Hello There, Guest! Login Register


Hario drip pot woodneck

#1
Buna la toti am cumparat un hario drip pot cred ca am facut o alegere buna problema este ca nst cam ce macinatura sa folosesc, eu am un kinu pe espresso merg cam cu 9 la hario am incercat undeva la 16 e bine asa?
Nuova simonelli by mia/Lelit41 tem/Kinu simplicity/G-iota df-64/Hario drip pot woodneck/Gene cafe.
 
Reply
#2
Nu stiu sa-ti zic la Kinu, dar incearca sa obtii o macinatura cam ca o sare de granulatie medie, pentru inceput. In functie si de gramaj si timpul de scurgere poti ajusta pe urma.
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#3
9 si 16 la Kinu nu prea suna a ceva realistic, poti detalia ?
De regula vorbim in termeni de 2.x...3.x... unde 2/3 sunt ture complete de la blocarea cutitelor, iar x gradatia pe disc.

Vezi si indicatiile de aici:
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid165214
 
Reply
#4
(05-10-2021, 09:52)renatoa Wrote: 9 si 16 la Kinu nu prea suna a ceva realistic, poti detalia ?
De regula vorbim in termeni de 2.x...3.x... unde 2/3 sunt ture complete de la blocarea cutitelor, iar x gradatia pe disc.

Vezi si indicatiile de aici:
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid165214
La espresso la kinu merg cu gradatia intre 9 si 0 iar la hario cum ar veni a doua tura 6.
Nuova simonelli by mia/Lelit41 tem/Kinu simplicity/G-iota df-64/Hario drip pot woodneck/Gene cafe.
 
Reply
#5
Daca faci espresso la 9 pe prima tura inseamna ca zero-ul este masiv decalat, normalul ar fi pe undeva pe la doua ture complete, cu un zero care sa coincida cu atingerea/blocarea cutitelor. Iar V60 intre 3 si 4 ture.
Asa ca de la espresso as mai da doua ture pentru V60, pe rasnita ta.
Sau incerci experimentul cu pleava descris in postarea la care am facut trimitere.
Pana la urma conteaza si timpul de curgere, si mai ales gustul.
Daca esti in afara intervalului 2-4 minute ar cam trebui sa strangi sau sa largesti corespunzator.
 
Reply
#6
(05-10-2021, 15:50)renatoa Wrote: Daca faci espresso la 9 pe prima tura inseamna ca zero-ul este masiv decalat, normalul ar fi pe undeva pe la doua ture complete, cu un zero care sa coincida cu atingerea/blocarea cutitelor. Iar V60 intre 3 si 4 ture.
Asa ca de la espresso as mai da doua ture pentru V60, pe rasnita ta.
Sau incerci experimentul cu pleava descris in postarea la care am facut trimitere.
Pana la urma conteaza si timpul de curgere, si mai ales gustul.
Daca esti in afara intervalului 2-4 minute ar cam trebui sa strangi sau sa largesti corespunzator.
N-ai inteles intre 9 si 0, 0 fiind 10 adika prima tura de la 0 la 0 sau nu explic eu bine. Cum am scris la inceput de la 9 espresso la 16 v60 adika cu 7 clicuri mai mult.
Nuova simonelli by mia/Lelit41 tem/Kinu simplicity/G-iota df-64/Hario drip pot woodneck/Gene cafe.
 
Reply
#7
(05-10-2021, 15:50)renatoa Wrote: Daca faci espresso la 9 pe prima tura inseamna ca zero-ul este masiv decalat, normalul ar fi pe undeva pe la doua ture complete, cu un zero care sa coincida cu atingerea/blocarea cutitelor. Iar V60 intre 3 si 4 ture.

Hola, Renato.

La versiunile noi diferă pasul ori lungimea filetului, drept urmare espresso (pt. sita/expressorul meu) va fi undeva între 0.8.5 și 1.2.0, în funcție de cafea. Cuțitele NU se freacă la 0, dar par a fi aproape de a se atinge.

La exemplarul meu 0 este chiar 0. Mai exact, atunci când strâng șurubul de ajustare a măcinăturii la maximum ajung fix pe cifra 0.

La Phoenix-ul cumpărat în 2019 aveam espresso pe la ~2.2.0.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#8
Inseamna ca au revenit la pasul de 0.75mm, ca la prototipul initial, sau prima serie, sau la Feldgrind, cum am eu.
La mine zero este spot on, cu blocare la zero, si espresso este pe la 1.1, iar brew la 2.3

Deci 1.6 este prea fin, poate la limita chiar si pentru Aeropress, probabil vei avea mocirla in filtru si va dura mult curgerea.
 
Reply
#9
Mie 1.6 mi sa parut cam ca si cafeaua de la punga din magazin.
Nuova simonelli by mia/Lelit41 tem/Kinu simplicity/G-iota df-64/Hario drip pot woodneck/Gene cafe.
 
Reply
#10
E chiar asa greu sa incerci ?

Macinatura cafelei de la magazin e irelevanta, la cat de expirata este... la aceasi macinatura ca si cu una proaspat prajita, cu un Jacobs desfacut de o saptamana am avut curgere intr-un minut si rezultatul o apa colorata, ca un ceai.
 
Reply
#11
Gata a inceput sa apara luminita azi am baut o cafea acceptabila spre buna bine nici calitatea cafelei nu este una buna n am vrut sa stric cafeaua buna pentru probe, am mers cu macinatura la kinu cu 3,4 maine incerc cu 3,6. Va multumesc pentru ajutorul vostru.
Nuova simonelli by mia/Lelit41 tem/Kinu simplicity/G-iota df-64/Hario drip pot woodneck/Gene cafe.
 
Reply
#12
Pai de la 1.6 la 3.4 e cale luuuunga... s-ar parea ca totusi ai o rasnita cu surub cu pasul fin, si zero-ul e decalat masiv, cum zisesem initial. Bina ca totusi ti-ai gasit calea... Smile
Cat ai curgerea ?
 
Reply
#13
N am cronometrat nst sa ti spun, cat ar trebui sa fie timpul habar n am.
Din ce am citit pe net macinatura la hario drip pot e mai mare ca v60 si timpul ar fi de 3min.
Nuova simonelli by mia/Lelit41 tem/Kinu simplicity/G-iota df-64/Hario drip pot woodneck/Gene cafe.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)