Hello There, Guest! Login Register


Garnitura antipraf si cheie desfacere cutit VARIO Mahlkonig by Kamasi

#1
[Image: 4ig7Lwm.jpg][Image: AjFEWHN.jpg]

Pentru rasnita Vario am conceput un suport, sprijin a garniturii de cauciuc care izoleaza compartimentul boabelor, a cutitelor, fata de interiorul masinariei. Cateva poze edificatoare vor vorbi in mia de cuvinte/buc. Rasnita mea a fost cobai perfect. Proiectul si executia - Kamasi.  Multumesc.[Image: udjkHIZ.jpg][Image: YI8hBgh.jpg][Image: MrKylT5.jpg]


Garnitura de cauciuc se sprijina pe aceasta piesa si capacul metalic superior va presa pe aceasta garnitura,  etansand astfel cele 2 compartimente, al boabelor si al interiorului rasnitei[Image: ypuyQXX.jpg][Image: G19mc0C.jpg][Image: DHjfiez.jpg]

[Image: 3sNKUVf.jpg]

si daca tot veni vorba despre Vario, iata si parghia care se face responsabila de reglajul macinaturii:[Image: L2Kfw2P.jpg][Image: YvWznFl.jpg][Image: wnup8Pq.jpg]

Am facut pentru dumneavoastra mai multe bucatele. Poate sunt curiosi care vor sa vada de la interne. [Image: 3SQaI9n.jpg][Image: Gmhjfdd.jpg][Image: QYGkm1l.jpg]

Si in ordine inversa, bucatelele puse la loc formeaza intregul:[Image: PMpiMb6.jpg][Image: 6ULimrz.jpg][Image: xvZQSey.jpg]

[Image: HaIqTBa.jpg][Image: kctgL7I.jpg]

In final arata si functioneaza inpecabil, ceea ce va doresc si Dumneavoastra. [Image: 3ESiNal.jpg][Image: nFS6EXg.jpg][Image: iDwS0vr.jpg]

.                                                                                                                                                                                                                                                                    .                             Daca aveti intrebari de resort, nu ezitati, va vom raspunde si ne vom executa conform cerintelor. Kamasi&Sci va respecta. Si nu numai atat. Mai vine ceva. Da' las in sarcina lui Kamasi sa va spuna ce si cum.                                                                                                                                                                                                  .
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
#2
Sa nu o strangi tare, ca am redesenat-o, si am trimis-o dimineata in print
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#3
Ma tot uit la baza aia mare si mi se pare ca are niste bucse de cauciuc acolo. Nu cumva o rigidizati acum?
Si m-am tot uitat, nu vad bila aia mentionata in alt post...chiar eram curios unde anume in mecanismul de reglare a fost montata?
Oricum, stima pentru efort, chiar sunt interesat de evolutia acestui "tunning".
Lelit PL91T, IMS Competition, Quamar Q50E, Hario scale, M47, AeroPress, JoeFrex,
 
#4
In axul pe care se prinde cutitul de jos, cel care se roteste, am facut o gaura in care sa intre o  biluta de rulment. Din pacate in aceste poze nu  se  vede axul cu biluta. Pentru marturie avem poza 11 de sus in jos in care se vede amprenta bilutei pe parghia de alama. Sunt mai multe amprente, una mai vizibila unde a fost setata o perioada mai indelungata. La urmatoarea sesiune de poze voi face detaliu si  cu  biluta. Sincer, dupa o perioada de folosire, nu am sesizat vre-o mare imbunatatire. Cat despre baza mare si bucse, aveti dreptate. Acesta a fost indiciul pe care l-am oferit  intr-un alt post. Voi reveni asupra acestui aspect.
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
#5
Cum merge proiectul baieti?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#6
Mergeeeee! Patul printat 3D sustine garnitura de cauciuc si nu mai trec sparturi de cafea in camera motorului. Cine doreste acest upgrade poate sa ia legatura cu Kamasi. Se monteaza relativ simplu, pozele de mai sus sunt mai mult decat edificatoare. Cred ca cel mai bine s-ar putea monta acest pat de sustinere in atelierele de service cu ocazia reglarilor si verificarilor. E cam ca eleronul la Dacia de odinioara. Cateva poze poate sa va prezinte si Kamasi. Aaaa, sa nu uitati sa-l intrebati de printul cu rasini! Are vesti bune!!!
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
#7
Kamasi, cer baietii si un desfacator de cutit superior! Poate ai in vedere, ti-am mai zis...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#8
(27-11-2016, 00:35)Lyvyoo Wrote: Kamasi, cer baietii si un desfacator de cutit superior! Poate ai in vedere, ti-am mai zis...

Am pregatit ceva, dar nu e finalizat, ceva nu e chiar cum ar trebui, am depasit un buget sistenabil, adica iese prea scump pentru piata, am niste idei, dar in lipsa timpului doar le-am scris, am avut si probleme cu "prietenii" de la E-on, care ne-au prajit 2 imprimante, abia miercuri au fost pus pe picioare.
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#9
Patul print 3D ca upgrade pentru Vario isi face treaba perfect, protejeaza interiorul rasnitei de sparturi si pulbere de cafea, puteti cere lui Kamasi sa va faca si voua.
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
#10
(27-11-2016, 01:04)kamasi Wrote:
(27-11-2016, 00:35)Lyvyoo Wrote: Kamasi, cer baietii si un desfacator de cutit superior! Poate ai in vedere, ti-am mai zis...

Am pregatit ceva, dar nu e finalizat, ceva nu e chiar cum ar trebui, am depasit un buget sistenabil, adica iese prea scump pentru piata, am niste idei, dar in lipsa timpului doar le-am scris, am avut si probleme cu "prietenii" de la E-on, care ne-au prajit 2 imprimante, abia miercuri au fost pus pe picioare.
Cred ca este vorba de asta

[Image: nPbsWGx.jpg][Image: WSRfT4y.jpg][Image: Q3xtDsj.jpg][Image: KDcMnVs.jpg]
[Image: vptCuHV.jpg][Image: GeYzXuj.jpg]

Si suportul pentru garnitura antipraf
[Image: 6QL0FX3.jpg][Image: bITayfu.jpg][Image: vDxcKxC.jpg][Image: fu6Lwtr.jpg][Image: vvb5tFV.jpg]
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#11
Aaa, bravo kamasi! urmeaza o rasnita facuta de la zero in 3D   Smile))
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#12
(29-11-2016, 23:50)Lyvyoo Wrote: Aaa, bravo kamasi! urmeaza o rasnita facuta de la zero in 3D   [Image: smile.gif]))
aaaaaaa nu ziceti de 2 ori, deja jumate de espresor e desenata, ma bag si la rasnita
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#13
Cum ar fi o rasnita fara cutite? Ia, va provoc la idei. Din partea mea sa fie cu masele!!!
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
#14
(30-11-2016, 10:15)scientist Wrote: Cum ar fi o rasnita fara cutite? Ia, va provoc la idei. Din partea mea sa fie cu masele!!!
Pai pe asta o are fiecare dintre noi si nici espressor nu ne mai trebuie. Mestecam boabele si cu saliva = gata cafeaua
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
#15
Cu ciocanele si eoliana.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
#16
Cu laser, frate!
Cunill tauro, Philips Saeco 8323, French press, Aeropress, Hario mini
 
#17
(30-11-2016, 10:32)FlaviusP Wrote: Cu laser, frate!
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
#18
Ar merge si cu infrasunete , dar sa nimeresti frecventa... [Image: biggrin.gif]...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
#19
(29-11-2016, 23:50)Lyvyoo Wrote: Aaa, bravo kamasi! urmeaza o rasnita facuta de la zero in 3D   [Image: smile.gif]))

dupa ce am vazut in Vario ma bate un gand, pana atunci e gata cheia pentru cutitul superior.
Cateva imagini acu' brute, restul de la maestru Scientist, posesorul cheiei 001.

[Image: 1m0OlDj.jpg][Image: zsSQYBp.jpg][Image: xdMeVKG.jpg]
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#20
Set complet . 




[Image: I3IdR4E.jpg]

[Image: lCeytxs.jpg]

[Image: gVIkt6H.jpg]

[Image: 5M15AjL.jpg]

[Image: 6IhNT5b.jpg]
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
#21
Se poate face suportul garniturii dintr-un silicon/cauciuc ?
 
#22
Da, initial de la asta am plecat, am lipit garnitura cu pistolul cu lipici cald da' a iesit lucrare cam de casa pionierilor chinezesti. Si poate ca ramanea asa daca nu se desprindea la prima curatare. De la asta a plecat si proiectul cu suportul printat. Eu m-am 'scos'. Da-acum Kamasi va scoate pentru voi suport si cheita la pachet. Luati legatura cu el.
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
#23
(07-12-2016, 12:03)hateganul Wrote: Se poate face suportul garniturii dintr-un silicon/cauciuc ?

daca faci matrita, se poate, dar nu cred ca merita, eu am proiectat print 3D pentru suport
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#24
Am cumparat si eu de la Kamasi cheie de desfacut Vario Home si vreau sa spun ca am fost foarte incantat.
Rezultatul de la imprimanta 3D a fost unul foarte bun si cu care mi-am facut treaba rapid.
Postez poze cu rasnita inainte si dupa curatare.
Cumparati cu incredere.Recomand

[Image: 4rtxYXW.jpg][Image: xZTDszz.jpg][Image: 8LjrCMw.jpg][Image: aNbAoSj.jpg][Image: u4E7gT4.jpg]
Lelit Bianca PL162T,Eureka Helios 65 Giallo,Mahlkoning Vario,Tamper Concept Art Dinamometric,Motta Europe Pitcher,Aeropress,Hario Skerton,Bialetti Moka Express
 
#25
Bun. O comanda si la mine. Hi
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
#26
Sunt interesat. Se poate cateva preturi?

Sent from my VKY-L29 using Tapatalk
May God be with us.
 
#27
Si eu sunt interesat de un set
 
#28
Am lasat mesaje private, pentru inelul de sustinere a garniturii recomand culoarea alb natur, este un material mai flexibil si mai rezistent, la grosimi mici, pentru cheie orice culoare, pretul pentru cheie este 40 lei, pentru inel 20 lei + transport, cine se hotareste sa lase date de contact si culorile dorite. Multumesc
Isomac Tea II, Sette 30, Kinu Phoenix, OCD Lelit
 
#29
Salut, ma intereseaza si pe mine un set, pe alb. Mersi!
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)