Hello There, Guest! Login Register


Gaggia Classic 2015

#61
Da..am mers pe focalizare manuala Smile Era lumina slaba si cu diafragma de 2.8-3 e greu (la nivelul meu) sa ai un focus stabil, mai ales pe lucruri in miscare filmate de aproape.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#62
(28-01-2015, 16:03)astinga Wrote: Stefandinescu a avut Pure si apoi Classic. Poate sa ne spuna el daca e diferenta .

Mie mi-a placut mult Pure. Mi-a parut rau cand l-am dat. Facea cafea buna cremoasa dar il aveam acasa iar Classic-ul era la serviciu. Le-am pus unul langa celalalt cand am vandut Pure si atunci a facut cremma mai multa decat Classic. Am pus asta pe seama faptului ca desi am folosit aceeasi cafea, aceeasi cantitate, aceeasi granulatie la rasnire cu aceeasi rasnita (Gaggia MDF), presiunea la Pure era de 9bari pe cand la Classic era de 15 bari asa cum fusese setata din fabrica. Diferente gustative nu am simtit deoarece aveam disponibila doar cafea de brand.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#63
Nu stiu de ce, dar detaliile tehnice complete ies putin cate putin la iveala. Site-ul englez dat pe acest topic, scrie asa:

Also the Gaggia Classic II 2015’s unique boiler system incorporates 2 heating elements.  These heating elements are embedded into the sides of the boiler so as to avoid damage due to corrosion. 

The advantages of the Classic’s unique boiler stainless steel boiler are:
The heating element is protected from corrosion.(a major reason other machines often are needing repairs)
The boiler of the Gaggia Classic 2015 II is now bigger: the capacity is now 250 ml, before it was just 80 ml. This will let you have more coffee constant pressure and more steam for your capuccino’s.

----------------

Este posibil asa ceva?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#64
Sigur are 250ml boilerul, eu am masurat 280ml Smile. Restul ...
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
#65
Cred sincer ca vor sa dreaga busuiocul,tot marketing e,varianta adaugita..Adica la ei nu corodeazasi la altii da.Au renuntat la un sistem de incalzire excelent ,exterior si acum incearca sa acrediteze ideea ca e ceva absolut nou.Ma indoiesc ca ar fi chiar asa.La urma urmei ce materiale revolutionare folosesc la acest nou model?In fine "sa fie bine sa nu fie rau!",pana la urma daca rezultatul in ceasca este ok asta conteaza .Cu fiabilitatea 'om mai vedea peste 5 sau 10 ani.Sincer ma asteptam sa faca un fel deLELIT TEM anul asta, pastrand desigur ceea ce classicul avea bun,marind insa volumulboilerului siadaugand un PID si o teava mai profi.Cam atat.Dar cinesunt eu?Un amarat de client din estul indepartat si nu vreun batav crescut pe fundul nisipos al unei mari nehotarate intre retragere si inundatie.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#66
Intr-un fel ,ii cainez pe italieni,artisti pur sange si in tehnica nu numai in muzica ,pictura,arhitectura,sculptura,literatura,moda si cam tot ce tine de estetic.Am zis tot cred referindu-ma la domeniile in care sunt redutabili,de fapt cei mai buni.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#67
O sa incerc sa aflu. Dar nu ii stiam pe englezi mincinosi. A luat-o lumea razna?!

Organon, probabil vorbesti de proiectantii olandezi  Smile 

Toate comunitatile de pasionati si-ar fi dorit un Classic mai scump dar mai bun. Dar cred ca nu se va trece peste limita actuala caci nu au voie din partea UE, atat timp cat espressoarele lor sunt inregistrate ca si casnice. Cum spuneam, Lelit plateste taxe pentru categoria "profesionale" si nu are restrictii, iar categorie intermediara nu exista.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#68
Evident,desi nici dspre flamanzi nu pot vorbi decat cu mare respect,dar in cazul de fata vorbim de flamanzi de piata(of un nenorocit joc de cuvinte!).
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#69
Eu nu ma pricep la electrica, dar banuiesc ca realizarea unui bypass peste modulul de standby este o joaca de copii, nu? Fara pierderea garantiei desigur.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#70
Dacă e un modul separat e ok însă dacă e inclus în partea de electronica ce controlează și alte funcții (deși nu vad care) este mai dificil. Ar fi bine sa avem unul sa ne uitam..
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#71
E grav doctore?

[Image: VrecWqO.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#72
chiar nu pare grav. Trebuie văzut totuși în acțiune, sa vedem unde se poate șunta, ca mai e nevoie sa fie și reversibil procesul.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#73
Rezistenta cica ar fi de 1300W. Deci nu e chiar Pure  Smile   Sa vedem si marimea exacta a boilerului...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#74
Tot sintetizand informatii pentru un articol pe blog, vreau sa va mai intreb ce importanta are puterea pompei? Ulka Ex5 de 48W a fost inlocuita cu Defona (model Pheonix 50 A2P 03) de 53W. Comparativ, pe Lelit e o Ulka de 52W. Acel castig de 5W se poate observa undeva? E mai fiabila cu cat e mai puternica?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#75
Fiabilitatea nu tine de puterea pompei, dar stii asta deja.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#76
Ma gandeam la fiabilitatea pompei, in sensul in care o putere a sa supradimensionata sa-i spunem ar face-o sa reziste mai mult ca si piesa. Oricum, nu am vazut pompe cazand la espressoare decat foarte rar. Curiozitatea mea era in directia acestei miscari facute de Gaggia - e doar marketing sau are vreun beneficiu tehnic?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#77
Indirect poate influenta fiabilitatea însă nu avem destule date sa spunem clar ca se întâmplă în cazul de fata, mai ales ca sunt produse de firme diferite. Ca sa îmi explic punctul de vedere întotdeauna va fi de preferat, într-o aplicație ce necesita o putere de X W, sa folosim un motor (ca și o pompă vibratoare tot asta e) de o putere nominala mai mare decât acel X. Cu cât este mai mare puterea nominala cu atât componentele din interior suferă mai puțin în timpul utilizării. Dar noi nu știm cât este X și nu știm ce randamente au cele doua pompe (ce procent din puterea absorbită se transforma în putere de pompare). Plus ca nu vad o tendință a producătorilor (mai ales Philips) care sa schimbe o componenta cu alta mai fiabila...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#78
Astfel de schimbare are in general considerente de ordin economic (sau logistic) decat tehnic.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#79
Cel mai mare dealer european Gaggia, Raj Beadle din UK, imi scrie intr-un mesaj pe Gaggia Users Group:

"I measured it as 200cc but I notice that others are saying 250cc. Even at 200 cc it is 50% more than the previous aluminium boiler."

Sub rezerva unei informatii "cu influente comerciale" nu o iau ca sigura, asteptand o confirmare oficiala. Dar daca este asa, atunci este justificata si tehnic diferenta de gust in favoarea noului Classic, regasita la testul comparativ. In aceste conditii, singura problema a acestui espressor ar fi doar pretul, corect a fi plasat in zona 900-1000 lei, nu chiar 1100. Ce sa mai zic de 1300 in magazine care e o enormitate.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#80
Diferenta de pret o "cere" numele care nu-i de un chinezism cu traditie.  Big Grin
"Corect amplasat" ar fi peste valoarea celui vechi. Picuratorul de plastic e un moft, cu avantajul de a fi ieftin ca si piesa de schimb. In rest chiar si voi il declarati, ca si rezultate, peste modelul vechi.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#81
Buna seara, am citit toata comparatia facuta intre modelul vechi si modelul nou, se pare ca pentru un incepator este recomandat Gaggia Classic 2015.
Initial din ceea ce am citit, am crezut ca nu merita sa achizitionez modelul nou, dar, in urma testelor facute, produsul finit este ok, in ciuda faptului ca in interior pare mai ieftin lucrat.
Apreciez pasiunea si perseverenta in testele facute si filmate mai sus.
 
Reply
#82
Confirmare oficială Gaggia Milano - boilerul are 200-210ml
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#83
Nici ei nu sunt siguri  Huh
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#84
Probabil e o toleranta acolo de cativa ml si au preferat sa scrie asa sau telefonul fara fir a rotunjit pe undeva. Pentru Philips e bun si raspunsul acesta Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#85
Din toata povestea asta rezulta ca mai toate modificarile sunt discutabile si unele chiar tin de preferinte, aluminiu vs. inox, electrovalva vs. valva mecanica, robinet de abur si butoane nu stiu de care, dar ce mi se pare mie deal breaker este garnitura de plastic de la grup, cum bine a fost remarcat anterior.

Adica sa schimb tot grupul pentru o garnitura de plastic inutila? Pare lipita de grup, nu cred ca se poate schimba separat. Cei care au avut Pure poate stiu mai bine.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#86
Vorbești de cele doua garnituri (deși nu au rol de garnituri) pe care se sprijină urechile pf? Și mie mi se par inutile...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#87
Exact, de acelea vorbesc. Stiu ca nu sunt garnituri, dar nu am gasit o denumire mai buna. De fapt nu stiu ce sunt si ce rol au. Doar sa se strice/rupa, altceva nu vad.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF
 
Reply
#88
Ar trebui sa masoare/fotografieze cineva la o revizie cat inca sunt in stare buna. Poate se reuseste reproducerea lor la un pret decent. Eu de ex am un Color SH si strang cam cu mila portafiltrul din cauza lor.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#89
Fericit posesor de Gaggia Classic 2015 după mulți ani de Electrolux. Prima surpriză a fost zgomotul mare și vibrația intensă , ce provoca țopăiala cănii de pe tăviță . A doua a fost forța mare necesară strângerii portafiltrului ca să nu curgă lichid pe lângă el. A treia a fost plasticul nefinisat și fără îmbinări decente cu tablele din inox. A patra, picurătorul din plastic ce nu are pozitia perpendiculară pe mâner.
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#90
Si la modelul vechi vibreaza dar cana sta pe loc
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)