Hello There, Guest! Login Register


Gaggia Pure

#1
Salut,

De la o vreme a inceput sa curga destul de des si apa pe langa cafea cand se face extractia: printre cele doua "brate" prin care curge cafeaua, se prelinge apa.

Ceva sfaturi pentru a remedia problema?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#2
(01-02-2014, 11:44)vladdooo Wrote: Salut,

De la o vreme a inceput sa curga destul de des si apa pe langa cafea cand se face extractia: printre cele doua "brate" prin care curge cafeaua, se prelinge apa.

Ceva sfaturi pentru a remedia problema?

Salut! Strangi PF la 45 de grade dreapta? S-ar putea sa nu strangi bine! Sau poate sunt tocite garniturile si nu mai etanseaza bine!
Lelit PL42EM (rasnita incorporata), Tamper:Lelit, Site:nepresurizate, cantar MH-500.
 
Reply
#3
Are 5 luni, nu cred ca sunt tocite garniturile. Am strans mai tare si acum curge foarte greu. Ar trebui macinat mai fin oare?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#4
(01-02-2014, 23:58)vladdooo Wrote: Are 5 luni, nu cred ca sunt tocite garniturile. Am strans mai tare si acum curge foarte greu. Ar trebui macinat mai fin oare?

Daca nu curge inseamna ca ai macinat prea fin si ai infundat sita sau tampezi prea tare! Trebuie sa iti curga 25-30 de ml in 25-30 de secunde! Ai luat site nepresurizate?
Lelit PL42EM (rasnita incorporata), Tamper:Lelit, Site:nepresurizate, cantar MH-500.
 
Reply
#5
dap. s-ar putea sa tampez prea tare.
mai ajustez si macinatura
thx!
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#6
    Salutare. 

Mi s-a desprins una din cele doua bucatele de plastic pe care preseaza portafiltrul in partea de jos, parte din asa numitul "filter locking ring", cele negre din imaginea atasata. 

Avand in vedere ca nu este rupta as vrea sa o lipesc inapoi dar am probleme sa gasesc un adeziv non-toxic, rezistent la apa, care sa reziste la temperaturi mai mari de 100 de grade. Are cineva vreo recomandare?

Multumesc
Lelit Bianca, Mahlkonig K30, Mahlkonig X54, V60, Aeropress, Cafflano Kompresso, Handpresso Pump, Airgrind.
 
 
Reply
#7
Oare nu exista o garnitura compatibila, ca sa nu mai stam cu acele chestii? Si mie mi-a cazut pe Pure-ul de acum 5 ani.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Dar fara plastice nu merge? Strangi mai mult. Espressorul meu (Color) e fierbinte acum dar incerc maine dupa-amiaza.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#9
@Liviu Nu cred ca se poate adapta o garnitura, ar trebui sa fie sectionata ca sa intre portafiltrul si lipita, ceea ce ma face sa revin la cautarile de adeziv non toxic si rezistent la apa si temperatura Smile

@Zaheyu plasticele sunt lipite din fabrica cu ceva care nu tine mult, se pare, iar la mine a cazut doar unul, deci nu prea pot sa incerc. Forma lor este specifica, la punctul 0 sunt mai subtiri iar la punctul maxim mai groase, deci prin rotire portafiltrul urca si se preseaza de garnitura de grup. Fara ele nu se mai obtine acest efect si nu cred ca etanseaza.

Ceed ca tot adezivul ajuta, daca stie cineva unul potrivit Smile
Lelit Bianca, Mahlkonig K30, Mahlkonig X54, V60, Aeropress, Cafflano Kompresso, Handpresso Pump, Airgrind.
 
 
Reply
#10
Am patit si eu, a trebuit sa le schimb in service, contra cost, evident
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#11
Ti-au schimbat toata piesa sau doar plasticele? Eu am gasit soar piesa din imagine cu totul pe net la preturi in jur de 50$. Cat a costat operatiunea?
Lelit Bianca, Mahlkonig K30, Mahlkonig X54, V60, Aeropress, Cafflano Kompresso, Handpresso Pump, Airgrind.
 
 
Reply
#12
doar plasticele, nu mai stiu cat a costat, 50-70 lei, ceva de genul asta
suna la service Spectrum 93 si intreaba exact

dar vezi ca o ti-l tina 3-4 zile in service (ei zic ca sunt aglomerati, poate chiar asa e)
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#13
De asta mi-era frica... 4 zile fara espresso Sad

Totusi e bine de stiut ca se pot inlocui doar plasticele... o sa sun la ei, poate imi recomanda adezivul pe care il folosesc si scap de pauza fortata.

Multumesc mult de pont.
Lelit Bianca, Mahlkonig K30, Mahlkonig X54, V60, Aeropress, Cafflano Kompresso, Handpresso Pump, Airgrind.
 
 
Reply
#14
La mine nu mai sunt lipite de mult. Se aplatizeaza partea pe unde urca portafiltrul si este agatata. Eu le-am scos si le-am pilit putin si acum stau fara adeziv.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#15
(22-01-2016, 15:34)vladdooo Wrote: doar plasticele, nu mai stiu cat a costat, 50-70 lei, ceva de genul asta
suna la service Spectrum 93 si intreaba exact

dar vezi ca o ti-l tina 3-4 zile in service (ei zic ca sunt aglomerati, poate chiar asa e)

Sigur au schimbat plasticele, sau cele vechi au fost lipite? Ai primit plasticele vechi?
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
#16
cel care se desprinsese era cam zdrelit, nu cred ca l-au lipit inapoi
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#17
Sa stiti ca merge f. bine si fara plastice. Trebuie strans inca 30-40° portafiltrul.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#18
Rezolvat. Am sunat la Spectrum si m-au indemnat sa le lipesc cu Super Glue, ceea ce am si facut... asta a fost de mare ajutor

La Spectrum le vine piesa intreaga, nu doar plasticele, in 2 saptamani, in jur de 60 de lei. Daca detectez ceva suspect pana atunci o sa o iau de la ei.
Lelit Bianca, Mahlkonig K30, Mahlkonig X54, V60, Aeropress, Cafflano Kompresso, Handpresso Pump, Airgrind.
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)