Hello There, Guest! Login Register


IP-uri RDS blocate de coffeegeek.com

#1
Mai tot timpul primesc eroare 403 forbidden cand vrea sa intru pe coffeegeek..
Scriu mail, ma deblocheaza o sapt., apoi iar.
Crezi ca poti sa faci ceva in sensul asta?. Nu suntem toti hackeri la Valcea.
Multumesc si scuze.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#2
Idem si la mine. Citesc coffeegeek in google cache Smile Poate ne lamureste cineva priceput...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Eu l-am deschis si-l afiseaza normal *chrome / w7). Poate tine de browser.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#4
Nu tine de browser.
Baneaza clase intregi de IP-uri. E aiurea ca sa le scrii la cateva zile (chiar si ore, daca ai IP dinamic, cum au majoritatea) sa te deblocheze. Eu unul am renuntat din start sa le cer deblocarea.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#5
Mie mi se întâmplă doar cu ip-uri de RDS. Cu cele de Vodafone nu am probleme. Probabil au limitat accesul pentru o familie de ip-uri din România, de unde au avut probleme. Și dacă le dai mail și se rezolva apoi ți se schimba ip-ul, ca doar e dinamic, și problema revine.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#6
Practic, nu le putem propune nicio rezolvare?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
Cei de la RDS mi-au spus sa incerc sa creez dinamic dns din contul digi


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
#8
Si cu ce ar trebui completate campurile aparute atunci cand dai click pe adresa de instalare? Cere un subdomeniu si un domeniu, dar nu imi dau seama ca sa pun acolo.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Pune un un nume la subdomeniu si salvare.
 
Reply
#10
Adica absolut orice nume? Espressoman, Gigi, Ion?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#11
Din cate stiu eu Dynamic DNS inseamna ca ei o sa-ti asigneze o adresa din asta usor de retinut (sa zicem: espressoman.go.ro) si tu cand o accesezi din afara o sa te redirecteze pe ip-ul tau curent (care e dinamic si se schimba la fiecare reset).

Deci e folositor daca vrei sa spunem sa-ti faci un server acasa pe care sa-l poata accesa si alte persoane (sau tu daca esti plecat), fara sa stai cu grija ca daca s-a resetat routerul ti s-a asignat alt IP si nu mai stii cum sa-l accesezi.

Dar asta nu inseamna ca-ti schimba tie IP-ul efectiv, ei doar fac un redirect. Ban-ul tot o sa ramana, ori cu Dynamic DNS ori fara.

Ceea ce ar ajuta aici ar fi un VPN (sunt destule gratis, eu mai folosesc CyberGhost). Il instalezi, alegi o tara si un server (sau lasi pe auto) si apoi tot traficul tau o sa treaca prin acel server. Cat timp acel server n-o sa fie si el banned (e posibil, mai ales la astea free), ei o sa creada ca tu ai IP-ul acelui server si totul e ok Smile
Aeropress, Kinu M47
 
Reply
#12
Eu am IP fix la RDS si merge...  Tongue

Posibil ca problema sa apara la IP-uri dinamice pe care pagina finala sa le vada ca unul singur, cel de iesire al rds. Pentru porcaria unuia sa fie blocat accesul tuturor celor apropiati (ca si adresa IP de iesire).
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#13
De obicei astia cand blocheaza, blocheaza o plaja intreaga de IP-uri. Pentru Iasi de exemplu, RDS-ul are zona de IP-uri 79.118.80.0 - 79.118.95.255 (https://who.is si click pe IP-ul care e afisat sub bara de search) de unde aloca si refoloseste dinamic presupun la fiecare conectare un IP liber.

E posibil ca la cele statice sa fie alta plaja de IP-uri care sa fi scapat de blocarea asta engros. Norocul tau Smile
Aeropress, Kinu M47
 
Reply
#14
Asa pateam si pe hub-urile strong DC++
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#15
Ca o solutie rapida daca nu vrei prin VPN (prea complicat sau n-ai incredere), poti folosi proxy-uri online gratuite (gen https://hide.me/en/proxy) unde scrii acolo "www.coffeegeek.com" si gata. Cu putin noroc o sa mearga si bine si n-o sa stai sa se incarce 5 minute pagina Smile
Aeropress, Kinu M47
 
Reply
#16
(07-02-2015, 18:46)amarok Wrote: Eu am IP fix la RDS si merge...  Tongue

Posibil ca problema sa apara la IP-uri dinamice pe care  pagina finala sa le vada ca unul singur, cel de iesire al rds. Pentru porcaria unuia sa fie blocat accesul tuturor celor apropiati (ca si adresa IP de iesire).

La IP fix o deblocare e de ajuns, si poate fi luata in considerare.
Vezi ca IP dinamic nu este sinonim cu proxy.

Nu prea este o solutie OK, pentru ca risti sa te trezesti cu o gramada de solicitari sau invers, sa limitezi accesul multora
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#17
(07-02-2015, 19:17)drix Wrote: De obicei astia cand blocheaza, blocheaza o plaja intreaga de IP-uri. Pentru Iasi de exemplu, RDS-ul are zona de IP-uri 79.118.80.0 - 79.118.95.255

E posibil ca la cele statice sa fie alta plaja de IP-uri care sa fi scapat de blocarea asta engros. Norocul tau Smile

eu am cu 86  Rolleyes
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#18
Eu folosesc TorBrowser pentru a accesa CoffeeGeek, practic e un browser care iti 'filtreaza' IP'ul prin multiple servere de tip proxy.

E foarte simplu de folosit, doar il deschizi, apesi Connect, iar in coltul din stanga sus ai 'New Identity', functie care iti schimba instant IP'ul cu un altul din diverse tari...
:: Gaggia Classic :: Ascaso i-2 D ::
 
Reply
#19
De astazi vad ca am din nou acces pe coffeegeek. Sunt un caz izolat pe rds sau impartasiti si voi aceeasi bucurie?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
Nu mai sunt blocat...., pentru moment!
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#21
Of, eu de azi vad ca iar sunt blocat  :Smile E o prostie inimaginabila ce fac moderatorii coffeegeek cu aceasta "strategie" de securitate!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
Mie mesajul lor mi se pare jenant. Nu m-am obosit sa le solicit nimic...

"Your IP address has been banned from accessing CoffeeGeek. You are most likely a spammer, costing our shoestring website a lot more money in care and removal of your unwanted content and involvement."
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#23
   
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
#24
Solutia cea mai simpla este sa cautati in google topicul dorit, si apoi sa accesati pagina cached la google, unde nu mai actioneaza banarea.

De exemplu al doilea link, review-ul despre BV1800SS, aici:
http://webcache.googleusercontent.com/se...tabv1800th+&cd=5&hl=ro&ct=clnk&gl=ro

PS: si eu tot pe RDS Smile
 
Reply
#25
Eu mai folosesc o solutie similara tot cu ajutorul lui google: pun coffeegeek.com (sau o subpagina) in google translate si aleg o limba la intamplare cu traducere in engleza. (si imi pare ca pastreaza tot textul original).
De ex:
https://translate.google.com/translate?hl=ro&sl=de&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.coffeegeek.com%2F&anno=2
Nuova Era Altea , Compak K6
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)