Hello There, Guest! Login Register

Gaggia classic RI9403/11

Salutare băieți, de cateva luni detin un Gaggia classic RI9403/11 data fabricației 34/2018 Made in Italia si o rasnita Lelit 43mmi. Problema este următoarea... am tot citit pe forumuri despre reducerea presiunii la 9 bari, in acest sens am făcut o comanda in uk la Mr shades of coffee de un Opv Spring care zice producătorul ar reduce presiunea la 9 bari. Azi am procurat un manometru de 16 bari si am testat presiunea espressorului meu si surpriza, acul manometrului ramane la 8 bari de fiecare e data din cele 5 sau 6 teste facute. E normal? O fi venit din fabrica setat asa? Mentionez ca folosesc nepresurizata cumparata ulterior iar esspresorul a fost cumpărat de nou.

Reply
In specificatii zice asa:
Descriere Noul Gaggia Classic MODEL 2019
- Vine potrivit din fabrica pentru presiune intre 8 si 9 bari in timpul extractiei
- Valva solenoida cu trei cai
- Teava profesionala pentru abur cu doua iesiri
- Boiler aluminiu
- Decalcifiere manuala
- Butoane si indicatori noi
- Grup si portafiltru cromate cu diametru 58 mm
- Include sita simpla si sita dubla nepresurizate si sita presurizata plus dispozitivul Crema Perfecta
- Stand-by automat
Lelit PL41TEM; Saeco Poemia PF nepresurizat, Sage Dose Control Pro 600SIL, Tampere Lelit & Etolia; ibric turcesc; Moka Pot BERLINGER HAUS Emerald

Reply
Nu e noul gaggia classic, e model 2018.

Reply
Eu tot 9 bar pe un gaggia classic cu boiler din inox.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Lelit PL72 William / Kinu M47 | Past: Ascaso I-STEEL 1

Reply
Toate classic urile model nou, pe care le-am văzut, au avut peste 12 bar presiune de extracție.
Modelul 2015, cu boiler de inox, are oriunde între 8.5 și 14 bar, dar nu din cauza ca ar fi reglat... Pompele folosite, ulka albe, produc aceasta plaja de presiuni.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler

Reply
Nickso, deci e normal? Azi am cumpărat alt manometru Feroli iar acesta indica 8. 75. Cand ajunge pe la 8 bari incepe sa picure usor, influențează asta presiunea?

Tocmai am făcut un nou test, 9 bari ?. Incet, incet ajung la 10.

Reply
E bine, ca să ai o extracție la 9bar oricum ai nevoie de puțin mai multa presiune ca limita sa fie data de puc și nu de opv sau alte dispozitive
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM

Reply
Din ce am citit, la test trebuie sa am 10 bari pentru ca la extractie sa am 9 bari. Las mai jos link-ul cu testul facut de mine.
https://youtu.be/AY0PyDv9pGU

Reply
Nu greșești, asta spuneam și eu. Dar nu cred ca asta o sa te împiedice sa bei o cafea bună.

Reply
Update : azi am facut un test după ce am remediat acele scurgeri, la noul test am obținut 14 bari. In concluzie am nevoie de acel arc de la mr shades of coffee , sper sa soseasca cat mai repede. Il astept de 6 săptămâni si nu mai ajunge ?

Reply
(12-11-2020, 18:01)iulian1980x Wrote: Update : azi am facut un test după ce am remediat acele scurgeri, la noul test am obținut 14 bari. In concluzie am nevoie de acel arc de la mr shades of coffee , sper sa soseasca cat mai repede. Il astept de 6 săptămâni si nu mai ajunge ?

Salut,

Esti in Bucuresti? Mi-ai putea imprumuta manometrul pt aceeasi operatiune?
Iti multumesc,
Expobar Brewtus IV Rotary Pump | Macap M42M
In WE: Flair Signature Pro Black | Kinu M47 Classic

Reply
Salut, sunt din Sebeș / Alba. Azi am primit Kitul de la mr shades of coffee si nu am rezolvat nimic. Arcul care reduce presiunea la 9 bari de fapt arata 4 bari pe manometru, cel de 6.5 bari nici macar nu produce presiune ( ca si cand nu ar fi pus) asa ca am revenit la cel original iar cand am strâns acel niplu nu il am mai strans pana la capăt obtinand astfel 10 bari presiune indicata de manometru. Nu stiu de ce acel arc comandat de la Mr shades of coffee nu a facut ce zice producătorul ca face.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)