Hello There, Guest! Login Register


Gaggia MDF vs Ascaso i1

#1
Aștept încă râșnița Ascaso, varianta îmbunătățită. Între timp mă tot uit la ce as putea sa aleg dacă importul nu se mai face. Tot căutând am dat peste niste detalii care îmi erau necunoscute până acum. În specificații Gaggia MDF are 1200 rpm. La rasnire viteza însă este reglabila până la 109 rpm. Ascaso are 700 rpm. Are/a avut cineva Gaggia MDF? Chiar e atât de bună pe cât este considerată în afara. Doser-ul este notat ca minus peste tot dar posibilitatea de a cobori atât de mult viteza mi se pare incredibil de utilă pentru păstrarea aromei. În plus utilizare de peste 20 de ani a unor utilizatori casnici ii demonstrează fiabilitatea.
,,There are three-part to the inner of the grinder: a motor of 120 watts, a gear reduction component and the upper and lower burrs. Although the motor generates 1200 revolutions per minute (RPMs), the gear reduction system is designed to reduce the revolution at 11 to 1 ratio. So the 1200 RPMs are reduced to 109 RPMs at the burr level. The benefits of the decreased RPMs are several-folds:

It generates minimal amount of heat so the coffee stays cool to prevent oxidization for maximum retention of aroma.Very little static is created for easier dosing.Noise level is controlled so you won’t wake up the whole house early in the morning."

Am găsit pe forum o comparație cu Ascaso i2. Văd că majoritatea o văd mai bună pe Ascaso. Atunci cu i1 nici nu poate fi comparată. Totuși, mă intrigă cele 109 rpm. Se pune un accent urias pe forumuri pe acest aspect.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#2
sa nu fi fost cu doser cred ca mergeam pe MDF la sigur, dar asa... eu fac cate o singura cafea deseori pe zi, si o rasnita on-demand imi pare mult mai buna pentru cazul meu.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
#3
Nu poate fi modificată cumva? O să caut tutoriale.

Nimic. Numai stepless cum se face.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#4
MDF e curios de ignorata aici vs cat de laudata e pe afara. Si eu astept Ascaso i1 dar pana la urma e probabil sa iau MDF daca i1 tot are probleme pt ca Mignon e prea scumpa (alternativa mea peste i1). Nici mie nu imi place ca MDF e stepped si dosed pt ca si eu fac putine cafele pe zi, in special partea dosed e naspa pt ca are o retentie mare si e greu de pastrat ~curata.

Din pacate e ceva profund ciudat cu MDF-ul la nivel de brand/suport. Nu apare cu detalii pe niciun site Gaggia si nici in sectiunea de support de la Philips. Am citit ca nu-i dadea prea multa atentie Gaggia nici inainte sa fie luat de Philips iar dupa nici atat. Mi se pare ca MDF e un produs ce se fabrica si se vinde cumva automat pe baza unui contract uitat de ani de zile prin cine stie ce sertar. Nimeni de la Philips/Gaggia nu-i da atentie, doar reinnoiesc comanda pt un un nou batch si le vand. Asta nu e prea bine pt perspectiva de a avea suport pe termen mediu-lung, mai ales ca, de fapt, modificari in produs au fost (bat pariu ca avea 120 W si au trecut la un moment dat pe motor de 100 W) dar daca nimeni nu-si da interesul pt acest model de la producator, eu de ce m-as risca sa-l iau?
 
Reply
#5
Adevarul este ca MDF-ul este un mic tanculet, construit bine, cu review-uri pe forumurile de afara inca de acum 10 ani cred, de cand era considerata ca minimul de accedere in lumea espresso. Si cred ca asa a si ramas. Pe forum nu am auzit, daca nu ma insel, de vreun MDF stricat. Modificarea stepless se face relativ usor, google ajuta cu tutoriale. 

Grosso moddo, echivalentul calitatii in ceasca a celor 50mm diametru de cutite plate, ar fi conicele de 38mm. Deci nu as crede ca vei regasi eefctiv in ceasca binefacerile unui Lelit PL43MMi / Ascaso i2, rasnite mai scumpe decat cei 675 de lei ai lui MDF. Doar ca s-a interpus de ceva vreme "diavolul " asta de Kinu, care e pune pe ganduri la acest buget.

IN rest, dozatorul e dozator si inseamna ca macinarea nu va fi direct in portafiltru. Daca si cat ramane prin ele, se poate vedea pe youtube prin diverse clipuri. Unii colegi s-au obisnuit cu dozatoare mai mari, de la profesionale, dar probabil faceau acest "sacrificiu" gandindu-se la beneficiile aduse in ceasca de repsectiva profesionala.

Treaba cu acele 109 rpm e complet noua pt mine, nu am mai auzit-o pana acum iar in specificatiile MDF nu este trecuta. E de investigat acea opinie, ar fi un amanunt interesant si nestiut pana acum. 

Promovarea lui Philips nu cred ca ar fi interesanta in privinta MDF_ului. Poate e mai bine asa, ca o lasa in ritmul ei, unul destul de bun in State mai ales. Altfel, daca o iubeau prea mult, mutau productia in China si o faceau in genul calitatii Gaggia Gran Deluxe.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Aici explica mai pe îndelete. De la minutul 5:20. Cred că e totuși fixa la 109 rmp. Ei spun ceva de extrem de înceată parcă. https://youtu.be/KYdcNOQVOls
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#7
Si o diferență de câteva grade la macinatura în favoarea Gaggia. 79F fata de 85F.
Dacă nu ar avea doser-ul as renunța pe loc la Ascaso. Si ce-i drept e si urâtă comparată cu Ascaso i1 steel dar merita oare design-ul 250 lei în plus? O să pun pe hârtie fiecare + si - si daca găsesc o varianta chiar artizanala pentru modificare doserless cred că renunț la Ascaso. Sau nu...

Am găsit variantele astea...[Image: 29a6abe7bd933228da0e2010486de64f.jpg][Image: ff50988396ce246357ec373f10a706fe.jpg]

Renunț definitiv la ideea de modificare!

Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#8
E Kinu de pe lume... Smile alegerile astea...
 
Reply
#9
Kinu. Dai din mana vrei nu vrei. Am o manuală si ma plimb cu ea dimineață pe la baie, o mai iau o mai las, mai mă spăl pe dinti, mai dau din manivela în timp de sunt rege, etc. Aproape că mi-ar plăcea doser-ul numai pentru că îi dai drumul, pleci să te speli pe dinți, etc si când intri în bucătărie dai de 2-3 ori din maneta, umpli portafiltu si faci repede 2 shooturi.

Pentru cafeaua de după amiază, mai elaborată si bibilita nu mai vreau doser-ul.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#10
M-am hotărât. Mâine dau avansul pt. Gaggia MDF. Ascaso mai întârzie.
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#11
daca te tenteaza, o dau pe a mea cu 350 lei. cumparata de noua la sfarsitul lui 2012, folosita in regim de 1 espresso/1 capuccino pe zi. mentionez ca ar necesita o curatare, dar functioneaza ok
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#12
Am renunțat până la urmă. A apărut o ocazie...
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)