită. Inainte am avut o prostie d'aia cu discuri. Până la Aeropess discurile erau cafea adevărată.... după ...apa cu pilitura de fier Smile)

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Reply
Inca invat, mai am nevoie de timp pentru a aduna informatiile de pe forum. Inteleg deci ca in primul rand pentru un espresor e nevoie de o rasnita diferita fata de brew, in sensul in care trebuie sa creeze o pulbere mai fina. Si oricum acel Star Light este de fapt o pacaleala. Citisem la un moment dat ca este acceptat si un espresor chinezesc atata timp cat rasnita este buna, posibil sa fi inteles eu gresit sau postarea sa se refere la un alt tip de chinezarie.

Inteleg ca exista consens, rasnita manuala accesibila, aeropress si cafea proaspat prajita ar trebui sa rezulte intr-o cafea superioara a oricarei alte variante pe bugetul meu, oricat de mult m-as pacali singur.
Lelit PL43MMI, Aeropress

Reply
Și pentru aeropress trebuie o râșniță decentă, macar cu cuțite metalice.

Orice metoda aleasa va beneficia de o râșniță mai buna.

Reply
Am inteles, ma uitam la XEOLEO de 50mm cu cutite metalice
Lelit PL43MMI, Aeropress

Reply
E mai ok decât Hario. Dar e mai incomodă decât o electrica. O râșniță manuală folosită zi de zi poate deveni repede o corvoadă daca persoana respectivă nu e pișcată de microb.

O electrica îți permite să râșnești mai multa cafea pentru cazurile în care e nevoie.

Reply
Problema este ca toate sfaturile de pe forum converg catre faptul ca nu gasesti o rasnita electrica OK pana in 700RON, cu mult peste bugetul meu.

Am gasit ceva rasnite electrice tot de le XEOLEO, dar imi imaginez ca nu fac treaba asa buna ca rasnita manuala de la XEOLEO

https://www.zipy.ro/p/ali/xeoleo-coffee-...6/#wrapper

https://www.zipy.ro/p/ali/xeoleo-househo...5/#wrapper

https://www.zipy.ro/p/ali/xeoleo-electri...9/#wrapper
Lelit PL43MMI, Aeropress

Reply
Plus ca iti fac bucataria sa arate a alimentara...
Ar fi Wilfa, la sub 500 lei, dar nu e de espresso.

Pentru mine manuala ramane sfanta pentru uz casnic. Am zambit cand am citit ca ar putea fi o corvoada... niciodata !
E parte din ritual. Cat se incalzeste apa cantaresc boabele si rasnesc, se complementeaza ideal.

Reply
Nu dam deloc pret pe estetica, deci cu siguranta nu m-ar deranja aspectul de alimentara. Dar ma gandesc doar sa nu fie ceva prea prost ca sa fie folosit si sa nu adune praf in camara.
Lelit PL43MMI, Aeropress

Reply
Am vazut si eu variantele electrice de la Xeleo, chiar m-am intrebat daca merita.
Pretul e foarte apropiat de variantele mecanice, deci apare intrebarea: Cum ar putea fi la fel de buna (dpdv. calitativ) o rasnita electrica cu pretul apropiat de o rasnita manuala cand, pe langa componentele comune, sunt utilizate si alte componente (motor, carcasa mai mare, ...)?
§ Kinu M38 ► Brewista Smartpour Switch ► Aero Press / Cafflano Kompresso § Porlex Tall ► Tefal KI140D ► Hario V60 §

Reply
Nerelevant Smile
Volumul de productie poate produce o modificare a pretului de peste 3-4x. Numai achizitia a 3-5 bucati in loc de una poate aduce 10% lejer.
Piata de manuale este infima fata de cea de alimentare/baruri.

Reply
Pai si crezi ca se poate compara grindul de xeleo manual 45-50 cu una dintre automatele alea?
Lelit PL43MMI, Aeropress

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)