Hello There, Guest! Login Register


Gardelli

#1
Salut tuturor

Este posibil sa fac o comanda de la Gardelli pentru prăjire de Vin 16 Noiembrie. M-am gândit ca altcineva din acest forum ar putea fi interesat.

Idea ar fi asa:
1. Deadline Joi 15 Noiembrie ora 12:00
2. Costul livrari 16.10 EUR (Dhl Express Air, tracked shipment, expected delivery within 1-2 working days after shipping) împărțit proporțional cu greutate (pentru accesorii, echiv. cu o punga de 250g)
3. Ridicare la mine (Bucuresti, Blv. Banu Manta) sau poate găsim alta soluția
4. Daca este nevoie pot sa trimit cu Fan Curier în tara
5. Plata in avans

Este cineva interesat?
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
#2
Salut,
1) La peste 8 pungi transportul e gratuit.
2) Pretul e similar la Steam, dar merita sa primesti ceva prajit mai recent. La ei cred ca aprovizioneaza cam lunar.
3) Am fost ieri intr-o cafenea unde a desfacut cineva o punga de Kenya Kiambu si m-a fermecat mirosul  Smile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#3
Ai dreptate. Am facut o proba si intradevar la 8 pungi livrarea este gratuita! Smile
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
#4
Salut. Se accepta si cesti la comanda?
 
#5
Daca se poate comanda pe gardellishop, de ce nu?

Fiind ce a spus @vladdooo, o sa încerc sa ajungem la 8 buc, sa nu plătim expediția!
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
#6
De la campionatul de aeropress am plecat cu o Ethiopia Nensebo luata de la Vanfruct. O minunăție de cafea!
Dacă se face lista ma implic și eu cu
1* 250g KIAMBU HANDEGE - KENYA
Mulțumesc!
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
#7
(05-11-2018, 15:00)vladdooo Wrote: Salut,
1) La peste 8 pungi transportul e gratuit.
2) Pretul e similar la Steam, dar merita sa primesti ceva prajit mai recent. La ei cred ca aprovizioneaza cam lunar.
3) Am fost ieri intr-o cafenea unde a desfacut cineva o punga de Kenya Kiambu si m-a fermecat mirosul  Smile

Steam de regula ia de la Gardelli prajita pentru Filtru. Vanfruct mi se pare ca se aprovizioneaza cu cafea prajita ptr Espresso.
Lelit PL41 TEM  + Eureka Mingnon Specialita 15BL 
--------
 
 
#8
Din ce stiu eu, prajesc intr-un singur fel
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#9
O cafea cu arome dar aproape imposibil de obtinut ceva echilibrat. Al dente, in sange, gust amar de grapefruit in toate cafelele. Eu am cumparat, am avut, si nu as mai cumpara. Pentru brew/metode alternative da, pentru espresso nu.

Cu toate acestea, macar odata merita incercat, dar nu recomand achizitie mare, o sa fiti usor dezamagiti si o sa va puna echipamentele la grea incercare, fiind prajita asa cum e. E ceva exagerat si extrem, nimic nu se apropie de gradul ala de crud.

[Image: DOeHvHL.jpg]
 
#10
Am baut si eu la Roma, la Faro, un shot fix din cafeaua asta si confirm gustul de grapefruit si amar.
Insa am mai baut un shot dintr-o Brazilia la Pergamino si a fost genial (rasnit pe EK43).
Conteaza mult si barista (sculele erau mai performante la Faro parca).
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#11
Confirm cele spuse de Zwanger, am 3 origini de la gardelli si pe expobar nu reusesc sa scot ceva apropiat de espresso, mai degraba ceai, gust departe de ce ma asteptam...
Decent, Comandante, etzmax, bentwood
 
#12
(06-11-2018, 10:11)miro Wrote: Confirm cele spuse de Zwanger, am 3 origini de la gardelli si pe expobar nu reusesc sa scot ceva apropiat de espresso, mai degraba ceai, gust departe de ce ma asteptam...

Nici chiar cu Honne? Acasa cu Sette si Brewtus nu am prea reusit nici eu, dar in alta parte cu Honne si alt aparat (cu o scurta preinfuzie la presiunea din retea) am baut ceva foarte bun...
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
#13
(06-11-2018, 10:23)flipu2k Wrote:
(06-11-2018, 10:11)miro Wrote: Confirm cele spuse de Zwanger, am 3 origini de la gardelli si pe expobar nu reusesc sa scot ceva apropiat de espresso, mai degraba ceai, gust departe de ce ma asteptam...

Nici chiar cu Honne? Acasa cu Sette si Brewtus nu am prea reusit nici eu, dar in alta parte cu Honne si alt aparat (cu o scurta preinfuzie la presiunea din retea) am baut ceva foarte bun... 
Cred ca in ultima perioada a schimbat ceva, deoarece in trecut am mai luat si nu a fost asa de dificil de extras.
Decent, Comandante, etzmax, bentwood
 
#14
i-am stricat omului topic-ul  Sad
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#15
Nicio problemă, învăț și eu câte ceva :-)
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
#16
@micrenda


 ... Innanzitutto , Gardelli deve fare la storia e poi avere una rivendicazione di supremazia ... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
#17
@Levo, cum era aia cu "o poza":

[Image: normale_x00gqfdnshutterstock_638710.jpg?w=199&h=300]

Atat de buna e cafeaua italiana incat nu se mai opreste...
 
#18
(06-11-2018, 12:56)dev Wrote: Atat de buna e cafeaua italiana incat nu se mai opreste...

... E f. buna cafeaua Italiana ... dar preparata de italieni ( ... cateodata si de catre alte natzii , care au invatzat bine de la ei ... Cool... )

    " Poze " cu " eshecuri "  se gasesc pe toate drumurile ... pe noi ne intereseaza cele cu " succesuri " ... Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
#19
Și eu am avut ceva Kenya și pe e61 ce am avut in momentul respectiv (Isomac Tea) nu am reușit sa scot nimic. In schimb când am trecut pe pavoni cu rasnire foarte fina și preinfuzie foarte lunga cu extracție de 30++ secunde (doar partea de apăsat) a ieșit ceva extrem de gustos. E greu de extras dar când iese merita. Dacă nu as avea la păstrat peste 1kg de cafea m-as băga și eu la comanda. Așa ... data viitoare Smile
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
#20
(06-11-2018, 13:31)adiszep Wrote: Și eu am avut ceva Kenya și pe e61 ce am avut in momentul respectiv (Isomac Tea) nu am reușit sa scot nimic. In schimb când am trecut pe pavoni cu rasnire foarte fina și preinfuzie foarte lunga cu extracție de 30++ secunde (doar partea de apăsat) a ieșit ceva extrem de gustos. E greu de extras dar când iese merita. Dacă nu as avea la păstrat peste 1kg de cafea m-as băga și eu la comanda. Așa ... data viitoare Smile

Exact asta se intampla si pe Bianca, voi posta si acolo ca tot se discuta...
Anumite cafele isi scot in evidenta "sucul" doar pe profilare sau macar preinfuzii lungi la debit mic.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#21
@micrenda, vino cu ea la mine, te ajut eu cu degustarea" Smile)))
 
#22
Eram curios daca s-a materializat comanda
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#23
Din păcate nu Sad am avut doar o comanda (o punga + a mea) si costurile de expediție ar fi prea mari.

Poate la an Smile
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
#24
Pai hai sa facem!

Ma bag si eu cu 2-3 pungi, cu siguranta ne strangem de 8.
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
#25
Salut,
Eu iau 4 de obicei
Daca vreti le comandam la mine si le trimit
LM GS3 MP, Bentwood Vertical 63,, Bravo Tools
Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso
Past : Bezzera Unica PID, Lelit Bianca , Mahlkonig Vario , Compak E8 OD
 
#26
Dam drum daca ajungem la 8 pungi, sa avem transport gratis.

Aici am centralizat cerile: unde nu sunt sigur am pus (?)

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1...dzC0_LuZEI
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
#27
Nu vrei sa-l faci editabil, sa ne inscriem singuri?
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
#28
Gata, acum este editabil .... Smile
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
#29
Gata, m-am inscris. Mersi!
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
#30
@stomatologul

Fiind ca majoritatea sunt din Bucuresti, cred ca este mai bine pt toti sa ajunga aici. Pentru tine, iti trimit imediat cu fan curier pentru ziua urmatoare.

Prăjirea va fi Luni 19.11 o sa fie aici cu DHL pe Miercuri 21.11 si pana pe Vineri 23.11 ar trebui sa fie la tine (o sa pun cu livrare sâmbăta).

Sau, dacă găsești cineva langa tine care dorește încă 4 pungi, poți sa comanzi direct pe situl lor, si ajunge direct la tine Smile
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)