Hello There, Guest! Login Register


Gaggia Classic Pro 2019 vs Lelit PL41LEM - nivel incepator

#1
Salutari,

Sunt nou pe forum si in ale espressoarelor. Am un krups manual vechisor si am incercat un Philips ep3510 pe care l-am dat inapoi facea o cafea groaznica. Acum am inceput sa citesc un pic si am ajuns cam la astea 2 in bugetul meu.

Am vazut cele 2 pachete de pe site:
Pachetul Barista HOME Classic – espressor new Gaggia Classic PRO + rasnita Lelit PL43MMI  + tamper metalic 58mm cadou
vs
Pachetul Barista Home Beginners – espressor  PL41LEM + rasnita PL43MMI + tamper precizie Lelit  57.55mm + sita “blind” fara gauri pentru curatare grup

Initial imi facea cu ochiul Gaggia Classic Pro ca am tot citit de el, dar cumva am vazut ca pe forumul asta se merge destul de mult pe Lelit. La fel am vazut ca se prefera in general Lelit pentru ca vine cu PID, nu imi e foarte clar daca varianta asta are PID PL41LEM - iar PL41TEM PID e peste bugetul meu. Pe de alta parte am vazut ca pe Gaggia se poate pune mai tarziu.

Va multumesc pentru orice raspunsuri si indicatii si sa scuzati...noobismul.
 
Reply
#2
Salut și bine ai venit.
LEM este un TEM fără pid adică țeavă de abur profi și manometru. În rest este același aparat, boiler de 250 de bronz, etc.
Era un TEM SH la vânzare. E și asta o opțiune.

Sent from my SM-G986B using Tapatalk
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#3
(29-10-2020, 13:56)vlaicu Wrote: Salut și bine ai venit.
LEM este un TEM fără pid adică țeavă de abur profi și manometru. În rest este același aparat, boiler de 250 de bronz, etc.
Era un TEM SH la vânzare. E și asta o opțiune.

Sent from my SM-G986B using Tapatalk
Salut,

Multumesc frumos si bine v-am gasit. Mersi pentru clarificare, deci ambele (de care ziceam eu) sunt fara PID in cazul asta. Si aici recomandarea ar fi Lellit?

As prefera nou ca sunt la prima incercare si asa pot sa-l dau inapoi in caz de ceva, ca la SH nu stiu la ce sa ma uit daca e bun sau nu Smile

Am mai vazut ca era asta cu rasnita incorporata:
PL42EMI (rasnita stepless incorporata, teava de aburi profesionala, manometru) care cumva e tot pe acolo ca pret. 
 
Reply
#4
In primul rand trebuie sa verifici dacă produsul poate fi returnat.
Referitor la separat sau împreună eu as alege oricând separat. Dacă vrei sa faci upgrade la unul, faci. Fără prea mare stres.
Ca o opinie personala as merge pe lelit. Iar pid-ul face diferența.

Sent from my SM-G986B using Tapatalk
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#5
Daca poti sa faci efortul pana la Lelit PL41TEM, ca sa ai PID, nu o sa regreti. Aceleasi dileme le aveam si eu acum cateva luni...
Lelit PL41TEM + Eureka Mignon SD , sita IMS 12/18 g / Ascaso 14-20 g
 
Reply
#6
Și eu îți recomand tot modelul cu PID, am observat că sunt cafele unde și un grad contează, adică face diferența între retrogust de ars sau nu.
La început când ai de controlat multe variabile probabil că nu o sa umbli la temperatură, dar după ce te rodezi puțin o să simți că lipsa PID-lui te limiteaza destul de mult, și nevoia de upgrade o să apară mult mai repede.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#7
Confirm si eu faptul ca vei simți lipsa pid-ului. Mai mult decât atât, din câte am observat TEM-urile se vând foarte repede pe bursa forumului, deci cand va fi cazul de upgrade vei scăpa repede de el
Bezzera Unica PID | Niche Zero | CS-001 | Eureka XL | Kinu Phoenix | Hario V60 | AeroPress | Klarstein Kettle | KRIBLI-GRABLI | Loveramics | VST 
 
Reply
#8
Va multumesc frumos!

Toate raspunsurile duc catre PID si cumva ma asteptam la asta Smile), am cateva retineri cand vine vorba de asta. Prinicipala, cum este de astept, este bugetul. A doua ar fi ca eu ca incepator, nu stiu daca o sa-mi dau prea repede seama. Trebuie sa-mi fac putin mana la dozajul de cafea, folosit tamperul etc. Si a treia e ca prefer design-ul lui Gaggia fata de Lelit.

Intrebarea mea este, a incercat cineva Gaggia cu PID moddat. Daca doar PID-ul face diferenta si am vazut ca sunt o groaza de kit-uri pentru Gaggia, mi-ar face alegerea mai usoara. Ca mi-ar elibera si o parte din pret acum si as avea si modelul care-mi place mai mult dpvd estetica. Exista retineri aici, ca fiind un PID third-party sa nu fie la fel de bun \ sa nu functioneze la fel de bine ca cel de pe Lelit facut de ei?
 
Reply
#9
Poate ar mai trebui să studiezi puțin și partea de râșniță, daca o sa ai răbdarea să citești diferite topicuri o să vezi că sunt membrii cu experiență care considera râșnita chiar mai importantă că espressorul. In plus o râșniță electrica modelul cel mai de jos, nu cred că e investiție foarte inspirată, nici în ceea ce privește calitatea măcinăturii, nici a fiabilității, și nici pe partea de revânzare.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#10
(29-10-2020, 19:04)Cosminchir Wrote: Poate ar mai trebui să studiezi puțin și partea de râșniță, daca o sa ai răbdarea să citești diferite topicuri o să vezi că sunt membrii cu experiență care considera râșnita chiar mai importantă că espressorul. In plus o râșniță electrica modelul cel mai de jos, nu cred că e investiție foarte inspirată, nici în ceea ce privește calitatea măcinăturii, nici a fiabilității, și nici pe partea de revânzare.

M-am tot uitat la Kinu M47 Phoenix, banuiesc ca asta ar fi mai recomandata. Am ales bundle-urile acelea pentru simplitate si siguranta ca "merg impreuna" si acum vad ca sunt oarecum apropiate ca pret, deci o sa merg pe rasnita asta, desi asta o sa-mi taie si mai mult din optiunea cu PID, deci cel mai probabil o sa merg pe Gaggia Pro Classic 2019 + Kinu M47 si in viitor upgrade la PID.
 
Reply
#11
(29-10-2020, 19:29)NegaMii Wrote:
(29-10-2020, 19:04)Cosminchir Wrote: Poate ar mai trebui să studiezi puțin și partea de râșniță, daca o sa ai răbdarea să citești diferite topicuri o să vezi că sunt membrii cu experiență care considera râșnita chiar mai importantă că espressorul. In plus o râșniță electrica modelul cel mai de jos, nu cred că e investiție foarte inspirată, nici în ceea ce privește calitatea măcinăturii, nici a fiabilității, și nici pe partea de revânzare.

M-am tot uitat la Kinu M47 Phoenix, banuiesc ca asta ar fi mai recomandata. Am ales bundle-urile acelea pentru simplitate si siguranta ca "merg impreuna" si acum vad ca sunt oarecum apropiate ca pret, deci o sa merg pe rasnita asta, desi asta o sa-mi taie si mai mult din optiunea cu PID, deci cel mai probabil o sa merg pe Gaggia Pro Classic 2019 + Kinu M47 si in viitor upgrade la PID.
Daca te-ai hotărât la Kinu, trimite cererea de înscriere în comanda de grup, din câte știu lista se finalizează la începutul fiecărei luni, poate prinzi transa de la final de noiembrie. Cu espressorul e mai simplu, adică nu trebuie așteptat.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#12
Salut, cred și eu ca varianta Gaggia + Kinu este o alegere buna, in acel buget. Rasnita este cu mult peste Lelit.

Despre comanda de grup, non se face chiar în fiecare luna ci la fiecare 3-4, dupa disponibilitatea fabricii. Poți sa te înregistrezi pe formular și o sa fii anunțat când o sa se deschidă comanda.

Intre timp, poate reușești sa mărești bugetul și sa încerci sa sari la PL41TEM
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#13
Nu știu care este politica de garanție a importatorului Lelit/Gaggia pentru aparatele modificate, dar e posibil sa pierzi garanția in momentul in care faci modificări espressorului.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#14
Va multumesc mult pentru timpul acordat!

O sa dau cat de curand comanda de Kinu, si voi vedea cum se aduna astrele si banii si poate ajung la PL41TEM, desi cam toate inclina spre Gaggia. Nu stiu daca se pierde garantia, din ce am vazut pentru PID cel putin nu modifici nimic efectiv la espressor. Am vazut ceva moduri de OPV, dar la asa ceva nu cred sa ma bag prea curand.
 
Reply
#15
(29-10-2020, 23:45)NegaMii Wrote: Va multumesc mult pentru timpul acordat!

O sa dau cat de curand comanda de Kinu, si voi vedea cum se aduna astrele si banii si poate ajung la PL41TEM, desi cam toate inclina spre Gaggia. Nu stiu daca se pierde garantia, din ce am vazut pentru PID cel putin nu modifici nimic efectiv la espressor. Am vazut ceva moduri de OPV, dar la asa ceva nu cred sa ma bag prea curand.

O soluție intermediara ar fi un lelit TEM de 1 an vechime in stare f bună care sa mai aibă garantie inca 1 an, sa stai si tu liniștit. Prețul nu va fi mult mai mic (poate cateva milioane in minus), dar probabil ca vei primi la pachet gratis sau la un pret f mic accesorii vitale sau f utile (tamper precizie, nivelator, portafiltru fara fund, site competition) de 57mm de care proprietarul nu va mai avea nevoie pt ca upgrade-ul va fi pe 58mm.
Si aceste accesorii pe care oricum urma sa le iei mai costa cateva milioane
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#16
Nu prea am inteles care este diferenta intre 57mm si 58mm. Am vazut ca Gaggia vine cu 58mm si cam toate dau cadou sau vin cu tamper de precizie. La fel nu stiu daca este nevoie sa achiztionez nivelator, portafiltru fara fund, site competition pentru Gaggia, in cazul in care merg pe varianta asta.

Si ca incepator as vrea sa mai stiu care e marginea de eroare pe care o am cu Gaggia si TEM, in ideea pana invat o sa scot niste espresso execrabile sau tot o sa fie decente, dar trebuie sa ajustez lucrurile de finente pana gasesc exact ce imi place. Pentru ca imi pare ca trec de la pus cafeaua in sita \ apasat un buton, la pilotat un avion Smile)
 
Reply
#17
Nu este necesar sa cumperi nimic suplimentar. Asta tine de tine dacă vrei sa faci "upgradeuri". Espresso vei face cu ambele, rasnita va juca acest rol. Pid sau fără pid la acest gen de aparate nu prea are mare importanta. Ajungi sa le cunoști comportamentul termic.
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
#18
Asta-i bine de stiut, am citit undeva ca la Gaggia, desi dupa vreo 5 minute i se stinge led-ul ca s-a incalzit apa, e preferabil sa astepti vreo 20 ca sa fie ok. Banuiesc ca la asta te referi.
 
Reply
#19
Apa in boiler probabil ca se încălzește rapid la temperatura setata de termostat, insa vei avea nevoie sa ai tot circuitul la o temperatura cat mai constanta pentru a evita pierderile termice. Măcar 20-30 de minute de preîncălzire ca sa faci o cafea. O rezolvi cu o priza programabila.
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
#20
Va multumesc frumos pentru toate raspunsurile, pana la urma am mers pe Gaggia Classic Pro 2019 + Kinu M47 Phoenix, am avut noroc ca au venit amandoua deja. TEM + Kinu ar fi fost prea mult peste buget si asta n-a fost un hobby "planificat", dar se bate cap in cap (pe bani) cu celelalat mare hobby, muzica. Altfel merg impreuna just right.

Am reusit sa fac cateva espresso decent cu cafea deja grinded. La primele incercari cu Kinu mi-am cam luat-o, dar o sa revin cu o intrebare aici pe forum sa mai invat cate ceva.
 
Reply
#21
Ce părere aveți de acest test? https://youtu.be/D94HWxkaS28. Daca este real, atunci contrazice teoria conform căreia: "Lelit 41 Tem pierde multe grade la extracție și în comparație cu Gaggia Classic Pro, nu este la fel de stabil". Opinii?

Aici: https://youtu.be/NJz7SMVG658 este explicat totul mult mai clar.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#22
Mă gândeam și eu să fac un upgrade la gaggia classic pro, dar pid ul de pe pl41 tem sau chiar 81t înclină balanța un pic. Voi ce spuneți!?
Am deja destul de multe accesorii pentru 58 mm nivelator, site, tamper etc.
 
Reply
#23
Eu folosesc GC Pro 30 Year din februarie, la care am efectuat eu modificarie. PID si modificarea arcului pentru 9 bari.
Garantat montarea ulterioara a PID-ului face diferenta si nu inseamna ca PID-ul montat de fiecare este mai prejos decat un PID din fabrica
Gaggia Classic Pro 30 Years LE + PID + OPV 9 bar | Turin DF64 | Kinu M47 Classic / IMS shower screen / IMS Competition/Superfine 18gr / Bottomless PF / 58.5mm AVX tamper / WDT tool / Scale and timer
 
Reply
#24
(28-09-2022, 10:53)staicueduard Wrote: Eu folosesc GC Pro 30 Year din februarie, la care am efectuat eu modificarie. PID si modificarea arcului pentru 9 bari.
Garantat montarea ulterioara a PID-ului face diferenta si nu inseamna ca PID-ul montat de fiecare este mai prejos decat un PID din fabrica
Chiar apreciez părerea ta și gaggia classic rămâne decizia finală, cu update imediat la 9bar și pid. Mulțumesc frumos
 
Reply
#25
Arcul il poti taia treptat, doar sa ai si un manometru pus pe portafiltru, ca sa verifici pana ajungi la presiunea dorita.
PID-ul, proba de temperatura(senzorul) si SSR-ul le poti lua cu cea mai mare incredere de pe AliExpress.
Firele si mufele izolire etc de la orice magazin de electrice.
Gaggia Classic Pro 30 Years LE + PID + OPV 9 bar | Turin DF64 | Kinu M47 Classic / IMS shower screen / IMS Competition/Superfine 18gr / Bottomless PF / 58.5mm AVX tamper / WDT tool / Scale and timer
 
Reply
#26
(28-09-2022, 11:21)staicueduard Wrote: Arcul il poti taia treptat, doar sa ai si un manometru pus pe portafiltru, ca sa verifici pana ajungi la presiunea dorita.
PID-ul, proba de temperatura(senzorul) si SSR-ul le poti lua cu cea mai mare incredere de pe AliExpress.
Firele si mufele izolire etc de la orice magazin de electrice.
Pentru arc la asta mă gândeam și eu, pentru comanda de pe aliexpress mă poți ajuta, te rog, cu niște link-uri chiar și în privat?
 
Reply
#27
gata. ti-am dat in PM
Spor
Gaggia Classic Pro 30 Years LE + PID + OPV 9 bar | Turin DF64 | Kinu M47 Classic / IMS shower screen / IMS Competition/Superfine 18gr / Bottomless PF / 58.5mm AVX tamper / WDT tool / Scale and timer
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)