Hello There, Guest! Login Register

Gaggia Dose/Baby Dose

(11-03-2015, 08:46)bekxy Wrote: Şi încă ceva ce eu nu reuşesc să înţeleg: din 7g de cafea în 25 de secunde ar trebui să curgă 30 ml, iar din 14g în acelaşi timp ar trebui să curgă 60ml, corect? Aici am o problemă de fizică primară: dacă gradul de măcinare, presiunea şi timpul sunt aceleaşi, iar stratul de cafea e dublu (deci o rezistenţă mai mare în faţa apei), cum ar putea să curgă o cantitate dublă de lichid prin 14g? Cred că îmi scapă ceva, dar nu reuşesc să mă prind.

N-ai luat in consideratie un aspect: suprafata de curgere a sitei duble e mai mare deca cea a sitei simple. Inaltimea stratului de cafea in sita simpla e cam aceasi cu inaltimea stratului de cafea in sita dubla (mai mult sau mai putin), deci va oferi cam aceasi rezistenta la trecerea apei per unitate de suprafata. Tinand cont ca pompa exercita o presiune egala indiferent ca tragi un shot simplu sau dublu, ca ai aceasi rezistenta / unitate de suprafata si ca la shot dublu ai cam dublu suprafetei -> dublu lichid.

Reply
(11-03-2015, 09:20)Pascalau Wrote: Stratul de cafea are aceeasi grosime. Suprafata pucului este redusa la jumatate pentru cea de 7 grame.

Mda, n-am observat ca ai raspuns deja  Blush

Reply
Bingo! Era simplu ca bună ziua. Nu mă pot opri din râs, cât de papagal am fost : ))).
Danke.
Gaggia Dose + Lelit PL043MMI + mărunţişuri :)

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)